Piotrków już zdekomunizowany?

Środa, 28 czerwca 201722
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?
Piotrków już zdekomunizowany?

Do 2 września samorządy muszą zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. - Zgodnie z ubiegłoroczną ustawą, jeśli dany samorząd tego nie zrobi, wojewoda, po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, którym dopełni wymogom ustawy - mówił w Maglu pracownik łódzkiego IPN-u Bartosz Bijak. - Samorządy nie mogą też upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przed wejściem w życie ustawy, we wrześniu ubiegłego roku, w Polsce było około 1,5 tys. nazw miejsc, które upamiętniały system komunistyczny. Trudno powiedzieć, ile jest teraz.


Na pytanie, czy możliwe jest rondo im. Edwarda Gierka, jak było w Piotrkowie i jest w Sosnowcu, B. Bijak odpowiedział, że takiej sytuacji po prostu sobie nie wyobraża. Jednocześnie uspokoił, że w przypadku zmiany nazwy ulicy, jej mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych.


Zgodnie z przewidywaniami zupełnie inne spojrzenie na dekomunizację ma były poseł SLD Artur Ostrowski. - Już 28 lat mamy do czynienia z działalnością różnego rodzaju tropicieli komunizmu - mówił w Maglu. - Rośnie nam pokolenie nastoletnich amatorów tropienia dawnych symboli. Tymczasem komunizmu w Polsce nie było, więc dekomunizacja jest zupełnie niepotrzebna, a jeśli już wprowadzono specjalną ustawę, to niech jej twórcy zaczną dekomunizować dawne świadectwa szkolne, dyplomy magisterskie i niech zburzą budynki zbudowane w PRL-u.
Na pytanie prowadzących, czy przypadkiem nie ironizuje, odpowiedział: - Ironizuję, bo sytuacja jest absurdalna. Trzeba patrzeć do przodu, a nie wciąż oglądać się do tyłu.


Były poseł dodał też, że Piotrków ma wyjątkowo wiele do zawdzięczenia Edwardowi Gierkowi i powinno się znaleźć w mieście jakieś miejsce, by byłego I sekretarza PZPR upamiętnić.
Z kolei słuchacze nie znaleźli w Piotrkowie żadnej ulicy, placu czy ronda, których nazwa upamiętniałaby dawny system.


Przypomnijmy...

Już 31 maja 2017 r. nasi radni zajęli się ulicą 9 Maja w Piotrkowie Trybunalskim. Wówczas to wzięli pod głosowanie uchwałę zakładającą zmianę nazwy ulic z 9 Maja na 9 Maja 1950 roku. Dotąd nazwa ulicy upamiętniała tzw. Dzień Zwycięstwa (1945), IPN stwierdził jednak, że zmiana jest wskazana. Nasi sprytni urzędnicy wymyślili, że będzie ona kosmetyczna.

9 maja 1950 r. podpisana została Deklaracja Schumana. Chodzi o plan przedstawiony właśnie tego dnia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. A była to propozycja wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). EWWiS (protoplaści to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się UE.

W praktyce używać będziemy skróconej nazwy, czyli „ulica 9 Maja”, tak jak dotychczas. W ten sposób – jak tłumaczył radnym prezydent miasta Krzysztof Chojniak i wiceprezydent Adam Karzewnik – unikniemy wielu problemów – nie trzeba będzie korygować wielu miejskich rejestrów, a mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów.

Następna w kolejce będzie ulica Lucjana Rudnickiego. W myśl nowej ustawy, również tę nazwę trzeba zmienić, bo… Rudnicki należał do Komunistycznej Partii Polski.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga28.06.2017 15:02

Wypalić to dziadostwo do gołej ziemi.Stop komunie !

716


porucznik ~porucznik (Gość)28.06.2017 16:20

A więc zburzmy też "gierkówkę", a także Aleje Sikorskiego, Piłsudskiego i Armii Krajowej, w końcu zbudowano je za tzw. Komuny! Stadion na szczęście juz nie istnieje, jeden z najbardziej widocznych symboli tamtego okresu ;)
Tak bardziej na poważnie, to zaczyna być chore. Za rok czy dwa znowu wybory, trafi się inna władza to znowu będą zmiany w nazwach ulic, pomniki Kaczyńskiego też znikną i dojdziemy do takiego absurdu, ze każda nowa wladza oprócz swoich ludzi zacznie wprowadzać "swoje" ulice i pomniki. Zgadzam się z Ostrowskim, jak ma być dekominizacja to niech te cwaniaczki anulują swoje dyplomy, świadectwa i inne dokumenty gdzie jest nagłówek "Polska Rzeczpospolita Ludowa". Toż to wstyd i skandal, legitymować się takimi dokumentami!

134


kaisaw ~kaisaw (Gość)28.06.2017 11:27

....i płacą im za bzdury.....

101


mieszkaniec 9 maja ~mieszkaniec 9 maja (Gość)28.06.2017 11:20

Kurde - samo 9 Maja było jeszcze do zapamiętania, ale 9 Maja 1950 roku??? człowiek popije, wsiądzie w taksówkę, datę zapomni, a w dowodzie adresu nie ma... i jak tu wrócić do domu???

171


super zgryżliwy ~super zgryżliwy (Gość)28.06.2017 11:09

jak się nie pojęcia o rządzeniu to robi się dekomunizację żeby nikt nie zauważył tego faktu

114


@ndzi ~@ndzi (Gość)28.06.2017 09:58

Zmienili tabliczkę medale przypielii poklaskakali i poszli.a żaden się nie zająknoł czy w naszym kraju był choć rok komunizm

145


donvito ~donvito (Gość)28.06.2017 09:10

Ciekawe za ile lat znowu będą zmieniać nazwy . Porąbany ten mój Kraj.

193


mom ~mom (Gość)28.06.2017 08:48

Cytuję:
..... mówił w Maglu pracownik łódzkiego IPN-u Bartosz Bijak. - Samorządy nie mogą też upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm


Panie Bartoszu Bijak: proszę uściślić gdzie i kiedy na świecie był Komunizm. Czy to Kuba, a może Chiny, a może Korea, a może ..... ???? W Polsce w latach międzywojennych była tylko KPP lecz to partia nie ustrój. Do czego służy słowo -komuna- przypuszczam, że tylko do zastraszania. Osobiście słowo to mogę porównać do katolickiego słowa raj lub eden - każdemu według potrzeb i zasług. Wspólne żony, wspólni mężowie itd., itd. Lecz na jedno i na drugie trzeba zasłużyć. Studia o kierunku Historia były zawsze kierunkiem ? ? ? ? ? ?

93


zniesmaczony ~zniesmaczony (Gość)28.06.2017 08:21

jakby to miało jakiekolwiek znaczenie...

173


.Aj ~.Aj (Gość)28.06.2017 08:05

i bardzo dobrze nareszcie dobre zmiany

425


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat