List ONR. Instytut Pamięci Narodowej zaprzecza [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Utworzono: Wtorek, 22 sierpnia 201739 2895
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.

W liście czytamy m.in.:


W tej sprawie interweniowaliśmy u przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał pozytywną opinię o usunięciu pomnika. Złożone zostały także pisma do prezydenta miasta – Pana Krzysztofa Chojniaka oraz Rady Miasta, jako przedstawicieli władz miejskich, z prośbą o interwencję.

 

 O komentarz w sprawie poprosiliśmy Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie wpłynęła do nas żadna oficjalna prośba o opinię w sprawie tego pomnika – dementuje Bartosz Bijak, reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy łódzkim IPN. – Ani od urzędu miasta, ani od wojewody, ani od osób prywatnych czy organizacji społecznej. Jak dotąd nie wypowiadaliśmy się w tej sprawie i na dzień 22 sierpnia, na godzinę 14:00, nie otrzymaliśmy oficjalnego pisma. 

- Jeżeli na pomniku jest żołnierz Armii Czerwonej, byłby to pomnik symbolizujący komunizm, na czele którego – mówiąc w pewnym skrócie - stała Armia Czerwona, co wpisywałoby się w propagowanie komunizmu. Nie prowadziliśmy jednak analizy sprawy wyglądu pomnika, tego, co on przedstawia, treści napisu, nie sprawdzaliśmy, czy jest wpisany do rejestru zabytków, bo nikt oficjalnie nie prosił nas o opinię – powtarza Bijak.

 

Pracownik IPN dodaje, że wszelkie sprawy związane z dekomunizacją przestrzeni publicznej rozpatrywane są w kontekście ustawy z 22 czerwca 2017 roku o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (to akt prawny, który w sposób precyzyjny określa kwestię usunięcia obiektów budowlanych, takich jak pomniki, popiersia, tablice czy obeliski) i dopełnia ustawę z 1 kwietnia 2016 r. Wejdzie ona w życie w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 


Art. 5a.  1. Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przepis art. 1 ust. 2 stosuje się.
2. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pomników:
1)     niewystawionych na widok publiczny;
2)     znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;
3)     wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
4)     wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.
Art. 5b. 1. Wojewoda, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, usunięcie tego pomnika.

 

 AKTUALIZACJA:

 

Obóz Narodowo-Radykalny przesłał nam dowód - pismo, przesłane przez osobę fizyczną do Bartosza Bijaka. - Wyjaśnienie jest dość proste. Pytanie dotyczyło zapytania ONR, a takowe do IPN nie wpłynęło. Komentując sprawę dodałem również, że o pomnik nie pytał UM, UWoj. i z rozpędu włączyłem w ten ciąg "osoby fizyczne", zapominając, że jeden mieszkaniec Piotrkowa przesłał kiedyś mejla w tej sprawie - odpisał nam. 

 

 


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (39)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Luśnia ~Luśnia (Gość)22.08.2017 19:32

A ja stawiam wniosek o zmianę nazwy ulicy Roosevelta. Ten człowiek był tym, który na konferencji w Jałcie wepchnął Polskę na długie lata w łapy zbrodniarzy ZSRR. Wyraził ochoczo zgodę na bandyckie działanie w naszym kraju służb NKWD, co spowodowało aresztowania, wywózki i morderstwa, dokonywane na żołnierzach polskiego podziemia i nie tylko. W sprawie Katynia, nabrał wody w swoją fałszywą gębę i m.in. dzięki temu mógł bandyta Stalin z podniesionym czołem udawać sprawiedliwego zbawcę świata. Niech mu ziemia lekką będzie, ale w moim przekonaniu, upamiętnianie w Polsce tego człowieka nie powinno mieć miejsca!

107


97-300 97-300ranga23.08.2017 13:39

Na ulicy jest rok pański 2017.
28 lat po powołaniu pierwszego niekomunistycznego rządu, choć jeszcze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i
27 lat po zdechnięciu tego sowieckiego pochodzenia tworu.
18 miesięcy po uchwaleniu ustawy dekomunizacyjnej ,ruski żołdak ma się dobrze i zapomniany przez wszystkich nkwdzista arciszewski z ul.Przyszłej w centrum EP. Stop komunie !

18


JTTM ~JTTM (Gość)23.08.2017 12:38

uuuuuuuuuuu.. Wykasowali mój wpis o ty, że ktoś tu mija się z prawdą. Pozwólcie, że zamiast komentarza posłużę się cytatem:

Cytuję:
Nie wpłynęła do nas żadna oficjalna prośba o opinię w sprawie tego pomnika – dementuje Bartosz Bijak, reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy łódzkim IPN.


To do kogo wysłali pismo piotrkowscy ONRowcy i kto użył pieczątki oraz złożył podpis na piśmie, do którego pan Bijak się nie przyznaje?
Adres: http://www.epiotrkow.pl/news/List-ONR.-Instytut-Pamieci-Narodowej-zaprzecza-[AKTUALIZACJA],29493,0,0#comment

32


Whalaala ~Whalaala (Gość)23.08.2017 10:57

Brawo ONR! Komuś zależy na waszej kompromitacji, a te głupie tłumaczenia? Chcieliście ośmieszyć i ukazać jako kłamców część działaczy piotrkowskiego onr. Głupio wam?

52


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)23.08.2017 10:07

Zlikwidować wszystkie pomniki, a na ich miejsce postawić złamany TU 154, a przed nim Kaczyńskich?

71


facebook ~facebook (Gość)23.08.2017 08:22

ONR chyba już się do tego odniósł na facebook -> https://www.facebook.com/Patriotycznypiotrkow/photos/a.756191961205764.1073741828.756175454540748/867816543376638/
Czy zatem w łódzkim IPN nie wiedą jakie opinie wydają?

52


AZS AZSranga23.08.2017 09:25

Ujadacz odpowiada: jest to "równo" a nie opinia IPN dotycząca pomnika żołnierza zlokalizowanego na Pl. Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim.

22


97-300 97-300ranga22.08.2017 15:37

Ale to nie zmienia faktu że ten żołdak i wszyscy jemu podobni odejdą do lamusa. Stop komunie !

924


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)22.08.2017 23:10

Dekomunizację powinno się zacząć od Komisji Europejskiej i Europarlamentu. Wszak obecnie to najważniejsze organy w tym całym bajzlu, w którym żyjemy. Po dekomunizacji tych tworów można dopiero przejść do dekomunizacji na prowincjonalnych włościach. A tak, to mamy zwykłe działanie "od dupy strony", które ma stworzyć jedynie pozory walki z komunizmem, podczas gdy filozofie totalitarne (komunizm, islam) rozwijają się w eurokołchozie pełną parą.
Tak więc działania "dekomunizacyjne" w kontekście obecnej rzeczywistości to plucie w twarz myślącym ludziom i urąganie logice. Pomnik stojący na placu szkodliwego wpływu na nasze życie nie ma, ale komuniści w KE już tak!!!
A jak już wszystkie nazwy ulic zmienią i wszystkie pomniki rozwalą, to pewnie wycofają sierpy, młotki i czerwoną farbę ze sprzedaży. Był taki kawał o facecie, co mu się wszystko z dupą kojarzyło. U "tropicieli komunizmu" chyba jest podobny problem. Szukają go na siłę, tam gdzie to nieistotne, a tam gdzie on aż krzyczy, to przechodzą obok niego, udając że nie widzą.

66


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc