Młodzież nasza... kaleka

Tydzień Trybunalski Środa, 26 września 20120
Na WF-ach nie ćwiczą, bo im się nie chce, bo w szkole brak prysznica, z którego po zajęciach można skorzystać, bo po basenie trzeba by na nowo ułożyć (fryzurę!).

Według przeprowadzonych niedawno badań nasza młodzież podobno biega wolniej, skacze bliżej i jest ogólnie mniej sprawna niż jej równolatkowie sprzed 20 lat... Dlaczego? Może też dlatego, że zwolnienie z WF-u to teraz żaden problem. Są szkoły, gdzie nie ćwiczy co czwarty uczeń.

Piotrków jako powiat grodzki i ziemski w statystykach szkolnych wyników sportowych nie wypada najgorzej. W województwie plasuje się mniej więcej w połowie stawki (na 23 powiaty piotrkowski ziemski jest na 12 pozycji, grodzki na 14 – dane za rok szkolny 2011 – 2012). Ale tu mowa o tych uczniach, którym ćwiczyć się chce, chce się robić nawet dużo więcej, niż przewidują obowiązkowe lekcje WF. Co z pozostałymi?

Plaga lekarskich zwolnień

Czy to możliwe, żeby 1/4 uczniów była na tyle chora, żeby nie móc uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego (bo i tak zdarza się w piotrkowskich szkołach)? Nauczyciele WF-u zdecydowanie odpowiadają, że część zaświadczeń lekarskich (to na ich podstawie dyrektor zwalnia ucznia z zajęć) nie ma nic wspólnego z prawdziwymi schorzeniami, choć dla sprawiedliwości trzeba dodać, że te rzeczywiste powody w niektórych przypadkach są. - Ta tendencja od dwóch lat troszeczkę się odwraca. W ubiegłym roku na 605 uczniów nie ćwiczyło 148 (a więc ok. 25% - przyp. red.). Wcześniej – różnie bywało. Te liczby dochodziły nawet do 1/3 – mówi Bożena Janowska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie.

Przerażające? Owszem, ale winy szkoły w tym nie ma. – Zwalniamy z zajęć z WF-u na podstawie zaświadczeń lekarskich, a – jak wiadomo – choroba jest tajemnicą lekarza i pacjenta. Lekarz nie musi nam podawać przyczyny, wystarczy, że napisze “na skutek choroby”, a ja nie mam prawa podważać tej decyzji. Jeżeli wierzyć temu, co piszą lekarze, to należy tylko ubolewać, że taka część populacji, młodego pokolenia jest niesprawna – dodaje dyrektor “Dwójki”.

W Piotrkowie znaleźć szkołę, w której zwolnionych z WF-u jest mniej niż 10%, jest bardzo trudno. Źle nie jest w szkołach podstawowych, bo w dzieciach jest jeszcze naturalna potrzeba ruchu. Problem zaczyna się w gimnazjach. W Gimnazjum nr 5 w Piotrkowie na 666 uczniów w ubiegłym roku z zajęć WF zwolnionych było 84, w Gimnazjum nr 2 nie ćwiczyło ponad 17% uczniów, w Gimnazjum nr 1 na 407 gimnazjalistów zwolnienia miało 12. Ale naprawdę źle jest w szkołach średnich. We wspomnianym II LO nie ćwiczy 1/4 uczniów, niemal 15-procentową absencję na WF-ach mają: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 (“Odzieżówka”) i ZSP 4 (“Oksford”). Co siódmy uczeń nie ćwiczy w ZSP nr 1 (dawny TPS), co ósmy w III LO. Ponad 11% uczniów ma zwolnienia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 (“Budowlanka”). Około 10% zwolnionych z wychowania fizycznego jest w I LO i ZSP nr 5 (“Ekonomik”).

W Zespole Szkół Ponadgimnazjanych nr 2 (Dmowskiego) nie ćwiczy zaledwie 8% uczniów (może dlatego, że większość tu stanowią chłopcy, a ci ruszają się chętniej), ale dyrektor szkoły Ryszard Mazerant twierdzi, że to i tak o wiele za dużo. I dodaje zdecydowanie: - Rodzice i lekarze zachowują się nieodpowiedzialnie, podpisują się po prostu pod kalectwem społeczeństwa, pod kalectwem swoich dzieci. Szkoła i WF na pewno dzieciom krzywdy nie zrobią, ale fikcyjne zwolnienia mogą. Winy lekarzy upatrują tu także nauczyciele WF-u. – Jeżeli matka idzie do lekarza i mówi, że chce zwolnienie dla córki na cały rok, a lekarz je wypisuje, to ja się pytam, na jakiej podstawie. Czy zrobił badania kompleksowe temu dziecku. Na jakiej podstawie zwalnia z zajęć na basenie, skoro prawie żadne schorzenie nie daje przeciwwskazań do pływania, a raczej wprost przeciwnie. Ale chyba lekarze próbują sobie zapewnić byt w przyszłości. Kardiolog musi funkcjonować, ortopeda, otyłość trzeba leczyć... – nie kryje oburzenia Dorota Danielak ucząca WF-u w I LO. - Poza tym ci, którzy mają zwolnienia lekarskie, automatycznie powinni przechodzić na gimnastykę korekcyjno-kompensacyjną.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat