W Piotrkowie będzie nocna prohibicja

ePiotrkow Utworzono: Środa, 25 kwietnia 2018177 35918
Mieszkańcy Piotrkowa nie będą mogli kupić alkoholu od godz. 23.00 do 6.00 rano. Tak zdecydowali miejscy radni. Nie byli jednomyślni.

Ładuję galerię...

Wszystkie trzy projekty uchwał regulujące sprzedaż alkoholu w mieście zostały przegłosowane podczas środowej sesji Rady Miasta.

 

Przypomnijmy, że pierwsza z uchwał dotyczy usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w mieście. Ich odległość od kościołów i szkół nie może być mniejsza niż 30 metrów. Sposób pomiaru to droga dojścia (w dodatku po przejściach dla pieszych, bez łamania przepisów ruchu drogowego). Wg wiceprezydenta Andrzeja Kacperka, dzięki takiemu rozwiązaniu żaden przedsiębiorca sprzedający alkohol w obrębie naszej Starówki nie będzie musiał zwijać interesu.

Projekt poparło 16 radnych, 3 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu.

 

Druga z uchwał ustala maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Limitów będzie w sumie pięć - osobne na każdy rodzaj alkoholu i odrębnie dla gastronomii i sprzedaży detalicznej.

Dotychczas samorząd ustalał jedynie limit punktów sprzedaży – w gastronomii do 100 punktów, w sprzedaży detalicznej – do 170. Do tych limitów nie wliczano zezwoleń jednorazowych, których w 2017 roku wydano 40, jak również zezwoleń na sprzedaż piwa. Jak będzie teraz? - Teraz musimy odrębnie określić limit zezwoleń dla sprzedaży gastronomicznej i detalicznej, odrębne będą też limity na sprzedaż piwa, wina i wódki. Proponujemy 260 dla piwa, 200 dla wina i 200 dla wódki. To również jest pewien kompromis – mówił Andrzej Kacperek.

Maksymalna liczba zezwoleń dla gastronomii to 190, dla sprzedaży detalicznej - 470. 

Projekt poparło 13 radnych, 2 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu.

 

Najbardziej kontrowersyjna była jednak uchwała wprowadzająca nocną prohibicję. Projekt zakłada zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godz. 23 do 6 rano.

Zanim radni przystąpili do głosowania rozgorzała dyskusja. Niektórzy składali własne propozycje, radny Piotr Gajda proponował na przykład, by nocny zakaz obowiązywał od godz. 22.00 do 8.00. Z kolei Jan Dziemdziora chciał skrócić prohibicję do 5 rano.

 

Zdecydowanie przeciwni propozycji wprowadzenia zakazu byli Marlena Wężyk-Głowacka i Tomasz Sokalski. - Są kolejne zakazy, kolejne ograniczenia, wkraczamy w obszar wolności wyboru – mówiła radna. - Rozumiem, że problem istnieje, ale czy to jest odpowiednie narzędzie do walki z alkoholizmem? Wg mnie nie. Brakło konsultacji z mieszkańcami. Takie miasta jak Łódź, Poznań, Sopot przeprowadziły konsultacje z prawdziwego zdarzenia, a my? Czy ktoś zapytał o zdanie mieszkańców? Nikt! Dlatego ja jestem przeciwna.

 

W Piotrkowie swoje zdanie miały okazję wyrazić jedynie rady osiedla. Nie wszystkie z tego prawa skorzystały. 4 rady poparły rozwiązania zawarte w uchwałach, 5 było przeciwnych.

 

- Czy należy zakazać? Wg mnie nie, należy edukować – mówił z kolei T. Sokalski. - Czy my tymi uchwałami chcemy spowodować zmniejszenie sprzedaży alkoholu w mieście? Oczywiście, że nie. Zakaz będzie obowiązywał 10 przedsiębiorców prowadzących sklepy, ale restauratorów z Rynku Trybunalskiego już to nie dotyczy. Dlaczego traktujemy ich nierówno? To kolejne karanie przedsiębiorców.

 

Projektów uchwał bronił prezydent Piotrkowa. - Gdybyśmy dziś zorganizowali referendum w tej sprawie, jestem przekonany, że większość osób byłaby przeciwna zakazom, bo to naturalna reakcja na jakiekolwiek ograniczenia – mówił Krzysztof Chojniak. - Proszę tych, którzy są dziś za utrzymaniem handlu alkoholem w nocy, żeby spojrzeli w oczy piotrkowianom, którzy mieszkają blisko sklepów z alkoholem. Padają argumenty, że to problem służb porządkowych, ale jest jeszcze coś takiego jak prewencja. Policja i Straż Miejska nie są w stanie opanować tylu punktów zapalnych, żeby zapewnić spokój i bezpieczeństwo w nocy.

 

Ostatecznie za wprowadzeniem nocnej prohibicji rękę podniosło 14 radnych, 3 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosowania.

 

Uchwały, które przegłosowali radni trafią teraz do służb prawnych wojewody, które sprawdzą ich zgodność z prawem.


Zainteresował temat?

13

15


Komentarze (177)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

No, no! ~No, no! (Gość)13.05.2018 08:37

widzę, że im bliżej końca kadencji to grupa koalicjantów z SLD jest coraz bardziej niezależna:)

30


gość ~gość (Gość)27.04.2018 09:29

Głosy przeciw wprowadzeniu prohibicji oddali: Marlena Wężyk-Głowacka, Tomasz Sokalski, Bronisław Brylski
Wstrzymali się: Jan Dziemdziora, Ewa Ziółkowska, Rafał Czajka
Głosy za wprowadzeniem prohibicji oddali:
Ludomir Pencina
Marian Błaszczyński
Piotr Masiarek
Przemysław Winiarski
Mariusz Staszek
Monika Tera
Urszula Czubala
Lech Kazimierczak
Szymon Miazek
Marek Konieczko
Wiesława Olejnik
Piotr Gajda
Łukasz Janik
Sławomir Dajcz

131


danny72 ~danny72 (Gość)27.04.2018 19:03

a co, panie prezydenciku, ze swobodą prowadzenia działalności gosp.? Czy ten żałosny zakaz jest aby zgodny z konstytucją?

92


danny72 ~danny72 (Gość)27.04.2018 19:00

kuriozum, będziemy słynni na całą Europę. Meliniarze już się cieszą, a ja zastanawiam się, jakie jest drugie dno tej dość,o dziwo, zgodnej decyzji. Bo jakieś drugie dno być musi. Nikt mnie, staremu koniowi, nie będzie wtykał kitów o wychowaniu w trzeźwości etc. Może ktoś z PT radnych ma knajpę? Ośmieszyliśmy się, a ja lecę na rogatki sprzedawać wachę

78


ten tego ~ten tego (Gość)28.04.2018 14:58

O jak ja bym chcial zyc w wolnym kraju, wieczne zakazy i nakazy. Dokąd zmierzasz Polsko!

52


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)27.04.2018 18:32

Głosy za wprowadzeniem prohibicji oddali:
Ludomir Pencina
Marian Błaszczyński
Piotr Masiarek
Przemysław Winiarski
Mariusz Staszek
Monika Tera
Urszula Czubala
Lech Kazimierczak
Szymon Miazek
Marek Konieczko
Wiesława Olejnik
Piotr Gajda
Łukasz Janik
Sławomir Dajcz
PODZIĘKUJEMY IM PRZY URNACH!!!!

126


gość ~gość (Gość)27.04.2018 16:13

Jak służby sobie nie radzą to po co one są

131


wracamy do PRL-u ~wracamy do PRL-u (Gość)27.04.2018 18:05

I co to da? Nic. Rozkwitną tylko mety i różnego rodzaju punkty z lewymi trunkami. Kwestia czasu tylko.

85


wqs ~wqs (Gość)27.04.2018 17:41

Tak naprawdę, większości z nas ten problem nie dotyczy. Nie wiem kiedy ostatnio szedłem po 23ej po alkohol do sklepu, nie przypominam sobie, tak jak chyba większość normalnych ludzi. A do nocnych zabaw są knajpy, puby i kluby, tam też są polscy przedsiębiorcy i pracownicy.

113


gość ~gość (Gość)27.04.2018 16:42

Bardzo dobra decyzja jeszcze należy wprowadzić całkowity zakaz alkoholu na stacjach benzynowych

95


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat