Program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”

Piątek, 24 listopada 20170
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”

Z cyklu „Piotrków bez smogu”

 

  Smog dotyka nas wszystkich. Prowadzone przez instytucje europejskie badania wykazały, że Polska jest tym krajem europejskim, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zanieczyszczone powietrze żyjemy dziesięć miesięcy krócej. Świadomość czym jest smog i jaki jest jego wpływ na nasze zdrowie jest nadal niewystarczająca. Węgiel złej jakości pozostaje w naszym kraju podstawowym źródłem energii i paliwem grzewczym. Dzięki niskiej emisji do powietrza trafiają pyły i toksyny. Polacy nagminnie palą w swych piecach różnego rodzaju odpadami i plastikowymi butelkami. Rocznie „puszczamy z dymem” 2 mln ton śmieci. Taka „oszczędność” nas zabija. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie 48 tys. osób. Stąd potrzeba realizacji takich programów edukacyjnych, jak ten wyżej wspomniany.

 

  Smog jest szczególnie groźny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz chorych ze schorzeniami układu oddechowego i alergików. Jak podaje opracowanie przygotowane przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii „HELIOS” niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji, wśród których można wyszczególnić:

• pyły zawieszone (w zależności od frakcji cząsteczek są to PM 10, PM 2,5 czy PM 1 – im niższa wartość tym mniejsza frakcja i tym samym większa szkodliwość) z drobinkami sadzy itp.,

• dwutlenek siarki (SO2) – wyjątkowo szkodliwy zarówno dla zdrowia człowieka, jak i całego środowiska (jedna z głównych przyczyn powstawania kwaśnych deszczy),

• tlenki azotu (NOx) – w tym dwutlenek azotu – są jedną z przyczyn powstawania dziury ozonowej czy smogu,

• metale ciężkie (Hg – rtęć, Cd – kadm, Pb – ołów, Mn – mangan, Cr – chrom) – szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin,

• wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA – m.in. α-benzopiren) – substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia,

• dioksyny – trujące związki chemiczne, często odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów czy bezpłodności.

 

  Piotrków Trybunalski, jak większość miast w Polsce i na świecie boryka się z problemem smogu. W 2016 roku odnotowano 86 dni, w których w mieście przekroczone zostały normy stężenia poziomu 24-godzinnego pyłu zawieszonego PM10. Dozwolona dopuszczalna liczba dni w roku, w których mogą wystąpić przekroczenia stężenia wynosi 35. W Piotrkowie Trybunalskim w 2016 roku przekroczenie normy stężenia poziomu 24-godzinnego pyłu zawieszonego PM10 zanotowano aż 86 razy czyli aż o 51 dni więcej. Dane te pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim i stacji pomiarowej, zlokalizowanej w mieście przy ul. Krakowskie Przedmieście 13 (metoda referencyjno-wagowa). Dlatego też Piotrków Trybunalski został objęty Programem ochrony powietrza dla strefy w województwie łódzkim w celu zmniejszenia poziomów stężeń pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5 do poziomów dopuszczalnych oraz zmniejszenia poziomów stężeń benzo(a)pirenu (jako wskaźnika wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), zawartego w pyle zawieszonym do poziomu docelowego.

 

  Elementem wspomnianego Programu jest plan działań krótkoterminowych, służący ograniczaniu skutków i czasu trwania ewentualnemu zanieczyszczenia powietrza. Głównymi kierunkami działań w zakresie ochrony powietrza wyznaczonymi w Programie jest ograniczenie emisji między innymi powierzchniowej, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego oraz działalności gospodarczej liniowej (komunikacyjnej) i punktowej, pochodzącej z działalności gospodarczej. Ponadto także usprawnienie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, edukacja ekologiczna oraz właściwe planowanie przestrzenne.

 
   Projekt „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim” to szereg działań, których celem jest:

- poszerzenie wiedzy o ochronie powietrza wśród dorosłych i dzieci – mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego,

- poszerzenie wiedzy o alternatywnych źródłach energii,

- poszerzenie wiedzy o zaletach wymiany starego kotła na nowy „ekologiczny”,

- wykształcenie postaw proekologicznych i indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska wśród lokalnej społeczności,

- zwiększenie świadomości społecznej na temat degradacji środowiska poprzez stosowanie nadmierne nawozów chemicznych, chemicznych środków ochrony roślin oraz chemii „domowej”

- promowanie i rozwijanie idei inteligentnego miasta (smart city), które rozumiane jest jako miasto przyjazne ludziom i przyrodzie.

 
   W ramach projektu Miasto Piotrków Trybunalski przygotowuje między innymi we współpracy z lokalnymi mediami specjalną kampanię informacyjno-edukacyjną poświęconą działaniom mającym na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Składa się na nią między innymi 12 radiowych audycji i telewizyjnych filmów tematycznych, seria artykułów w prasie lokalnej oraz w internecie. Dopełnieniem ww. kampanii jest publikacja książeczki edukacyjnej, skierowanej do najmłodszych oraz kampania banerowa na stronie jednego z lokalnych portali informacyjnych.

 
Miasto to nasza wspólna przestrzeń. W niej żyjemy, pracujemy, odpoczywamy i tworzymy. Dbanie o środowisko naturalne – to niezbędne elementy wysokiej jakości życia. Wspólne i konsekwentnie prowadzone przez mieszkańców i władze miasta działania na rzecz poprawy jakości powietrza przełożą się na zmianę jakości życia w mieście.

 

 

 

 

 

Materiał powstał na zlecenie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”.

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

7


Komentarze (0)

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat