Sesja, która niewiele wnosi

Strefa FM Utworzono: Sobota, 15 lipca 201728 6165
Piotrkowscy radni spotkali się w sobotę wieczorem podczas nadzwyczajnej sesji, żeby ponownie dyskutować na temat piotrkowskiej służby zdrowia, radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości, chcieli, aby przyjąć stanowisko dotyczące m.in. przejęcia przez samorząd gminny Przychodni nr 5 przy ul. Dmowskiego 47, większość była jednak przeciwko. Podczas dyskusji okazało się, że dyrektor Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej wypowiedziała miastu umowę użyczenia budynku przy Dmowskiego.

Ładuję galerię...

W obradach wzięło udział 17 z 23 radnych, przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński od początki przekonywał, że dyskusja bez przedstawicieli Starostwa Powiatowego, którzy zostali zaproszeni na sesję, nie ma większego sensu. W obradach uczestniczyli co prawda radni Rady Powiatu Piotrkowskiego Tomasz Michalczyk i Jerzy Łysoń, ale formalnie nie reprezentowali Starostwa.

 


Wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek przypomniał z kolei, że na mocy rządowego rozporządzenia, to powiat jest odpowiedzialny za organizację publicznej służby zdrowia w mieście, a miasto nie dysponuje odpowiednią bazą, by taką działalność prowadzić. Wiceprezydent poinformował również, że miasto zobowiązało się pokryć koszty remontu przychodni przy ulicy Dmowskiego 47 (budynek jest własnością miasta, które nieodpłatnie użycza go powiatowi – przyp. red.), pod warunkiem, że to powiat go przeprowadzi, wcześniej określając jego koszty i zakres, nic takiego jednak nie nastąpiło. Co więcej, przedstawiciele Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej, który zarządza przychodnią POZ przy Dmowskiego, wymówili umowę użyczenia tej placówki. W tym przypadku obowiązuje jednak 6-miesięczny okres wypowiedzenia. Wszystko wskazuje więc na to, że od 1 stycznia 2018 roku to miasto będzie administratorem tego budynku, dlatego radni Prawa i Sprawiedliwości chcieliby, żeby już teraz przejąć Przychodnię nr 5 przy ulicy Dmowskiego 47. Zaproponowane przez nich stanowisko brzmiało następująco:

 


Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, mając na uwadze ważny interes społeczny i zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców osiedli Południe oraz Słowackiego Północ postuluje utworzenie przez gminę Piotrków Trybunalski zakładu opieki zdrowotnej na bazie obecnego majątku gminy, a który dotychczasowo działa w strukturze Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Rada Miasta negatywnie odnosi się do obecnych działań prezydenta w sprawie remontu i funkcjonowania przychodni. Niestety, wbrew oczekiwaniom pacjentów oraz mieszkańców osiedli podjęto działania, które w naszej ocenie mogą skutkować likwidacją przychodni. Działania takie wpłyną negatywnie na dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej, a także w przypadku ludzi starszych, dla których lokalizacja przychodni ma olbrzymie znaczenie, będzie miała wpływ na ich stan zdrowia. Rada Miasta stwierdza, że jedynym rozsądnym i uczciwym rozwiązaniem jest utworzenie przez gminę publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Dlatego też apelujemy do pana prezydenta o wstrzymanie dotychczasowych działań służb miejskich w stosunku do społecznego komitetu obrony przychodni nr 5 oraz pilne podjęcie działań w celu utworzenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim będzie miasto Piotrków Trybunalski.

 


Za przyjęciem takiego stanowiska głosowało 8 radnych, pozostali byli przeciwko lub wstrzymali się od głosu. Opozycji radni nie zamierzają jednak składać broni, jak zapewnił radny Piotr Gajda, on i jego koledzy nadal będą walczyć o tę przychodnię.

 


Co stanie się z budynkiem od 1 stycznia? Tego póki co nie wiadomo, może on być wykorzystywany jedynie na cele takie jak opieka zdrowotna, pomoc społeczna i edukacja.


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ale heca ~ale heca (Gość)29.07.2017 07:39

PSL zdradził mieszkańców miasta!

20


Zanzi ~Zanzi (Gość)20.07.2017 07:50

Nic nowego.

30


media ~media (Gość)18.07.2017 17:02

Obecni radni, którzy 18 lat temu dla kolegi dyrektora szpitala oddali piotrkowską służbę zdrowia do starostwa:K.Chojniak,M.Błaszczyński,M.Konieczko,J.Dziemdziora,P.Masiarek,E.Ziółkowska,B.Brylski

60


olemko ~olemko (Gość)16.07.2017 00:10

To lepiej dla mieszkańców budować mediatekę, czy walczyć o przychodnię ???

161


gru ~gru (Gość)16.07.2017 14:17

Pan przewodniczący bez krawata za to w "gustownej" marynareczce... Większość radnych bez krawata, jeden nawet w koszulce polo. Przyszliście grać w karty czy na sesję Rady Miasta?
A może to już nie Rada Miasta, tylko rada w mieście???

142


bs ~bs (Gość)16.07.2017 09:22

jest tyle przychodni w mieście że naprawdę nie ma co płakać .chodzi więc o politykę

39


gość ~gość (Gość)17.07.2017 11:26

Szanowna Redakcjo! A gdzie jest sprawozdanie z drugiej strony konfliktu tzn. głosu mieszkanców? Ważniejsze są władze miasta niż jego mieszkańcy? Może inne niezależne media to zrobią?

90


zzz ~zzz (Gość)17.07.2017 09:23

Panie Redaktorze! Jaka większość była przeciwko! Wynik był 8:8 - to był remis!! Czy rzetelność Pana zawodzi?

30


loko ~loko (Gość)16.07.2017 13:47

Czyżby jedna radna była w kolejnej fazie efektu jojo ??
Jest i radny farbowany- blondyn i jest obecny ten co parkuje na ścieżce rowerowej swojego hjundaja na ul.Zalesickiej
Ludzie wybierzmy nowych przedstawicieli rady miasta,tego miasta bo ciągle te same twarze,te same układy ...

132


gimbaza ~gimbaza (Gość)16.07.2017 12:36

Powiem tylko tyle:Sesja niewiele wniosła.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat