Sezon na grypę coraz bliżej

ePiotrkow Utworzono: Czwartek, 14 września 20173 1983
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zachęca do szczepień przeciwko grypie, które mają nas zabezpieczyć przed bardzo poważnymi powikłaniami tej choroby (zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, zatok, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych). Najlepszym czasem na zaszczepienie się jest okres od września do grudnia.

- Czas jesieni i zimy sprzyja zachorowaniom na grypę i choroby grypopodobne. Najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, ich skuteczność wynosi 70-90%, tzn. że taki odsetek zaszczepionych osób osiąga pełną ochronę przed zachorowaniem – przekonują pracownicy sanepidu. - W tym sezonie oprócz dostępnych do tej pory trójwalentnych szczepionek, które chronią przed dwoma szczepami wirusa typu A i jednym typem wirusa typu B, dostępne są nowe czterowalentne szczepionki. Chronią one przed 4 szczepami wirusa: dwoma typu A i dwoma typu B.

 

Ze względów epidemiologicznych szczepienia zalecane są dzieciom, młodzieży, osobom starszym, schorowanym i przebywającym w dużych skupiskach ludzkich.

 

Dla poprawienia odporności organizmu należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa, owoce, mięso, ryby, drób, jaja i sery. Ważne jest zachowanie aktywności na świeżym powietrzu, wietrzenie mieszkań i miejsc pracy oraz odpoczynek i wysypianie się.

 

Grypa to nie jest zwykłe przeziębienie i w odróżnieniu od niego objawy pojawiają się nagle, są bardziej nasilone. W poprzednim sezonie grypowym, czyli od września 2016 roku do kwietnia 2017 roku w powiecie piotrkowskim zachorowały 8794 osoby. Najwięcej, bo 3000 zachorowań było w styczniu. Najczęściej chorowali ludzie w wieku 15-64 lata. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, gdy chory kaszle lub kicha, ale także pośrednio, gdy wydzieliny układu oddechowego dostają się na ręce, chusteczki i inne przedmioty. Choroba objawia się gorączką, bólem głowy, bólem mięśni i gardła oraz katarem i kaszlem. Wtedy należy pozostać w łóżku, pić dużo płynów, zasłaniać usta i nos chusteczką, zużyte chusteczki wyrzucać do kosza, unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust oraz dostosować się do zaleceń lekarza.


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Witek ~Witek (Gość)14.09.2017 08:24

Kolejna nagonka medialna by producenci szczepionek zarobili . Ja dzieci raz zaszczepiłem dopiero były chore na poważnie antybiotyki bo zapalenie płuc. Nie warto się szczepić ja tego nie robię i na żadną grypę nie choruję

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat