Piotrków: Kolejne budki do wyburzenia

Tydzień Trybunalski Wtorek, 25 sierpnia 200915
Władze Piotrkowa planują wyburzenie kolejnych sklepikobudek. Kolejny raz wobec tych planów protestują przedsiębiorcy, którym Urząd Miasta każe zlikwidować jedyne źródło utrzymania. Tym razem problem dotyczy ulicy Wyzwolenia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ten sam problem mieli przedsiębiorcy z innej części miasta. Małe, drewniane sklepiki stojące przez kilkanaście lat przy Al. Armii Krajowej zniknęły z mapy Piotrkowa. Władze miasta wypowiedziały przedsiębiorcom prowadzącym tam działalność handlowo-usługową umowę dzierżawy gruntu. Na nic zdały się protesty. Taki sam los spotkał sklepiki stojące naprzeciwko marketu „Kaufland" i te stojące przy „Merkurym". Jednym z argumentów przemawiających za ich wyburzeniem było psucie estetyki miasta. Przedsiębiorcy z kolei twierdzili, że decyzja władz jest ciosem w rozwój i działalność lokalnych przedsiębiorców, których Urząd Miasta powinien wspierać, a nie niszczyć.

 

Dziś protestują ci z Wyzwolenia. Troje przedsiębiorców prosi prezydenta miasta o odwołanie przetargu wyznaczonego na 25 września 2009 roku, a dotyczącego sprzedaży działki (nr 51 o powierzchni 227 m kw.) przy ul. Wyzwolenia 28 w Piotrkowie Tryb, na której stoją ich sklepy. Domagają się zmiany decyzji i podzielenia działki na 3 części, aby każde z nich mogło wykupić swoją. Proszą też o odroczenie likwidacji pawilonów na okres 6 miesięcy. - Prośbę swą uzasadniamy tym, że decyzją tą jesteśmy bardzo pokrzywdzeni. Ponieśliśmy na uzbrojenie tej działki znaczne nakłady w postaci: kanalizacji, światła i wody. Sprzedaż działki w całości, bez jej podzielenia, uniemożliwia nam kupno użytkowanych części, a osoba kupująca całą działkę uzyska niesłuszną korzyść majątkową naszym kosztem z tytułu nakładów, których musielibyśmy dochodzić na drodze sądowej, a chcemy tego uniknąć.

 

Pawilony drewniane zostały wzniesione za zezwoleniem Urzędu 18 lat temu. Nie zezwolono na murowane. Są one we względnie dobrym stanie i mogą być przez kilka lat wykorzystywane. Likwidacja ich w tak krótkim terminie pozbawi 5 osób miejsc pracy, co w obecnej sytuacji kryzysowej państwa i miasta spowoduje wzrost bezrobocia, a ludzi godziwego zarobku. Jeśli kupimy na własność wydzieloną część działki, wzniesiemy murowane pawilony usługowe w terminie wskazanym przez Urząd Miasta. Odroczenie terminu rozbioru pawilonów uzasadniamy tym, że nie jest możliwa w tak krótkim czasie likwidacja sklepów. W sklepach jest znaczna ilość towarów i jego wyprzedaż musi potrwać w czasie. Nie można go wyrzucić na śmietnik - argumentują przedsiębiorcy z Wyzwolenia.

 

Ich argumenty nie są przekonujące dla Urzędu Miasta. Urzędnicy informują, że w opinii wydanej przez Pracownię Planowania Przestrzennego z dnia 13 listopada 2008 r. stwierdzono, że wydzielenie działki pod pawilonem handlowym, zgodnie z wnioskiem jednej z właścicielek sklepu, wykluczy możliwość racjonalnego gospodarowania nieruchomością gminną. - Nowo powstała działka nie będzie posiadała odpowiednich parametrów dla prowadzenia działalności handlowej, szczególnie w zakresie obsługi komunikacyjnej i zabezpieczenia miejsc parkingowych - informuje UM.

 

Pismo przedsiębiorców z Wyzwolenia trafiło do prezydenta miasta 6 sierpnia. Z kolei w opinii z 14 sierpnia 2009 r. Pracownia Planowania Przestrzennego podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko i ponownie negatywnie zaopiniowała kwestię podziału wnioskowanej nieruchomości. Urzędnicy informują, że zgodnie z przepisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami o formie przetargu decyduje prezydent miasta. - Stosownie do treści art. 38 ust. 4 powołanej ustawy, właściwy organ może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z ważnych powodów, niezwłocznie podając informację o odwołaniu przetargu do publicznej wiadomości. W informacji podaje się także przyczynę odwołania przetargu. Kwestia ewentualnego odwołania przetargu na zbycie powyższej nieruchomości w drodze przetargu nieograniczonego zgłoszona przez właścicieli pawilonów rozpatrywana będzie przez prezydenta miasta, który podejmie stosowną decyzję w tym zakresie. Obecnie przygotowane są wszelkie niezbędne dokumenty związane z procedurą przetargową na zbycie przedmiotowej nieruchomości, tj. ogłoszenie o przetargu, które podane zostanie do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń, opublikowane w BIP a także prasie lokalnej - informuje Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.

 

Przedsiębiorcy podkreślają, że nie oczekują przywilejów, ale chcą być jedynie równo traktowani, tymczasem - jak twierdzą - właściciel czwartej z budek przy Wyzwolenia, z którym przed laty wspólnie wznosili pawilony, mógł wykupić wydzieloną ze wspólnoty działkę. Ponoć zezwolono mu na wybudowanie murowanego pawilonu i sprzedano teren. Dziś mieści się tam gabinet lekarski. - Są w sumie cztery budki i teraz każą wyburzyć 3. Jedna zostaje, bo jest obudowana. Temu panu pozwolono na kupno tego terenu. Nie były poinformowane o tym media, nie było przetargu. Jesteśmy pokrzywdzeni, bo nasze każą nam wyburzać - mówią zbulwersowani przedsiębiorcy.

 

Zarzutom tym zaprzecza Urząd Miasta. - Nieruchomość położona przy ul. Wyzwolenia 30 (działka nr 50 o pow. 0,0137 ha) nadal stanowi własność gminy Piotrków Trybunalski, dotychczas nie została ona sprzedana. Nieruchomość ta przygotowywana jest również do sprzedaży w drodze publicznego przetargu nieograniczonego, którego termin zaplanowano na 20 listopada 2009 r. Nie jest prawdą twierdzenie, że przedmiotowa działka została wydzielona z kompleksu, na którym usytuowane są pozostałe 3 pawilony handlowe, bowiem działka oznaczona w ewidencji gruntów nr 50 nabyta została do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa w 1988 r. i już wówczas stanowiła odrębną nieruchomość. Oznaczenie i powierzchnia działki do dnia dzisiejszego nie uległy zmianie - mówi J. Bąkowicz.

 

Co stanie się z przedsiębiorcami, dla których dotychczasowa działalność jest głównym źródłem utrzymania? Podobnie jak ci z Armii Krajowej będą musieli poradzić sobie sami.
A.S.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zet ~zet (Gość)25.08.2009 12:06

ta zobaczysz skwerek :) powstanie kolejny bank lub cos w tym stylu pewnie.

00


Piotr Piotrranga25.08.2009 11:26

Na rogu Słowackiego i Armii Krajowej po usunięciu budek nic się nie zmieniło. A tu aż samo prosi się o uporządkowanie terenu i skwerek gotowy. I to bez wielkich inwestycji. Drzewa już tu są, a ich usunięcie pod zabudowę to była by zbrodnia.

00


motyl ~motyl (Gość)25.08.2009 10:41

Najlepiej wywalić ludzi na bruk i oddać teren jednemu słusznemu przedsiębiorcy na rynku budowlanym. A tam banki, punkty kredytowe i doimy polaczków. Krzysio the best

00


zet ~zet (Gość)25.08.2009 10:10

Tak urzad miasta wspiera swoich mieszkanców. Nie zapomnimy panu Chojniakowi przy wyborach tych decyzji.

00


 emerytka ~ emerytka (Gość)25.08.2009 09:46

Cytuję:
Likwidacja ich w tak krótkim terminie pozbawi 5 osób miejsc pracy, co w obecnej sytuacji kryzysowej państwa i miasta spowoduje wzrost bezrobocia, a ludzi godziwego zarobku. Jeśli kupimy na własność wydzieloną część działki, wzniesiemy murowane pawilony usługowe w terminie wskazanym przez Urząd Miasta.


Żenada. Likwidacja 5 drewnianych budek ma spowodować wzrost bezrobocia ? Widać jacy biedni są ci sklepikarze. Narzekają a jednocześnie zapowiadają, że jak im miasto sprzeda wydzieloną część działki to wzniosą murowane pawilony usługowe. Dlaczego nie handlowe a usługowe? Chciałabym być taka biedna jakimi oni się przedstawiają.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat