Tak będziemy wygaszać gimnazja w Piotrkowie?

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 stycznia 2017106 16027
Spotkali się już dwa razy, by rozmawiać o tym, jak w miarę bezboleśnie wygasić gimnazja w mieście. Do jakich wniosków doszli?

Chodzi o zespół powołany przez prezydenta Piotrkowa, który pracuje nad wprowadzeniem w życie zmian w oświacie. W jego skład wchodzą m.in. radni, dyrektorzy szkół czy szefowie związków zawodowych.

O tym, co dotąd udało się ustalić w kwestii „wygaszania”, pytamy radną Krystynę Czechowską. - Jak na razie to jedynie koncepcje – odpowiada. - W przypadku Gimnazjum nr 1 (ul. Żwirki) propozycja jest taka, aby budynek przejęło II LO, które jest 500 metrów dalej, ewentualnie, aby obiekt przejął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli TPS. Oczywiście obecni uczniowie G1 dokończą edukację w budynku przy ul. Żwirki.

Jeśli chodzi o Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego), tutaj nie będzie problemu – budynek w całości przejmie IV LO, bowiem dziś szkoły te dzielą jeden obiekt.

Co ciekawe, dyrektorzy „wchłanianych” szkół (np. G2) mają być zastępcami dyrektorów szkół „wchłaniających” (np. IV LO).

Oczywista jest także sytuacja Gimnazjum nr 3, które dziś jest częścią Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, po zmianach w budynku przy ul. Wysokiej pozostanie tylko podstawówka.

- Do budynku Gimnazjum nr 4 (ul. Próchnika) ma przeprowadzić się z ul. Wojska Polskiego Szkoła Podstawowa nr 10. Natomiast do obiektu, który pozostanie po SP 10 prawdopodobnie zostanie przeniesione któreś z przedszkoli – mówi radna Czechowska.

Ostatnie w kolejce do wygaszenia jest Gimnazjum nr 5. Budynek przy Kostromskiej ma zająć Szkoła Podstawowa nr 2, dziś przy ul. Daniłowskiego. Z kolei budynek, który zostanie po podstawówce zająć ma Przedszkole Samorządowe nr 16, które dziś mieszka w wieżowcu przy ul. Słowackiego.

Choć w gronie osób debatujących nad oświatą w mieście nie dochodzi do kłótni, jednak - jak przyznaje radna Czechowska – zdania są podzielone. - Jestem przeciwna tej reformie – przyznaje. - Uważam, że powinien być reformowany raczej sam sposób kształcenia.

W dyskusjach pojawiły się też propozycje powrotu do oświatowej przeszłości, czyli przywrócenia szkół podstawowych, których już w mieście nie ma (np. SP 18 czy SP 14). Te pomysły nie zostały jednak zaakceptowane.

W temacie wygaszania gimnazjów nie sposób pominąć kwestii związanej ze zwolnieniami nauczycieli. - Zgadza się, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Ewa Ziółkowska podniosła temat etatów nauczycielskich. Nie unikniemy tego, że część nauczycieli nie będzie miało całych etatów, ale np. jego część – niepełny wymiar pracy. Ewentualnie niektórzy nauczyciele będą musieli szukać sobie pół etatu w jednej szkole i pół w innej placówce – dodaje K. Czechowska. - Wg mnie nie obędzie się bez zwolnień.


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (106)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sprzeciw ~Sprzeciw (Gość)11.01.2017 20:02

Dlaczego w skład "zespołu wygaszającego: nie wchodzi żaden ksiądz albo katechetka!?

54


madeINpoland ~madeINpoland (Gość)11.01.2017 22:27

szkoda słów za dużo w dupach za nasze państwo w państwie

00


felicja ~felicja (Gość)11.01.2017 20:27

Do ~rodzica: A kto mówi o tym, że II LO miałoby zajmować oba budynki, obecny i ten po gimnazjum? Cyt.: "W przypadku Gimnazjum nr 1 (ul. Żwirki) propozycja jest taka, aby budynek przejęło II LO, które jest 500 metrów dalej" Nie 500 metrów dalej, tylko 500 metrów bliżej (centrum). Przecież od razu wiadomo, że chodzi o to, by przenieść II liceum jeszcze dalej od dworca, mimo, że, jak ktoś tu słusznie zauważył, chodzą do niego w większości uczniowie spoza Piotrkowa, nawet z odległego Paradyża. Ciekawe, komu na tym zależy? Zgadzam się z Tobą, najlepiej niech na Żwirki wróci podstawówka, a II LO zostanie tam, gdzie jest.

40


gosc ~gosc (Gość)11.01.2017 20:23

Świetnie,że PS 16 dostanie w końcu swój budynek. W końcu dzieci będą miały dobre warunki :)

20


Zainteresowana matka ~Zainteresowana matka (Gość)11.01.2017 19:41

Do Pani Moniki. Najsprawiedliwiej byloby utwarzyc w nich podstawowke ale po co jak mozna dzieci skumulowac w istniejących szkolach. Będą. Chodzic na rozne zmiany. No a lekcje do 16 to dla piotrkowskiej śmietanku to nie popołudniowa zmiana. Rodzice pokrzycza ale przestaną a wladza piotrkowska będzie miała pełne kieszenie.

50


rodzic ~rodzic (Gość)11.01.2017 19:20

W Gimnazjum nr 1 powinna powstać szkoła podstawowa. II LO nie ma tak wielu uczniów, zeby zajmować 2 budynki. Pomysł z powrotem do SP 18 jest całkiem niezły!

51


Monika Kisiel ~Monika Kisiel (Gość)11.01.2017 15:55

Może prościej utworzyć w tych budynkach nowe oddziały szkół podstawowych???

42


ZdzisiaNieZnasz30 ~ZdzisiaNieZnasz30 (Gość)11.01.2017 16:04

ten kto nigdy nie chodził do gimnazjum niech się niewypowiada, to najgorszy syf jaki zostal stworzony poza partią NOWOCZESNA. nie pusciłbym tam swojego dziecka, wolałbym sam uczyć w domu. bardzo dobrze że zamykają te qRewskie gimnazja

138


ten ~ten (Gość)11.01.2017 12:15

Zespół duma co zrobić z budynkiem po gimnazjum 1, które jest w pełni przygotowane do tego, żeby być szkołą (stołówka z zapleczem, sala gimnastyczna, ogrodzony i zagospodarowany teren wokół szkoły, duże, przestronne klasy) i nikt nawet przez chwilę nie zastanowi się nad SP 8, w która na siłę pakuje się kasę, żeby choć trochę budynek przypominał szkołę (brak stołówki, brak sali gimnastycznej, przechodnie klitki zamiast klas). Ale tam jest dyrektor nie do ruszenia.

231


moniczka ~moniczka (Gość)11.01.2017 15:32

Najpierw wysłać na emerytury nauczycieli, którym się ona należy. W szkołach i przedszkolach są nauczyciele, którzy biorą emerytury i pracuja i to się nazywa s... A młodzi ludzie nie mają pracy.

133


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat