Litość i trwoga w ODA. Przyjdź na wernisaż wystawy!

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 października 20171 582
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy „Litość/Trwoga”, której uczestnikami są Michał Bałdyga, Marta Bosowska, Tomasz Drewicz, Rafał Górczyński, Rafał Kotwis, Paweł Polus, Vitalii Shupliak, Dawid Szafrański.

Wernisaż w najbliższy piątek 13 października o godz. 19.00 w Galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego 5.

 

- Tytuł wystawy, w luźny sposób, odwołuje się do pojęcia katharsis, wprowadzonego w „Poetyce” przez Arystotelesa – mówi Tomasz Drewicz, kurator wystawy. - Jest to termin, który odnosi się do wewnętrznych przeżyć odbiorcy. Celem sztuki – wedle tej zasady – jest wzbudzenie u widza uczuć LITOŚCI i TRWOGI, aby przez to następnie oczyścić jego umysł z tych doznań i dokonać jego oczyszczenia (katharsis – gr. oczyszczenie). Arystoteles pisał, że: „Litość wzbudza w nas nieszczęście człowieka niewinnego, trwogę natomiast nieszczęście człowieka podobnego do nas.” Według nowszych interpretacji istota katharsis polega na tym, że odbiorca, odczuwając LITOŚĆ i TRWOGĘ, bunt i cierpienie, dochodzi do zrozumienia tajemnicy losu, do pogodzenia się z nim, a także ze zbiorową mądrością i doświadczeniem.” Celem tego projektu nie jest jednak analiza (czy też chęć wywołania) samego odczucia katharsis lecz próba zgłębienia istoty tych dwóch wyróżnionych przez Arystotelesa emocji, oraz związków jakie występują między nimi.

 

Wystawa będzie czynna do 5 listopada.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (1)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga12.10.2017 08:09

Kto płaci pensję wszystkim pracownikom podległym Piotrowi i jemu samemu ?

01


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc