Skuteczna ochrona domeny internetowej przed przejęciem. Rejestracja znaku towarowego

Kraj Wtorek, 20 listopada 20180
Dynamiczny rozwój sklepów internetowych w dzisiejszych czasach sprawia, że domena internetowa staje się podstawowym narzędziem w kreowaniu wizerunku firmy. Podczas gdy całe nasze życie przenosi się do świata wirtualnego, nie brakuje oszustów, którzy chcą wykorzystać budowaną przez lata rozpoznawalność przedsiębiorstwa w sieci. Niewielu z nas jest świadomych zagrożenia, jakie wiąże się z prowadzeniem biznesu on-line. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo możemy uniknąć wielu problemów, zapewniając należytą ochronę domeny internetowej. W jaki sposób to zrobić? O tym poniżej.
Skuteczna ochrona domeny internetowej przed przejęciem. Rejestracja znaku towarowego

Czy jest domena dla przedsiębiorcy?


Domena internetowa to nic innego jak adres, który lokalizuje daną witrynę w sieci. To unikalna nazwa, pod którą będzie prowadzona przez nas działalność. Wybór odpowiedniej domeny jest niezwykle ważny, ponieważ to na niej będziemy budować wizerunek firmy zarówno w sieci, jak i poza nią. Dobrze więc wybrać nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania.

Domena powinna również budzić pozytywne skojarzenia z przedmiotem naszej działalności. Taki zabieg sprawi, że nasi potencjalni klienci będą mogli łatwo znaleźć nas w internecie.

 

Tracąc domenę internetową tracisz dostęp skrzynki mailowej


Wartość domeny dla przedsiębiorcy jest nieoceniona również z tego względu, że często oparte są na niej adresy mailowe. W przypadku utraty domeny zostajemy całkowicie odcięci od pozyskanych już klientów. To może doprowadzić firmę do bankructwa. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób chronić domenę przed zagrożeniami, jakie na nią czyhają ze strony nieuczciwej konkurencji.

 

 

Abonent domeny nie jest jej formalnym właściciele


Niestety polskie prawo nie reguluje zasad rejestracji domen krajowych. Szczątkowe informacje na ten temat odnajdziemy w regulaminie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

 

Rejestracją domeny rządzi zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

 

Możliwość korzystania z danego adresu w sieci wynika z umowy o rejestrację. Procedura rejestracji nie oznacza jednak, że stajemy się właścicielem domeny. Co więcej, używanie jej przez dłuższy czas nie sprawi, że nabędziemy do niej prawa wyłączne. W przypadku wygaśnięcia umowy o utrzymanie domeny nie możemy już z niej korzystać.

 

Jak chronić domenę internetową?


Domena nie jest jednak całkowicie pozbawiona ochrony.

 

Minimalny poziom ochrony wynika z przepisów niewymagających formalnej rejestracji. Najsilniejsza ochrona jest jednak następstwem zarejestrowania domeny jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. O tym, czym te dwa modele ochrony się różnią, można przeczytać w artykule: https://znakitowarowe-blog.pl/ochrona-nazwy-firmy-bez-rejestracji-znaku/

 

Wartość domeny internetowej jest nieoceniona. Adres internetowy, który będzie zapewniał nam rozpoznawalność, jest kluczowy w prowadzeniu biznesu w sieci, ponieważ stanowi najskuteczniejszą reklamę przedsiębiorstwa. Chwytliwa domena przyciąga klientów niczym magnez.

 

Na kogo zarejestrowana jest Twoja domena?


Zastanawiając się nad sposobem jej zabezpieczenia w sieci, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jesteśmy abonamentami domeny. Możemy to uczynić w bardzo prosty sposób, wpisując w wyszukiwarkę udostępnioną na stronie domeny.pl nasz adres.

 

Często rejestracja jest dokonywana na pracownika naszej firmy, czy też agencję reklamową, której zleciliśmy utworzenie strony. Dopóki nie narodzi się konflikt, zagrożenia nie ma. W razie sporu możemy jednak stracić dużo więcej, niż nam się wydaje. W jednej chwili możemy zostać pozbawieni ważnych kontaktów do naszych klientów.

 

Ustalenie tego faktu jest więc niezwykle ważne. Jeśli domena została zarejestrowana na inny podmiot, możemy ją odzyskać w drodze umowy cesji. Oczywiście wymagane jest zgodne oświadczenie woli obu stron. W przypadku jego braku pozostaje nam dochodzenie swoich praw przed sądem.

 

 

Przed czym chronić domenę internetową?


Rozważając modele ochrony naszej domeny internetowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, z jakimi zagrożeniami w ogóle się mierzymy.

 

Domena może być nielegalnie wykorzystywana w sieci na wiele różnych sposobów. Coraz częściej żeruje się na marce poprzez rejestrację bardzo podobnych domen internetowych. Różnicą może być jedynie drobny błąd ortograficzny, powszechnie popełniany przez internautów przy wyszukiwaniu danej strony. Przykładowo zamiast google.pl ktoś wpisze gogle.pl.

 

Zdarzają się także przypadki rejestracji domen internetowych ośmieszających daną działalność gospodarczą. Takie działanie może poważnie zaszkodzić marce.

 

Obecnie powszechnym zjawiskiem jest tzw. szantaż domenowy. Oszuści kupują domeny z nazwą naszej firmy, ale innym rozszerzeniem i oferują jej odsprzedaż. Straszą przy tym, że jeśli nie skorzystamy z oferty, domenę sprzedadzą naszej konkurencji. Często propozycja takiej transakcji pada przez telefon z ograniczeniem czasowym. Osoby, które się przestraszą, kupują później taką domenę.

 

Czy jest jednak jakieś wyjście z tej sytuacji? Oczywiście! Wystarczy zarejestrować nazwę firmy bądź pełny adres domeny internetowej jako znak towarowy.

 

 

Co daje rejestracja znaku towarowego?


Na skutek rejestracji znaku towarowego uzyskujemy formalne potwierdzenie, że przysługują nam wyłączne prawa do marki. W związku z tym konkurencja nie może używać nazwy identycznej lub podobnej do naszej.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy znak towarowy możemy zarejestrować. Musi on przede wszystkim pełnić funkcję odróżniającą. O ile z rejestracją grafiki czy logo nie powinno być problemu, o tyle rejestracja opisowego znaku towarowego spotka się z odmową. Za opisowy polski Urząd Patentowy uznał przykładowo znak PolskiBus przeznaczony do oznaczania usług przewozu autobusami.

 

Rejestracja znaku towarowego oczywiście nie jest obowiązkowa, ale zabezpiecza nasze prawa do marki w możliwie najszerszy sposób. Taka ochrona rozciąga się również na domenę internetową. Muszą być jednak spełnione trzy podstawowe warunki.

 

1. Po pierwsze, domena musi zawierać w sobie znak towarowy.

2. Po drugie, znak ten nie może mieć charakteru opisowego. Chcąc wyeliminować w tym zakresie jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić do ochrony znak słowny.
3. Po trzecie, domena internetowa musi być używana w sposób naruszający prawo do znaku towarowego. Chodzi o to, że nie każda domena z naszym znakiem towarowym będzie automatycznie łamać prawo. Nastąpi to dopiero wówczas, gdy ktoś inny pod taką domeną będzie oferował te same produktu lub usługi. Ponadto, jeśli używana przez nas domena zostanie wykorzystana w celach niekomercyjnych (np. do oznaczenia bloga), również nie może być mowy o naruszeniu.


Dzięki zastrzeżeniu znaku towarowego nie musimy wykupywać kilku, czy kilkunastu domen internetowych. Konkurent, który kupi podobną do nas domenę i wykorzysta ją komercyjnie, naruszy prawo. To też najskuteczniejszy sposób na szantażystów domenowych. Jeżeli tylko do ciebie zadzwonią, możesz im powiedzieć, że domena jest chroniona, więc w razie potrzeby jesteś w stanie im ją odebrać siłą. Nikt nie będzie w stanie nas zastraszyć!

 

 

Walka o domenę przed sądem

 

W przypadku sporu rejestracja znaku towarowego pozwala nam uniknąć wielu trudności. Przede wszystkim nie musimy szczególnie się natrudzić, aby wykazać, że prawa do danego oznaczenia przysługują właśnie nam. Wystarczy, że przedłożymy wydane przez Urząd Patentowy świadectwo rejestracji.

 

To zdecydowanie ułatwia prowadzenie sporu przed sądem.

 

Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego, warto spróbować rozstrzygnąć spór polubownie. Podniesiony przez nas zarzut naruszenia prawa do znaku towarowego możemy uzupełnić zarzutem naruszenia prawa do firmy, czy też oznaczenia przedsiębiorstwa.

 

Problem w tym, że po skierowaniu formalnego wezwania do zaprzestania naruszania prawa, abonent może dokonać cesji domeny. Chcąc temu zapobiec możemy złożyć zapis na Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy PIIT. Jeżeli tylko abonentem jest przedsiębiorca, musi on zgodzić się na arbitraż pod rygorem rozwiązania z nim umowy abonenckiej.

 

Podsumowanie

 

Z całą pewnością można stwierdzić, że mimo wielu zagrożeń związanych z prowadzeniem biznesu on-line, skuteczna ochrona domeny internetowej jest możliwa. W naszym porządku prawnym nie istnieje co prawda samodzielne prawo do domeny, ale prawem podmiotowym może być zarejestrowany znak towarowy, który w tej domenie się znajdzie.

 

Takie działanie skutecznie uchroni nas przed zakusami nieuczciwej konkurencji.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat