Tak będziemy wygaszać gimnazja w Piotrkowie?

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 stycznia 2017106 16265
Spotkali się już dwa razy, by rozmawiać o tym, jak w miarę bezboleśnie wygasić gimnazja w mieście. Do jakich wniosków doszli?

Chodzi o zespół powołany przez prezydenta Piotrkowa, który pracuje nad wprowadzeniem w życie zmian w oświacie. W jego skład wchodzą m.in. radni, dyrektorzy szkół czy szefowie związków zawodowych.

O tym, co dotąd udało się ustalić w kwestii „wygaszania”, pytamy radną Krystynę Czechowską. - Jak na razie to jedynie koncepcje – odpowiada. - W przypadku Gimnazjum nr 1 (ul. Żwirki) propozycja jest taka, aby budynek przejęło II LO, które jest 500 metrów dalej, ewentualnie, aby obiekt przejął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli TPS. Oczywiście obecni uczniowie G1 dokończą edukację w budynku przy ul. Żwirki.

Jeśli chodzi o Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego), tutaj nie będzie problemu – budynek w całości przejmie IV LO, bowiem dziś szkoły te dzielą jeden obiekt.

Co ciekawe, dyrektorzy „wchłanianych” szkół (np. G2) mają być zastępcami dyrektorów szkół „wchłaniających” (np. IV LO).

Oczywista jest także sytuacja Gimnazjum nr 3, które dziś jest częścią Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, po zmianach w budynku przy ul. Wysokiej pozostanie tylko podstawówka.

- Do budynku Gimnazjum nr 4 (ul. Próchnika) ma przeprowadzić się z ul. Wojska Polskiego Szkoła Podstawowa nr 10. Natomiast do obiektu, który pozostanie po SP 10 prawdopodobnie zostanie przeniesione któreś z przedszkoli – mówi radna Czechowska.

Ostatnie w kolejce do wygaszenia jest Gimnazjum nr 5. Budynek przy Kostromskiej ma zająć Szkoła Podstawowa nr 2, dziś przy ul. Daniłowskiego. Z kolei budynek, który zostanie po podstawówce zająć ma Przedszkole Samorządowe nr 16, które dziś mieszka w wieżowcu przy ul. Słowackiego.

Choć w gronie osób debatujących nad oświatą w mieście nie dochodzi do kłótni, jednak - jak przyznaje radna Czechowska – zdania są podzielone. - Jestem przeciwna tej reformie – przyznaje. - Uważam, że powinien być reformowany raczej sam sposób kształcenia.

W dyskusjach pojawiły się też propozycje powrotu do oświatowej przeszłości, czyli przywrócenia szkół podstawowych, których już w mieście nie ma (np. SP 18 czy SP 14). Te pomysły nie zostały jednak zaakceptowane.

W temacie wygaszania gimnazjów nie sposób pominąć kwestii związanej ze zwolnieniami nauczycieli. - Zgadza się, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Ewa Ziółkowska podniosła temat etatów nauczycielskich. Nie unikniemy tego, że część nauczycieli nie będzie miało całych etatów, ale np. jego część – niepełny wymiar pracy. Ewentualnie niektórzy nauczyciele będą musieli szukać sobie pół etatu w jednej szkole i pół w innej placówce – dodaje K. Czechowska. - Wg mnie nie obędzie się bez zwolnień.


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (106)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Reforma edukacji ,jest OK ~ Reforma edukacji ,jest OK (Gość)12.01.2017 22:26

Same pozytywy. Powstaną 2 przedszkola , a tyle było krzyku ,co zrobić z budynkami?

20


Gość ~Gość (Gość)12.01.2017 21:39

Pani Czechowska wy macie jeszcze zatrudniac a nie zwalniać. Pani Zalewska tak mowila. A pani minister trzeeeeeba słuchac. Przeciez z tych 5000 nowych etatów trochę trafi do piotrkowa?

41


gość ~gość (Gość)12.01.2017 11:25

ta cała komisja to jakaś ściema. jak mogą urzędnicy podlegli prezydentowi działać na korzyść szkół, dzieci i rodziców . Przecież każdy ich sprzeciw może wiązać się ze zwolnieniem z pracy. Powołana komisja powinna być niezależna, powinni w jej skład wchodzić rodzice, członkowie rad osiedlowych itp a nie dyrektorzy szkół którzy mają już zapowiedziane przez prezydenta co mają robić.

130


gosc ~gosc (Gość)12.01.2017 21:02

Przywrócić emeryturę dla nauczycieli od 55 lat i będzie łatwiej przeprowadzić reformę. Który z nauczycieli chce niech odejdzie. Pewnie chciałoby wielu, bo nic dobrego w oświacie na ludzi nie czeka

21


Propozycja ~Propozycja (Gość)12.01.2017 09:59

A może wygasić UM i w przypadku konieczności podjęcia jakiejkolwiek decyzji powoływać "zespoły ochotników"?

100


ach ~ach (Gość)12.01.2017 16:50

Nie tylko w sp 12 są osoby ok. 60 w innych tez. I przedszkolach. A mlodzi swiezo po studiach mają zapał do pracy ale jej nie ma dla nich. A emeryci sa wypaleni. chodzą dzieci do szkoly to wiem z wlasnych obserwacji. I nie mowcie ze to nieprawda.

32


gosc ~gosc (Gość)11.01.2017 22:12

A czy dyrektorką SP 10 jest ta pani, o której pisano kiedyś, że poniża swoje pracownice i toczy się wobec niej postępowanie? Sąd chyba uznał ją mobberem?

181


 Rodzic ~ Rodzic (Gość)12.01.2017 14:05

Emeryci na emeryturę. W gimnazjach natomiast powinny być szkoly podstawowe. Nalezy wykorzystać te placówki aby szkoły i klasy nie były przeładowane.

60


matka ~matka (Gość)12.01.2017 11:29

nikt nie mówi że reforma jest zła ale trzeba ją przeprowadzić z korzyścią dla dzieci a nie dla urzędników. w mieście będzie o kolka szkół mniej. a dzieci tyle samo. dlaczego nie aktywować szkół które kiedyś istniały. To samo z licami. tyle ich jest w naszym mieście. wiemy od dawna że niektóre są sztucznie utrzymywane. np IV Lo. tam to dopiero są cyrki. reforma przewiduje przekształcenie szkół gimnazjalnych w podstawówki a u nas te szkoły są całkowicie likwidowane a do ich budynków przechodzą istniejące już szkoły podstawowe. Stwórzmy nowe to nie będzie tłoku, nie będzie chodzenia na popołudnie i nie będzie przeładowanych klas, korytarzy, stołówek

90


anton ~anton (Gość)11.01.2017 11:10

dobra reforma. w przyszlosci to zaowocuje

1013


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat