Tak będziemy wygaszać gimnazja w Piotrkowie?

Środa, 11 stycznia 2017106
Spotkali się już dwa razy, by rozmawiać o tym, jak w miarę bezboleśnie wygasić gimnazja w mieście. Do jakich wniosków doszli?
Krystyna Czechowska Krystyna Czechowska

Chodzi o zespół powołany przez prezydenta Piotrkowa, który pracuje nad wprowadzeniem w życie zmian w oświacie. W jego skład wchodzą m.in. radni, dyrektorzy szkół czy szefowie związków zawodowych.

O tym, co dotąd udało się ustalić w kwestii „wygaszania”, pytamy radną Krystynę Czechowską. - Jak na razie to jedynie koncepcje – odpowiada. - W przypadku Gimnazjum nr 1 (ul. Żwirki) propozycja jest taka, aby budynek przejęło II LO, które jest 500 metrów dalej, ewentualnie, aby obiekt przejął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli TPS. Oczywiście obecni uczniowie G1 dokończą edukację w budynku przy ul. Żwirki.

Jeśli chodzi o Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego), tutaj nie będzie problemu – budynek w całości przejmie IV LO, bowiem dziś szkoły te dzielą jeden obiekt.

Co ciekawe, dyrektorzy „wchłanianych” szkół (np. G2) mają być zastępcami dyrektorów szkół „wchłaniających” (np. IV LO).

Oczywista jest także sytuacja Gimnazjum nr 3, które dziś jest częścią Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, po zmianach w budynku przy ul. Wysokiej pozostanie tylko podstawówka.

- Do budynku Gimnazjum nr 4 (ul. Próchnika) ma przeprowadzić się z ul. Wojska Polskiego Szkoła Podstawowa nr 10. Natomiast do obiektu, który pozostanie po SP 10 prawdopodobnie zostanie przeniesione któreś z przedszkoli – mówi radna Czechowska.

Ostatnie w kolejce do wygaszenia jest Gimnazjum nr 5. Budynek przy Kostromskiej ma zająć Szkoła Podstawowa nr 2, dziś przy ul. Daniłowskiego. Z kolei budynek, który zostanie po podstawówce zająć ma Przedszkole Samorządowe nr 16, które dziś mieszka w wieżowcu przy ul. Słowackiego.

Choć w gronie osób debatujących nad oświatą w mieście nie dochodzi do kłótni, jednak - jak przyznaje radna Czechowska – zdania są podzielone. - Jestem przeciwna tej reformie – przyznaje. - Uważam, że powinien być reformowany raczej sam sposób kształcenia.

W dyskusjach pojawiły się też propozycje powrotu do oświatowej przeszłości, czyli przywrócenia szkół podstawowych, których już w mieście nie ma (np. SP 18 czy SP 14). Te pomysły nie zostały jednak zaakceptowane.

W temacie wygaszania gimnazjów nie sposób pominąć kwestii związanej ze zwolnieniami nauczycieli. - Zgadza się, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego Ewa Ziółkowska podniosła temat etatów nauczycielskich. Nie unikniemy tego, że część nauczycieli nie będzie miało całych etatów, ale np. jego część – niepełny wymiar pracy. Ewentualnie niektórzy nauczyciele będą musieli szukać sobie pół etatu w jednej szkole i pół w innej placówce – dodaje K. Czechowska. - Wg mnie nie obędzie się bez zwolnień.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (106)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP ~EP (Gość)12.01.2017 09:37

Żadne z gimnazjów nie zmieni się w reaktywowaną podstawówkę?
Teraz jest 6 klas podstawówki, ma być 8, czyli w podstawówkach będzie o 33% dzieci więcej. Gdzie one się pomieszczą, skoro teraz np. w SP16 dzieci z klasy II i III chodzą na 2 zmiany?
Aż się prosi o przywrócenie SP14 i SP18, ale komisja z przestępczynią skazaną za mobbing wie lepiej...

80


Marek ~Marek (Gość)11.01.2017 15:38

dla nauczycieli emerytura. Bo 60 latek i tak niczego nie nauczy. A młodzi niech pracują a nie wyjeżdząją z kraju.

67


Gość ~Gość (Gość)11.01.2017 20:40

16 to chyba zawsze miała swój budynek?

01


Ret ~Ret (Gość)12.01.2017 08:25

Czy osiedle słowackiego północ podlegać będzie pod sp 12 czy sp 2? Bo np z ulicy Zamenhofa bliżej jest do byłego gimnazjum 5 niż do 12?

30


Ret ~Ret (Gość)12.01.2017 08:21

Jaki rejon obejmie sp nr 2?

30


anna ~anna (Gość)11.01.2017 21:29

A czemu bierze emeryture i jeszcze pracuje? To tak można? I to zgodnie z prawem? Chyba czegos nie wiem i nie rozumiem. Jesli to prawda to jest to nielogiczne i niemoralne.

30


Sara ~Sara (Gość)12.01.2017 01:46

Coś mi się wydaje, że po tych wszystkich komentarzach, zawód nauczyciela już nie będzie cieszył się szacunkiem - a jak mają dzieci uczyć się od ludzi, których nie szanują inni? Ani rodzice, ani samorządy, ani "inteligentni i dobrze wychowani" forumowicze... Drogie dzieci, wyciągając słuszne wnioski, zadajcie sobie pytanie: "Czy warto się uczyć?" Skoro człowieka po studiach należy zaszczuć, to co należy robić, aby zaszczutym nie być?

21


Olgierd ~Olgierd (Gość)11.01.2017 22:51

A pani Zalewska twierdzi, że nikt nie straci pracy.
Powinna pozwolić nauczycielom odejść w wieku 55 lat na wcześniejszą emeryturę.
Oczywiście tym, którzy chcą.
Mniej osób straciłoby pracę.

21


Kryty ~Kryty (Gość)11.01.2017 13:44

I 5 doczekala się zmian !!bardzo dobrze czas najwyższy rozgonic klike

123


Demi ~Demi (Gość)11.01.2017 13:17

A ilu nauczycieli pracuje, którzy już dawno powinni być na emeryturze ??? Od nowego roku szkolnego PRZYMUSOWO na emerytury i będą wolne miejsca w szkole dla młodych nauczycieli. W 3 szkołach znam 7 takich nauczycieli, którzy nabyli prawa emerytalne 2 i 3 lata temu

122


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat