Ness Ziona dziewiątym miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego

Strefa FM Utworzono: Środa, 13 września 201722 2433
W środę w piotrkowskim Zamku Królewskim prezydent Krzysztof Chojniak i burmistrz tego izraelskiego miasta Joseph Shvo podpisali umowę dotyczącą współpracy.

To kolejne miasto, z którym piotrkowscy samorządowcy podpisali taką umowę. Patronką tej konkretnej jest prof. Dina Feldman, której rodzina pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. W czasach okupacji piotrkowianie pomagali jej rodzinie, dlatego Piotrków jej dla niej niezwykle ważny, tak jak dla wielu innych Żydów, których rodziny w nim mieszkały.

 

 - Mam nadzieję, że ten związek będzie wyjątkowy i wzmocni współpracę między naszymi miastami, a także między naszymi narodami. Przy okazji chciałem podziękować narodowi polskiemu za to, że przez tysiąc lat Żydzi mogli być gośćmi na ziemiach polskich i rozwijać się do czasu, gdy mogli się osiedlić w swoim państwie, Izraelu - powiedział Joseph Shvo, burmistrz miasta Ness Ziona.

 

Z kolei prezydent Krzysztof Chojniak przypomniał, że przez kilkaset lat Piotrków był miastem wielokulturowym i to między innymi Żydzi i Polacy tworzyli piotrkowską społeczność, rozwijając miasto na płaszczyznach kulturalnej, artystycznej, gospodarczej, sportowej, edukacyjnej.

 

 - Najliczniejszą grupą, która osiedliła się tutaj na mocy prawa nadanego przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku byli właśnie Żydzi, tę pokojową egzystencję zakłócili Niemcy, którzy prześladowali zarówno Polaków, jak i Żydów. Niemcy założyli w Piotrkowie pierwsze w Europie getto żydowskie. W październiku będziemy obchodzić 75. rocznicę likwidacji tegoż getta, w jej wyniku ok. 20 tysięcy obywateli Piotrkowa, polskich obywateli narodowości żydowskiej wywieziono do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pamiętamy o wspólnej historii i wspólnej przeszłości, ponieważ pamięć jest niezbędna, aby móc budować wspólną przyszłość. Nasze relacje opierają się na mocnym fundamencie, wynikającym z otwartości obydwu stron. Umowa, którą podpisaliśmy zakłada inicjatywy o charterze edukacyjnym, ale i kulturalnym, na początku października w Ośrodku Działań Artystycznych będzie można oglądać wystawę prac artystów izraelskich, którzy mają swoje korzenie w Piotrkowie Trybunalskim. Zbudowaliśmy symboliczny most pomiędzy naszymi społecznościami, ale tylko od nas będzie zależało czy będzie on trwały - powiedział prezydent Krzysztof Chojniak.

 

Ness Ziona to miasto położone w Dystrykcie Centralnym. Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Mieszka tam ok. 30 tysięcy Żydów. W Nes Cijjonie znajduje się Park Nauki Weizmanna, w którym rozwijają się liczne przedsiębiorstwa w takich dziedzinach jak nanotechnologia, medycyna, optyka, elektronika czy informatyka.

 


Zainteresował temat?

6

4


Komentarze (22)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ares1 ~ares1 (Gość)16.09.2017 16:39

Komuś z fotki n 9 włosy wypadają z tej wielkoduszności :)))

10


mom ~mom (Gość)16.09.2017 11:16

Zdjęcie nr 9 ................. zadziwiające podobieństwo .............

21


tak ~tak (Gość)15.09.2017 12:17

Jako mieszkaniec Piotrkowa Tryb. STANOWCZO nie zgadzam się na budowę jakiejś tam mediateki. W Piotrkowie jest tak wiele pilniejszych inwestycji do zrobienia, np. parkingi oraz naprawa nawierzchni większości ulic, że budowa obecnie mediateki jest chorym pomysłem. Kto jest za?

50


Piotrkowianin Piotrkowianinranga13.09.2017 21:06

Chyba raczej Nes Cijjona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nes_Cijjona
A to ci dopiero miasto:

Cytuję:
W 1893 w osadzie mieszkało już dziesięć żydowskich rodzin. Swoją osadę nazwali Nes Cijjona.
W 1992 osada otrzymała prawa miejskie.

45


gość ~gość (Gość)13.09.2017 18:27

Jest jakaś korzyść z posiadania miast partnerskich?

145


Witek ~Witek (Gość)13.09.2017 18:29

To wstyd i Hańba dla Piotrkowa

86


cynik ~cynik (Gość)13.09.2017 16:27

cyt....." w takich dziedzinach jak nanotechnologia, medycyna, optyka, elektronika czy informatyka" ..brawo Panie Prezydencie. W sam raz dla Piotrkowa partner. Ale jeszcze brakuje magazynerii. Jest to dziedzina "przemysłu" bardzo popularna w mieście i okolicach. Co na partnerzy z okolic Tel Awiwu? Pomogą?

144


Piotrkowianin Piotrkowianinranga13.09.2017 21:09

W Nes Cijjonie znajduje się 10 szkół podstawowych.
A w naszym pięknym mieście tylko 9, nie licząc kilku prywatnych.

42


naiwny ~naiwny (Gość)13.09.2017 23:15

To chyba teraz jasne, dlaczego tak spieszą się z mediateką. A co z Kostromą?

83


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)13.09.2017 14:56

No to teraz już tylko z górki, równia pochyła.

83


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc