Prezydent Piotrkowa o likwidacji gimnazjów

Tydzień Trybunalski Niedziela, 25 grudnia 201638
Gimnazja zostaną zlikwidowane – to już fakt. W Piotrkowie mamy 5 takich placówek. O tym, jak będzie przebiegał proces ich wygaszania rozmawiamy z prezydentem miasta Krzysztofem Chojniakiem.
Prezydent Piotrkowa o likwidacji gimnazjów

Panie Prezydencie, niedawno spotkał się Pan z dyrektorami gimnazjów. Co się wydarzyło podczas tego spotkania?
Cel był bardzo konkretny. Pojawiało się dużo informacji, a w zasadzie plotek. Rysowane były różne scenariusze, zwłaszcza przez środowisko oświatowe, dotyczące planów nowej sieci szkół, zmian po likwidacji gimnazjów. Mówię o wizjach, o których sam nie miałem pojęcia. Uznałem więc za stosowne, wręcz konieczne, aby w takiej sytuacji spotkać się z dyrektorami szkół. Aby przede wszystkim zdementować niektóre informacje.
Nie ma decyzji w tej sprawie, zwłaszcza, że nie mamy żadnych aktów wykonawczych, w oparciu o które moglibyśmy podejmować decyzje. Co nie znaczy, że się do tego nie przygotowujemy, czasu jest niewiele. Ta reforma jest niestety robiona na szybko.

 

Jak Pan ocenia reformę oświaty?
Kiedyś wypowiedziałem moją opinię na temat tej reformy i nie mam wątpliwości. Też jestem zwolennikiem 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Czy powinno być to przywrócone właśnie taką droga i w tak krótkim czasie… To sprawa do dyskusji. Dla mnie jako samorządowca jest w tej chwili najważniejsze, by przeprowadzić te zmiany jak najlepiej, aby było to jak najmniej uciążliwe i szkodliwe dla nauczycieli, dzieci i rodziców.

 

Podczas spotkania z dyrektorami byli obecni też szefowie dwóch związków zawodowych nauczycieli.
Tak, mówimy o szefach Związku Nauczycielstwa Polskiego i Solidarności. Poprosiłem o pełną współpracę przy wprowadzaniu czekających nas zmian po to, aby nauczyciele, którzy będą mieli problemy z zatrudnieniem, mogli taką pomoc od nas uzyskać. Chcemy aby ludzi, którzy stracą pracę było jak najmniej. Pamiętajmy, że mamy do czynienia nie tylko z reformą, ale i z niżem demograficznym. Dlatego potrzebna jest pełna współpraca wszystkich szkół na każdym poziomie. Jest to konieczne, aby ci nauczyciele, którzy stracą pracę w gimnazjum, mogli łączyć godziny w dwóch, a nawet trzech placówkach.

 

Udało się Panu ostudzić emocje?
Ze swojej strony zrobiłem, co mogłem. Jednak po spotkaniu pojawiły się kolejne informacje, insynuacje, plotki. Poprosiłem dyrektorów, aby przekazali niezbędne informacje na radach pedagogicznych. Po pierwsze – nie ma jeszcze decyzji, gdzie która podstawówka zostanie ewentualnie przeniesiona. Po drugie - nie ma decyzji, które gimnazjum – jako budynek – przestałoby istnieć.

 

Skąd więc wzięła się panika w środowisku szkolnym Gimnazjum nr 1?
Niepokój jest w każdym środowisku, niemalże w każdej szkole. W sposób szczególny dotyczy to oczywiście nauczycieli gimnazjów.

 

Na pewno ma Pan już w głowie choćby wstępne koncepcje „kto, gdzie...”
Oczywiście można taką analizę przeprowadzić. Na przykład Gimnazjum nr 2 (ul. Broniewskiego) jest o tyle w komfortowej sytuacji, bo dziś dzieli budynek z IV LO, czyli mamy gospodarza budynku, który po wygaśnięciu gimnazjum, będzie mógł w tym miejscu funkcjonować. Czy zapewni to pracę wszystkim nauczycielom w pełnym zakresie, to sprawa dyskusyjna. W przypadku Gimnazjum nr 5 jest pomysł, aby przeniosła się tam Szkoła Podstawowa nr 2, która jest blisko. Prawdopodobnie ten pomysł zrealizujemy. Nie sądzę, aby nauczyciele z G5 i SP2 mieli tutaj jakieś krytyczne uwagi. Przyznaję, że w dość trudnej sytuacji jest rzeczywiście, w kontekście położenia, Gimnazjum nr 1 przy ul. Żwirki. Powtarzam więc raz jeszcze – cel jest taki, aby wszystkim nauczycielom, ze wszystkich gimnazjów pomóc utrzymać pracę. Jeżeli będziemy kurczowo trzymać się tego, że jakiś budynek musi funkcjonować za wszelką cenę, niezależnie od sytuacji demograficznej, to może się to zakończyć niezbyt dobrze. Chcę jeszcze raz podkreślić, że uczynię wszystko, aby uciążliwości dla nauczycieli były jak najmniejsze.

 

A dla uczniów?
Dla uczniów tych uciążliwości nie będzie. Chociaż nawet tutaj pojawiły się wątpliwości, bo usłyszałem od rodziców pytanie: gdzie będzie chodziło moje dziecko, bo przecież gimnazjum jest likwidowane? Wszyscy gimnazjaliści zakończą ten etap edukacji w swoich szkołach. Chyba, że będzie obustronna zgoda, aby przenieść na przykład za 2 lata cały oddział. Dziś mogę jednak powiedzieć, że dzieci mają prawo skończyć edukację dokładnie w tym samym budynku, w którym ją zaczęły. Ze strony rodziców żadnych obaw być nie powinno.

 

Czy to jest w ogóle realne, aby żaden nauczyciel nie stracił pracy?
To zależy od wielu czynników. Od naboru do poszczególnych szkół. Mam tutaj na myśli szkoły ponadgimnazjalne, bo one również generują ilość godzin, które potencjalnie mogliby przejąć nauczyciele gimnazjów. Zależy to również od naboru do szkół podstawowych. Nie mogę dziś złożyć deklaracji, że na pewno nikt nie straci pracy. Zrobimy wszystko, aby szkód było jak najmniej. Więcej informacji będziemy posiadać za kilka miesięcy.

 

Rozmawiała Aleksandra Stańczyk

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.12.2016 12:32

Cytuję:
Przyznaję, że w dość trudnej sytuacji jest rzeczywiście, w kontekście położenia, Gimnazjum nr 1 przy ul. Żwirki.


Brednie. W SP nr 16 jest po 6 oddziałów, a dzieci z II i III klasy chodzą do szkoły na 10:40 lub 11:40, a kończą lekcje o 15:20.
Wystarczy reaktywować SP nr 18 i przenieść tam część uczniów z SP nr 16, które będą miały bliżej do szkoły - np. z ul. Roosevelta, Żwirki i przyległych.

139


Monika0001 ~Monika0001 (Gość)27.12.2016 12:22

Szkoła podstawowa nr.2 do gimnazjum nr.5, przecież w tej podstawówce jest tylko kilka klas, a co z dziećmi z 12stki jak zostaną 6ste klasy i dojdą pierwszaki to oni się tam poduszą.

20


Amen ~Amen (Gość)27.12.2016 11:43

Ktoś wie ile lat ma mieć po nowemu dziecko jak idzie do zerówki? Bo moje ma 5 lat i do szkoły miało iść od przyszłego roku. A tu mówią, że do przedszkola znowu. ja za to płacił nie bedę, bo myślałem, że do szkoły pójdzie,a przedszkole 500 miesięcznie bierze.

31


Nika30 ~Nika30 (Gość)27.12.2016 08:25

Czy ktos wie gdzie ulokują klasy 7 z SP nr 12 obecnie jest osiem klas szostych jak przyjdą pierwszaki nie realne jest aby pomieścić tyle klas w tym budynku

20


Łukasz MoszczenicA ~Łukasz MoszczenicA (Gość)26.12.2016 22:54

nauczycielskie psy szczekają a karawana jedzie dalej brawo PIS za peło obłudne wykształciuch krzyczały że gimnazja trzeba zlikwidować a teraz sz.cze.kają że mają pozostać taka jest z polka świnia....

26


?? ~?? (Gość)26.12.2016 21:49

To nie bedzie juz gimbazy??

20


raw ~raw (Gość)26.12.2016 13:15

To co ten człowiek wygaduje,to czysta chipokryzja,on dokona czystek na nie wygodnych jak to robił wcześniej,ale będzie miał na kogo zgonić.To zwykły cwaniak i obłudnik.

91


jarząbek ~jarząbek (Gość)26.12.2016 14:57

SP 10 do likwidacji, na Żwirki przywrócic SP 18 i po problemie. Tzw.nauczuciele z sp10 na kasy do Castorsmy z szefostwem na czele.

153


. ~. (Gość)25.12.2016 14:12

Brawo też popieram reform i szanuję decyzje prezydenta

914


gość ~gość (Gość)26.12.2016 13:20

Ja chciałem zapytać czy oś.MALINOWA to podlega pod inną gminnę,to proszę nie pobierać podatku.Jak mróz chwycił,to do "poimy"lustro.

40


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat