ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nowe auto – więcej niż jeden wydatek!

Utworzono: Środa, 23 sierpnia 2017 2167
Zakup samochodu to jedynie wierzchołek góry lodowej. Przed nami jeszcze sporo formalności i związanych z nimi dodatkowych wydatków. Przed podjęciem decyzji o zakupie auta warto więc przygotować swój budżet na dodatkowe obciążenia.

Opłaty dodatkowe
Jak pokazują badania, zdecydowana większość Polaków, decydując się na zakup samochodu, wybiera auto używane, które ma najczęściej od 4 do 8 lat, a jego przebieg nie przekracza 200 000 kilometrów. Wiele osób decyduje się jednak na zadbane i mechanicznie sprawne samochody, które mają lat 12 i więcej, a także odpowiednio więcej kilometrów na liczniku. Jakie wydatki czekają kierowcę, który zakupił używane auto?

  • Opłata rejestracyjna – 180 złotych;
  • Ubezpieczenie OC i AC – koszt uzależniony od firmy ubezpieczeniowej i wybranych opcji dodatkowych (wykorzystaj kalkulator oc i ac, aby sprawdzić, ile musisz zapłacić);
  • Podatek w wysokości 2% ceny auta (opłata, którą należy uiścić do 14 dni od dnia zakupu samochodu);
  • Przegląd techniczny auta – kontrola emisji spalin, oświetlenia, amortyzatorów etc.;
  • Dwa komplety opon – letnich i zimowych, felgi;
  • Zmiana płynów i olejów, a także serwis auta po zakupie – kilku-, a tym bardziej kilkunastoletni samochód po zmianie właściciela zazwyczaj wymaga mniejszych lub większych napraw. Warto więc jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy cena samochodu po doliczeniu kosztu ewentualnych napraw będzie wciąż tak samo atrakcyjna.

Jak zmniejszyć koszt utrzymania samochodu?
Wybór ubezpieczenia to kluczowa sprawa przy zakupie nowego samochodu. Popularne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy. Dzięki temu, jako osoba poszkodowana w wypadku, stłuczce lub kolizji otrzymasz pieniądze na niezbędne naprawy pojazdu lub hospitalizację osób poszkodowanych w wypadku z ubezpieczenia sprawcy. Kara za brak OC to koszt nawet do kilku tysięcy złotych. Jeżeli świeżo zakupiony samochód ma aktualną polisę, możesz wynegocjować z firmą nowe warunki lub zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem.

Wielu kierowców w trosce o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych wykupuje także dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie AC (Autocasco), które chroni przed niespodziewanymi kosztami także sprawcę wypadku. Kolizja czy stłuczka może zdarzyć się nawet najlepszemu kierowcy – wystarczy gorszy dzień, nieprzespana noc lub zwykłe rozkojarzenie. Przed wybraniem firmy ubezpieczeniowej warto skorzystać z narzędzi dostępnych online takich jak kalkulator OC i AC , m.in. ten który proponuje mtu24.pl,  pozwoli szybko obliczyć koszt ubezpieczenia i wybrać najkorzystniejszą ofertę, która, w skali roku, pozwoli sporo zaoszczędzić.


Zainteresował temat?

1

5


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat