Pierwsza wystawa z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”

ePiotrkow Utworzono: Czwartek, 29 grudnia 20165 2899
Wystawę „Tkanina. Dywan. Obiekt” Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz jej absolwentów i studentów będzie można wkrótce oglądać w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych.

Wernisaż już 5 stycznia o godz. 19.00 w galerii przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawa czynna będzie w galeriach ODA przy ul. Sieradzkiej i ul. Dąbrowskiego do 29 stycznia w ramach cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko” w ramach obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Cykl wystaw pod wspólnym tytułem „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko” prezentuje sylwetki i twórczość artystów pochodzących z Piotrkowa, obecnie żyjących i tworzących w innych miastach czy krajach. Celem wystaw nie jest poszukiwanie w ich twórczości bezpośrednich związków czy inspiracji naszym miastem. To przegląd dotychczasowych osiągnięć i możliwości twórców o piotrkowskich korzeniach, zarówno tych rozpoczynających swoją karierę jak i tych o ugruntowanej pozycji odnoszących sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2017 roku zorganizowanych ma zostać 8 wystaw, które włączone zostały do programu obchodów jubileuszowego roku 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Cykl zainauguruje wystawą prac prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak, jej studentów, doktorantek i absolwentek.

 

Jolanta Rudzka-Habisiak jest jedną z najbardziej cenionych polskich projektantek tkaniny unikatowej i użytkowej. Należy do grona czołowych artystek, które dziś przeobrażają sztukę tkacką. Obszar jej zainteresowań i działań plastycznych obejmuje  szeroko pojęta tkanina artystyczna, projektowanie dywanów, a także tworzenie nietypowych "przedmiotów" tkackich - obiektów, instalacji oraz grafik inspirowanych sztuką włókna. Jolanta Rudzka Habisiak Urodziła się w 1958 roku w Piotrkowie, Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Kierowała Pracownią Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Od 2012r. pełni funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe oraz nagród za kolekcje dywanów. Zainicjowała powstanie Fundacji PROTEXTIL, promującej polską sztukę włókna. Jest członkiem Friend’s of Fiber Art International (USA).

 

Prof. Jolanta Rudzka Habisiak wraz z asystentką mgr Izabelą Walczak prowadzi Pracownię Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu, na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Nazwa Pracowni odzwierciedla repertuar zadań projektowych związanych z wystrojem wnętrza takich jak: dywany, lampy, dekoracje stołu, łóżka, okna, małe formy meblarskie, poduchy, pledy, obiekty wielofunkcyjne z zawartym w nich innowacyjnym kodem realizacyjnym. Studenci mierzą się z zagadnieniami struktury, faktury i reliefu, swoistym preludium do poszukiwań nowej niekonwencjonalnej formuły dywanu, obiektu artystycznego na ścianę i podłogę, tkaniny artystycznej, gobelinu. Taki właśnie charakter mają prace zgromadzone w Galerii przy ul Sieradzkiej 8. Wszystkie obiekty bardzo dobrze wpisują się w obowiązujące tendencje w wystroju wnętrza. Studenci korzystają z dostępnych nowoczesnych technologii, a ulubionym materiałem jest, łatwy w transformacji filc, choć nie brak indywidualnych rozwiązań.

 

W galerii przy Dąbrowskiego 5 swoje najnowsze prace pokazuje prof. Jolanta Rudzka Habisiak w otoczeniu prac doktorantek: Joanny Rusin i Izabeli Walczak oraz absolwentek Aleksandry Richert i Agnieszki Czop. Zaproszone do udziału w wystawie młode artystki i projektantki w swojej indywidualnej karierze kontynuują tematykę tkaniny unikatowej i artystycznego dywanu. Zafascynowane filcem, przetwarzają go w oryginalny sposób. Mimo młodego wieku mają za sobą wiele wystaw i udziałów w krajowych i międzynarodowych konkursach zwieńczonych nagrodami.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga26.01.2017 13:29

Szmatki są piękne, delikatne (no, może z wyjątkiem jednej), nie przytłaczają fikusieństwem ani zbędną dydaktyką. Niczego nie narzucają, niczym nie egzaltują, choć bywają przewrotne. Po prostu są. Są piękne!
Warto zobaczyć.

20


ares1 ~ares1 (Gość)26.01.2017 08:00

Krzysiek skąd to zaproszenie??? Swoją drogą Pan Prezydent w przyszłym roku straci urząd i dopiero będzie bida :)))

30


luzik luzikranga25.01.2017 22:41

Jezu, co się stało? Ty, mecenasem kultury?

20


97-300 97-300ranga31.12.2016 14:18

Zapraszam na wystawę.

21


97-300 97-300ranga31.12.2016 14:18

Zapraszam na wystawę.

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat