Tak będziemy wygaszać gimnazja w Piotrkowie?

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 stycznia 2017106 16246
Spotkali się już dwa razy, by rozmawiać o tym, jak w miarę bezboleśnie wygasić gimnazja w mieście. Do jakich wniosków doszli?

Chodzi o zespół powołany przez prezydenta Piotrkowa, który pracuje nad wprowadzeniem w życie zmian w oświacie. W jego skład wchodzą m.in. radni, dyrektorzy szkół czy szefowie związków zawodowych.

O tym, co dotąd udało się ustalić w kwestii „wygaszania”, pytamy radną Krystynę Czechowską. - Jak na razie to jedynie koncepcje – odpowiada. - W przypadku Gimnazjum nr 1 (ul. Żwirki) propozycja jest taka, aby budynek przejęło II LO, które jest 500 metrów dalej, ewentualnie, aby obiekt przejął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli TPS. Oczywiście obecni uczniowie G1 dokończą edukację w budynku przy ul. Żwirki.

Jeśli chodzi o Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego), tutaj nie będzie problemu – budynek w całości przejmie IV LO, bowiem dziś szkoły te dzielą jeden obiekt.

Co ciekawe, dyrektorzy „wchłanianych” szkół (np. G2) mają być zastępcami dyrektorów szkół „wchłaniających” (np. IV LO).

Oczywista jest także sytuacja Gimnazjum nr 3, które dziś jest częścią Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, po zmianach w budynku przy ul. Wysokiej pozostanie tylko podstawówka.

- Do budynku Gimnazjum nr 4 (ul. Próchnika) ma przeprowadzić się z ul. Wojska Polskiego Szkoła Podstawowa nr 10. Natomiast do obiektu, który pozostanie po SP 10 prawdopodobnie zostanie przeniesione któreś z przedszkoli – mówi radna Czechowska.

Ostatnie w kolejce do wygaszenia jest Gimnazjum nr 5. Budynek przy Kostromskiej ma zająć Szkoła Podstawowa nr 2, dziś przy ul. Daniłowskiego. Z kolei budynek, który zostanie po podstawówce zająć ma Przedszkole Samorządowe nr 16, które dziś mieszka w wieżowcu przy ul. Słowackiego.

Choć w gronie osób debatujących nad oświatą w mieście nie dochodzi do kłótni, jednak - jak przyznaje radna Czechowska – zdania są podzielone. - Jestem przeciwna tej reformie – przyznaje. - Uważam, że powinien być reformowany raczej sam sposób kształcenia.

W dyskusjach pojawiły się też propozycje powrotu do oświatowej przeszłości, czyli przywrócenia szkół podstawowych, których już w mieście nie ma (np. SP 18 czy SP 14). Te pomysły nie zostały jednak zaakceptowane.

W temacie wygaszania gimnazjów nie sposób pominąć kwestii związanej ze zwolnieniami nauczycieli. - Zgadza się, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Ewa Ziółkowska podniosła temat etatów nauczycielskich. Nie unikniemy tego, że część nauczycieli nie będzie miało całych etatów, ale np. jego część – niepełny wymiar pracy. Ewentualnie niektórzy nauczyciele będą musieli szukać sobie pół etatu w jednej szkole i pół w innej placówce – dodaje K. Czechowska. - Wg mnie nie obędzie się bez zwolnień.


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (106)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Grzegorz ~Grzegorz (Gość)31.01.2017 20:43

Najbardziej żal gimnazjum nr 5. Najmniej - gimnazjum nr 4 i jego fatalnej dyrekcji

00


Aneta ~Aneta (Gość)19.01.2017 22:20

Czy ktoś wie co z młodzieżą z przyszłych 7siódmych klas z SP nr 12 te dzieciaki też będą dotknięte zmianami napewno wyemigrują z budynku 12-stki bo po przyjściu pierwszaków nie ma opcji aby sie pomieścić już jest ciasno do tego będą królikami doświadczalnymi.My rodzice też chcemy być poinformowani nie wiem czy szkoła planuje jakieś spotkanie z rodzicami.

00


El ~El (Gość)11.01.2017 12:09

Jak 6-latki miały iść do szkół, to Elbanowscy wrzeszczeli, że zostaną stratowane przez 12-latków. Teraz siedzą cicho i nie przeszkadza im, że 7-latki będą tratowane przez 14-latków.

105


gość ~gość (Gość)13.01.2017 20:06

"jeśli chodzi o Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego), tutaj nie będzie problemu – budynek w całości przejmie IV LO..." - no oczywiście, że nie będzie. Nauczyciele z Gim2 stracą pracę i po problemie. Brawo panie prezydencie. Coraz lepsze i mądrzejsze decyzje! Stopień żenady, kolesiostwa, złych doradców i braku samodzielnego wyciągania wniosków osiągnął szczyty!

70


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)13.01.2017 00:08

Krystyna tobie może reforma się nie podobać, bo nie masz zielonego pojęcia o oświacie, a poza tym należysz do śmierdzącej platformy. Tylko powrót do kształcenia zawodowego może przywrócić Polsce należny rozwój gospodarczy. A ZNP z Ziółkowską na czele to nieróbstwo i wichrzycielstwo. Krótko za gębę złapać tego szkodnika Broniarza.

32


Gosc ~Gosc (Gość)12.01.2017 22:27

Mówi się tylko o budynkach. To się przeniesie tutaj, to tutaj... A dlaczego nie mówi się o ludziach? Przecież w danym budynku pracuje grupa ludzi - nauczycieli, pracowników obsługi, administracji. Co z nimi???

50


gosc ~gosc (Gość)12.01.2017 22:05

Niektórzy ludzie koło sześćdziesiątki chcieliby iść na emeryturę, ale muszą pracować, bo muszą za coś żyć. Emerytury nauczycielskie są maleńkie.

31


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)13.01.2017 01:04

mój też tomaszko zablokował

02


rodzic ~rodzic (Gość)11.01.2017 19:35

a dlaczego mój komentarz się nie ukazuje?

31


gosc ~gosc (Gość)12.01.2017 21:09

I ludzie stracą pracę!!!! Jak żyć??? Za co żyć????

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat