Pupil na wakacjach

Piątek, 22 lipca 201611
Jak co roku z niecierpliwością czekamy na wakacje. Jest to dla nas czas zabawy, przyjemności, niesamowitych wrażeń i doznań. Nie możemy doczekać się wyjazdów, dalekich podróży, ekstremalnych zajęć. Często niestety zapominamy o naszych cudownych pupilach, dla których okres wakacji może okazać się bardzo trudny, pełen stresu, a nawet narażenia na groźne choroby.
Pupil na wakacjach

Właściciele zwierzaków planując wyjazd, powinni się zastanowić, co zrobić ze swoim czworonogiem. Czasami nie jest to łatwe zadanie.

 Większość hoteli w kurortach wypoczynkowych nie przyjmuje gości ze zwierzętami. Na szczęście zdarzają się wyjątki. Dlatego należy odpowiednio wcześniej przejrzeć bazę hoteli, pensjonatów, które umożliwią nam  pobyt czworonożnych przyjaciół razem z nami. Pobyt zwierzaka na wakacjach należy jednak dokładnie zaplanować. Podróż bywa bowiem dla niektórych zwierząt dużym przeżyciem. Dlatego przed wyjazdem idziemy z psem, kotem czy innym pupilem do lekarza weterynarii i sprawdzamy, czy nasz przyjaciel jest zdrowy, czy daleka podróż nie stanowi zagrożenia dla jego życia i zdrowia. Jeśli istnieje potrzeba, zapewniamy środki ułatwiające przetrwanie podróży bez nadmiernego stresu oraz preparaty hamujące na przykład odruch wymiotny. Należy bowiem pamiętać, że niektóre psy i koty cierpią, podobnie jak ludzie na chorobę lokomocyjną. Niestety preparaty na tę przypadłość u ludzi nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku zwierząt.

 Pamiętajmy, by u zwierząt stosować leki przeznaczone dla nich.

Gdy wybieramy się za granicę naszego państwa, musimy wiedzieć, że podobnie jak człowiek, także nasz zwierzak musi posiadać paszport. Poza tym czip, ważne badanie kliniczne oraz odpowiednie szczepienia. Paszport i niezbędne informacje zdobędziemy u swojego lekarza weterynarii.  W trakcie podróży i na wakacjach zawsze zapewniajmy naszemu kompanowi przede wszystkim dużą ilość wody, odpowiednią karmę (najlepiej tę samą, którą zjada w domu) nie zostawiajmy zwierząt w zamkniętym samochodzie na pełnym słońcu, nie dopuszczajmy do nadmiernego wysiłku, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Zwierzęta nie posiadają bowiem gruczołów potowych i nie są w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu.

Jeżeli jednak wybieramy się  miejsce, w które pupil pojechać nie może trzeba mu zapewnić opiekę. Możemy poprosić kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych. Najlepiej, aby była to osoba, którą zwierzak dobrze zna już od dłuższego czasu. Jeżeli nie, powinno się  pojechać do nowego miejsca pobytu, aby pupil mógł poznać nowe otoczenie, w którym będzie przebywał przez jakiś czas.

A co, jeśli nie mamy nikogo bliskiego, komu możemy zostawić powierzyć  naszego przyjaciela?  Wówczas istnieje możliwość umieszczenia go w hotelu dla zwierząt. Zanim jednak podejmiemy decyzję powinniśmy szczegółowo zapoznać się z ofertą takiego miejsca. Warto dowiedzieć się,  w jakich warunkach będzie przebywał nasz przyjaciel, czy jest to miejsce czyste, zadbane, w którym zwierzak nie jest narażony na urazy i okaleczenia. Powinniśmy zapytać właściciela hotelu na jakich warunkach przyjmuje zwierzęta do placówki. Powinien wymagać, aby nowy gość hotelowy był zaszczepiony na choroby zakaźne, odrobaczony, zabezpieczony przed inwazją pasożytów zewnętrznych. Wszystkie zabiegi powinny być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza weterynarii. Jeszcze jedną, najważniejszą rzeczą, która powinna być zapewniona to opieka lekarsko-weterynaryjna w miejscu pobytu naszego pupila. Jest to element nieodzowny. Okres pobytu w hotelu  jest zazwyczaj czasem wzmożonego stresu dla zwierzęcia. Warto zapytać lekarza weterynarii o preparaty dostępne na rynku, które ułatwią  przetrwanie niekorzystnego czasu.

 

Poza ty nie bądźmy obojętni na krzywdę, która dzieje się zwierzętom. Gdy widzimy kogoś zostawiającego psa przywiązanego do drzewa w lesie, zgłaszajmy to odpowiednim służbom np. straży miejskiej, policji, leśniczym lub straży pożarnej. Gdy o to wszystko zadbamy, wakacje nasze i naszego pupila na pewno będą udane. 

 

/Artykuł powstał we współpracy z: 

Lek. wet. Przemysław Zadumiński

specjalista chorób psów i kotów

Przychodnia Weterynaryjna Optivet

ul. Łódzka 56, 97-300 Piotrków Tryb.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.07.2016 23:38

Miejsce psów jest na wsi. Miasto jest dla ludzi.

213


michal ~michal (Gość)31.07.2016 23:17

Najlepszy weterynarz w cały powiecie, z jakim miałem do czynienia z moimi psami, a trochę ich się już przewinęło.
Zawsze gotowy nieść pomoc, nawet w najtrudniejszych przypadkach wymagających stałej opieki! Chylę czoła Panie Przemku i dziękuję, za Pana serdeczność. Pozdrawiam

23


ghjk ~ghjk (Gość)29.07.2016 15:21

śliczne zdjęcie

10


tutaj tutajranga26.07.2016 03:31

Nie, no powinno być chociaż małym druczkiem: "sponsorowane".

34


Iza22 ~Iza22 (Gość)25.07.2016 11:48

przecież jest tyle miejsc gdzie można zabrać ze sobą psa czy kota, Bookapart ma nawet filtr wyszukiwania noclegów przyjaznych zwierzętom

80


mysza ~mysza (Gość)22.07.2016 23:00

wspaniały lekarz weterynarii jakich mało człowiek godny polecenia

85


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat