Podsumowano I Trybunały Szachowe

Wtorek, 11 lipca 20170
Prawie dwa tygodnie trwały pierwsze piotrkowskie Trybunały Szachowe. Inicjatorami tego festiwalu byli członkowie piotrkowskiej Akademii Mistrzostwa Szachowego, wspomagani przez członków Łódzkiego Związku Szachowego i Polskiego Związku Szachowego. Podczas imprezy zorganizowano Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach Błyskawicznych, Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Szachach Klasycznych, symultanę szachową z arcymistrzem Marcinem Tazbirem, ponadto w ramach Trybunałów zorganizowano szkolenie kadry młodzików i juniorów województwa łódzkiego.

1 i 2 lipca w Hali Relax zorganizowano Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych, wystąpiło w nich aż 14 arcymistrzów (w tym brązowy medalista niedawno zakończonych Drużynowych Mistrzostw Świata, pięciokrotny mistrz Polski w szachach klasycznych - GM Mateusz Bartel (KS Polonia Wrocław) czy trener kadry Polski GM Kamil Mitoń (KSz Hetman Katowice)), a w turnieju pań - dwie srebrne olimpijki z Baku - WGM Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) i IM Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik). W turnieju indywidualnym OPEN zwyciężył GM Wojciech Moranda (KSz Polonia Wrocław), który wywalczył 12 punktów podczas 15 rozegranych partii, srebrny medal zdobył GM Andrei Maksimenko (ŻMTS Baszta Żnin), który zgromadził tyle samo punktów, co brązowy medalista - piotrkowianin GM Marcin Tazbir (LKS Wrzos Międzyborów). W kategorii OPEN wystartowało aż 142 zawodników. W turnieju indywidualnym pań zwyciężyła WGM Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzborów), która zdobyła 13 punktów podczas 15 partii, drugie miejsce zajęła IM Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik), natomiast brązowy krążek wywalczyła WGM Joanna Majdan (wfirma.pl Wieżą Pęgów) W turnieju drużynowym w kategorii OPEN zwyciężył faworyt - drużyna KSz Hetman Katowice (w składzie - GM Kamil Mitoń, GM Krzystof Bulski, GM Jacek Gdański i IM Grzegorz Masternak), a w kategorii pań - drużyna MKSz Rybnik (w składzie IM Karina Szczepkowska, Wiktoria Cieślak i Honorata Kucharska).

Ceremonie otwarcia i zakończenia Mistrzostw uświetnili swoją obecnością wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski, wiceprezesi Polskiego Związku Szachowego - arcymistrz Jacek Gdański i Łukasz Turlej oraz dyrektor Trybunałów Kamil Cichecki. Podczas ceremonii zakończenia wiceprezydent Andrzej Kacperek zapewnił, iż w Piotrkowie powstanie Uczniowski Klub Szachowy oraz, że w przyszłym roku miasto ponownie pomoże w organizacji Trybunałów Szachowych.

Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Szachach Klasycznych (03-07 lipca 2017 roku) odbyły się - dzięki uprzejmości pracowników piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - w uczelnianej auli. Wystartowało 83 zawodników i zawodniczek z Polski oraz z Białorusi. Zwyciężył faworyt - piotrkowianin, arcymistrz Marcin Tazbir (LKS Wrzos Międzyborów), drugie miejsce wywalczył mistrz szachowy - Lech Sopur (RPW Okucia Budowlane Łódź), na najniższym stopniu podium stanął Białorusin - IM Sergei Khamitskyi. Najlepszym juniorem okazał się Radosław Psyk (KSz Piątka Skierniewice), natomiast najlepszą juniorką - Natalia Guzik (UKS Piątka Wieluń).

W symultanie szachowej, która została rozegrana w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, piotrkowski arcymistrz Marcin Tazbir jednocześnie grał 41 zawodnikami i zawodniczkami. Jego bilans to: 35 zwycięstw, 3 remisy oraz 3 porażki.