Nowy album z serii Artyści Piotrkowscy

ePiotrkow Utworzono: Piątek, 12 stycznia 20181 1135
Już w najbliższą niedzielę Ośrodek Działań Artystycznych zaprezentuje nową publikację z serii Artyści Piotrkowscy, poświęconą życiu i twórczości projektantki szkła Barbarze Urbańskiej-Miszczyk. Prezentacji albumu będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa prac artystki.

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie zaprasza już w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, o godzinie 18.00 do galerii przy ulicy Sieradzkiej na premierową prezentację książki z serii Artyści Piotrkowscy, poświęconej życiu i twórczości projektantki szkła Barbary Urbańskiej-Miszczyk. Prezentacja będzie połączona z okolicznościową wystawą prac artystki.

 

 

Barbara Urbańska-Miszczyk (1936-2012) należy do grona najznakomitszych polskich i piotrkowskich artystów. Przez kilkadziesiąt lat swymi dokonaniami w dziedzinie szkła artystycznego, grafiki i collage’u sławiła zarówno Polskę, jak i Piotrków Trybunalski. Paradoksalnie jednak bardziej była i jest znana na świecie niż w mieście, które wybrała na swój dom w 1962 roku, gdy kończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zapisała się w dziejach sztuki współczesnej wielkimi literami i jako kobieta, i jako artysta plastyk, niebanalna i niezłomna kreatorka nowoczesnego designu użytkowego. Przez większość życia związana z piotrkowską Hutą Szkła „Hortensja” należała do grona najwybitniejszych światowych projektantów szkła. Była pierwszą Polką przyjętą w poczet słynnego American Glass Art Society – organizacji skupiającej tylko najwybitniejszych twórców w dziedzinie szkła. Artystyczne dokonania Barbary Urbańskiej-Miszczyk podziwiała publiczność na obu półkulach, od Bangkoku, Ałma Aty, Moskwy, Berlina, Paryża, Pragi, Sztokholmu po Meksyk, Nowy Jork, Tokio i Kuwejt. Obiekty ze szkła, które zaprojektowała, prezentowane w układach zespołowych, kompozycjach przestrzennych czy też pojedynczych stanowią ozdobę kilku muzeów narodowych w kraju, są eksponowane w cenionych nowojorskich oraz chicagowskich muzeach i galeriach sztuki, stanowią własność polskich ambasad w USA i Szwecji, jak i wzbogacają zbiory prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rzeźba Barbary Urbańskiej-Miszczyk, zatytułowana „Chroń mnie I” do dziś jest częścią stałej wystawy, zatytułowanej „New Glass”, w największym muzeum szkła na świecie, w amerykańskim Corning. Natomiast prace „Czarny Anioł” i „Trzy Madonny”, od 24 października 2004 roku, jako prywatny podarunek artystki dla papieża Jana Pawła II, wręczony przez nią osobiście Ojcu Świętemu podczas audiencji w Bibliotece Papieskiej w Pałacu Apostolskim, znajdują się w Muzeach Watykańskich.

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

syn szklarza ~syn szklarza (Gość)12.01.2018 16:56

To, że autorka podarowała coś JPII nie świadczy o wysokiej wartości jej prac. Nie zalewajcie z tym kruchcianym pijarem. Prace pani Barbary i bez tego obronią się same!

11


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc