Planowe przyjęcia w szpitalu na Rakowskiej wstrzymane

Strefa FM Środa, 14 lutego 20188
Wstrzymano przyjęcia planowe i pobyty diagnostyczne pacjentów w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie. W placówce nie działają prysznice. Jest to związane z wykryciem pałeczek legionelli w wodzie.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

Przyjmowani są pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji. - Osoby te przyjmowane są na bieżąco, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Dotyczy to zarówno Oddziału Gastrologicznego, jak i innych oddziałów w naszym szpitalu. Ze względu na konieczność wyłączenia natrysków i wynikające z tego utrudnienia oraz niemożliwość zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych, wstrzymaliśmy czasowo przyjęcia planowe i pobyty diagnostyczne pacjentów - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik prasowy szpitala.


Michał Rżanek, prezes piotrkowskich wodociągów tłumaczy, że bakterie legionelli nie znajdują się w wodzie płynącej z miejskiego ujęcia (korzysta z niego także piotrkowski szpital). - Legionella namnaża się tam, gdzie powstaje woda ciepła, np. w boilerach. Nasze wodociągi nie podają zakażonej wody - zapewnia.


Co mogą spowodować pałeczki legionelli? - Jeśli występuje w aerozolu, czyli np. w wodzie rozprowadzanej poprzez prysznice, wdychamy ją do układu oddechowego i może wywołać objawy podobne do zapalenia płuc. Przede wszystkim złe samopoczucie, wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, kaszel oraz niewydolność oddechowa. Wtedy możemy mówić o postaci płucnej legionellozy. Może być ona także pozapłucna i może nastąpić zapalenie mięśnia sercowego, błon surowiczych, upośledzenie lub uszkodzenie nerek lub wątroby - mówi Wiesława Kozińska, rzecznik prasowy piotrkowskiego sanepidu.


Obecnie badana jest kolejna próbka wody pobrana w szpitalu. Wyniki poznamy w najbliższy piątek.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.02.2018 11:36

swoimi spoznionymi decyzjami pan dyr.Marek K. naraził na niebezpieczeństwo pacjentów i pracowników S.Sz. W. i czy w trosce o wyjaśnienie sprawy powiadomi ktoś odpowiednie instytucje.

30


mom ~mom (Gość)15.02.2018 08:39

Jak to się ma w całym mieście ...... dostawca ciepłej wody MZGK - ma obowiązek minimum raz w m-cu dokonać przegrzania wody do tem +70 C. Ma to na celu uniknięcia podobnych zagrożeń. Czy jest to robione ? ?
Sanepidzie co z ujęciami/wymiennikami miejskiej ciepłowni. Rozumiem, że brak danych ......... czy na pewno pijmy nieskażoną i dobrą wodę ..........

40


EP K ~EP K (Gość)14.02.2018 22:13

Miałem przyjemność leżenia na odziale chirurgi w tym czasie leżało się brudnym i spoconym pacjęci byli wożeni na zabieg nie umyci ale tam to nie istotne leżąc tam byłem traktowany jak zło konieczne bo trafiłem na odział z bólami ze SORU

100


bleble ~bleble (Gość)14.02.2018 19:13

Z tego co podaje Wikipedia:
Bakteria gwałtownie się namnaża w zbiornikach stojącej ciepłej wody (temp. optymalna 35 °C), co ma najczęściej miejsce w: termach, klimatyzatorach czy niektórych typach kąpielisk.
Poza tym w rozpylaczach prysznicowych, kranach, wannach z hydromasażem i fontannach. Legionella pneumophila dobrze znosi wodę chlorowaną.
Środowisko stojącej, zalegającej wody wraz z temp. 35ºC niesłychanie sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego zaleca się okresowe nagrzewanie wody w nagrzewnicach wodnych (bojlerach) do temperatury od 60 do 65ºC, w której bakterie giną, po czym wodę należy spuszczać tak długo, aż temperatura zakończenia armatury (końcowego kranu i "słuchawki") osiągnie maksimum.
Prosty wniosek - nie grzali i stąd te problemy ...

130


gość ~gość (Gość)14.02.2018 18:12

Oj Marek, Marek ;)))

100


gość ~gość (Gość)14.02.2018 17:10

Jak dyru oszczędza na grzaniu wody to tak ma.

160


zula ~zula (Gość)14.02.2018 16:28

Trzeba było nie reformować szpitali i nie dzielić oddziałów, nie byłoby teraz problemu. A tak, pacjenci z dolegliwościami, które wymagają diagnostyki w tym konkretnym szpitalu, będą jeździć po innych powiatach. Brawo wy!

120


święty człowiek ~święty człowiek (Gość)14.02.2018 14:33

Wystarczy tę wodę poświęcić przez kapłana i bakterie zamienią się w przyjazne dla zdrowia-saprofity
Jest to bakteria Kapłanlloza działa jak probiotyk i wydłuża życie

147


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat