Służby ratownicze spisały się na medal

Strefa FM Utworzono: Wtorek, 07 lutego 201733 9744
Podsumowano działania służb ratowniczych oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podczas karambolu na obu nitkach autostrady A1 pod Piotrkowem.

Ładuję galerię...

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Piotrkowie rozmawiano o przebiegu zdarzenia, akcji ratowniczej oraz o tym, co można poprawić, gdyby podobne zdarzenie nastąpiło w przyszłości. - Służby stanęły na wysokości zadania i akcja była przeprowadzona prawidłowo. Oczywiście wniosków mamy sporo, są to głównie organizacyjne kwestie nad którymi trzeba popracować. Elementy procedur, które wymagają szerszej analizy i włączenia do pracy nad tą analizą innych służb, których te procedury teoretycznie nie dotyczą, a jednak mają bardzo duży wpływ na to jak wygląda działanie na miejscu tego typu zdarzeń - mówi Krzysztof Janecki, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.


Służby ratunkowe spisały się bardzo dobrze, ale jak wynika z analizy, pewne kwestie można poprawić, aby w przypadku zaistnienia podobnego zdarzenia w przyszłości, działać jeszcze sprawniej. - Zauważyliśmy problem z uporządkowaniem kwestii lawet, które wjeżdżały na miejsce zdarzenia. Należałoby wyznaczać w takich przypadkach specjalne parkingi w odległości minimum 300 metrów od miejsca wypadku, aby nie blokować dojazdu ekip ratowniczych. Całe szczęście, że wszystko wydarzyło się na odcinku, gdzie nie było ekranów akustycznych. Są także kwestie związane z przekazem medialnym. Pojawiały się różnego rodzaju informacje, bo ekip było naprawdę sporo. Ważne, aby prowadzić spójną politykę informacyjną - podsumował Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu piotrkowskiego. - Warto także pomyśleć o budowie jednolitej łączności na potrzeby służb ratowniczych na terenie województwa łódzkiego. Okazuje się, że przy tak rozległych powierzchniowo i czasowo zdarzeniach działaniach jest kluczowym elementem, aby zapewnić sprawne współdziałanie poszczególnych służb. Póki co jednolitej łączności w skali kraju nie ma i nad tym trzeba będzie koncentrować nasze wysiłki - dodaje Krzysztof Janecki.


Jak podkreślają przedstawiciele służb ratunkowych, mimo braku jednolitej łączności, współpraca między służbami układała się bez większych problemów. - W tego typu zdarzeniach najważniejsze są pierwsze minuty, czyli zabezpieczenie miejsca wypadku, ewakuacja poszkodowanych, segregacja rannych. To było zdarzenie mnogie, dwa karambole na obu nitkach. Do tego gęsta mgła, która uniemożliwiała nawet przeliczenie tych pojazdów. W tym zdarzeniu współpraca wszystkich służb ratowniczych wypadła bardzo dobrze - dodaje bryg. Grzegorz Janowski, zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Część policjantów była skierowana na drugą nitkę, siły zostały podzielone, wyznaczeni byli dowódcy poszczególnych odcinków i dzięki temu wszystkie czynności udało się wykonać szybko i sprawnie - dodaje insp. Dariusz Partyka, Komendant Miejski Policji w Piotrkowie.


Podczas spotkania podziękowano przedstawicielom służb ratowniczym za dobrze przeprowadzoną akcję. - Sprawnie przeprowadzona akcja pokazała, że mieszkańcy ziemi piotrkowskiej mogą spać spokojnie. To efekt wieloletniej pracy samorządowców, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji i służb medycznych - mówi Stanisław Cubała, starosta powiatu piotrkowskiego.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gość11 ~Gość11 (Gość)18.02.2017 11:31

Szkoda że tak szybko słóżby nie przyjeżdżają jak wezwie je zwykły obywatel tylko odsyłają do innych jednostek a jak ci przyjadą to są mylnie poinformowani i czekają 40 minut na karetke....!!!!

00


wypalony ratownik medyczny ~wypalony ratownik medyczny (Gość)07.02.2017 10:53

Brawo brawo nawet dyplomy są.......... nam nikt nie podziękował,rzadko kiedy ktoś nam dziękuje za pomoc a na pewno już nie nasz wspaniały przełożony.Jeszcze raz gratuluje bohaterom naszego kraju czyli straży pożarnej za świetnie przeprowadzoną akcje ratunkową.

112


zama ~zama (Gość)08.02.2017 13:42

no jak zwykle, laury zbierają nie ci, którzy się faktycznie napracowali, tylko ci,którzy się
"napracowali"

30


obserwator ~obserwator (Gość)07.02.2017 10:53

A może by tak w pierwszej kolejności podziękować ratownikom medycznym? to oni ratują życie ludzkie , a nie rozpływać się tylko nad strażaczkami. Wystroją się w mundury i już najważniejsi.

66


zdrowy rozsądek ~zdrowy rozsądek (Gość)08.02.2017 10:14

Rozumiem, że można się spotkać, przedyskutować przebieg akcji, co było dobrze, co nie działało jak należy, ale nie popadać w samozachwyt i samouwielbienie. Nie wręczać sobie dyplomów za przyjście do pracy.Chwała bezimiennym bohaterom!!!

50


taxi ~taxi (Gość)08.02.2017 06:52

Tylko sobie wręczają podziękowania, medale i inne puchary, a przecież od tego są i pobierają nie małe wynagrodzenia. Żenada.

72


Witek ~Witek (Gość)07.02.2017 17:20

Na papierze jest ekstra bo ten wszystko przyjmie co się napisze gorzej jest w rzeczywistości .Byłem świadkiem zdarzenia 10 km od Piotrkowa w pewnej miejscowości straż miała tylko 500 metrów do zdarzenia zjawiła się po pół godzinie a karetka po 40 minutach i dobrze ,że nikomu nic poważnego się nie stało bo inaczej nie przeżyli by tyle czasu czekając na pomoc.Coś jest nie tak z tą pomocą skoro karetka ma 10 km i potrzebuje 40 minut na dojazd a ja ten odcinek pokonuję rowerem w 15 minut.Szybka pomoc to fikcja w rzeczywistości taka jest prawda

30


heh ~heh (Gość)07.02.2017 20:14

ale jaja, karetek tam nie było więc im nie dziękowali? a te podziękowania dla PSP to za wykonywanie obowiązków i czynności w pracy?

20


strażnik ~strażnik (Gość)07.02.2017 19:17

Czy te ramki to ramki dla Policjanów i Strażaków którym to faktycznie należa się podziękowania? Bo jak narazie widzę dla byle wicestarosty który NIC NIE ZROBIŁ!

40


do Witka ~do Witka (Gość)07.02.2017 18:23

Witek ! Jak sądzisz ? Program lotów kosmicznych USA mógł mieć jakiś wpływ na rozwój literatury pięknej Księstwa Monaco, na przełomie XX/XXI wieku ?

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat