List ONR. Instytut Pamięci Narodowej zaprzecza [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Utworzono: Wtorek, 22 sierpnia 201739 3490
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.

W liście czytamy m.in.:


W tej sprawie interweniowaliśmy u przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał pozytywną opinię o usunięciu pomnika. Złożone zostały także pisma do prezydenta miasta – Pana Krzysztofa Chojniaka oraz Rady Miasta, jako przedstawicieli władz miejskich, z prośbą o interwencję.

 

 O komentarz w sprawie poprosiliśmy Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie wpłynęła do nas żadna oficjalna prośba o opinię w sprawie tego pomnika – dementuje Bartosz Bijak, reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy łódzkim IPN. – Ani od urzędu miasta, ani od wojewody, ani od osób prywatnych czy organizacji społecznej. Jak dotąd nie wypowiadaliśmy się w tej sprawie i na dzień 22 sierpnia, na godzinę 14:00, nie otrzymaliśmy oficjalnego pisma. 

- Jeżeli na pomniku jest żołnierz Armii Czerwonej, byłby to pomnik symbolizujący komunizm, na czele którego – mówiąc w pewnym skrócie - stała Armia Czerwona, co wpisywałoby się w propagowanie komunizmu. Nie prowadziliśmy jednak analizy sprawy wyglądu pomnika, tego, co on przedstawia, treści napisu, nie sprawdzaliśmy, czy jest wpisany do rejestru zabytków, bo nikt oficjalnie nie prosił nas o opinię – powtarza Bijak.

 

Pracownik IPN dodaje, że wszelkie sprawy związane z dekomunizacją przestrzeni publicznej rozpatrywane są w kontekście ustawy z 22 czerwca 2017 roku o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (to akt prawny, który w sposób precyzyjny określa kwestię usunięcia obiektów budowlanych, takich jak pomniki, popiersia, tablice czy obeliski) i dopełnia ustawę z 1 kwietnia 2016 r. Wejdzie ona w życie w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 


Art. 5a.  1. Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przepis art. 1 ust. 2 stosuje się.
2. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pomników:
1)     niewystawionych na widok publiczny;
2)     znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;
3)     wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
4)     wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.
Art. 5b. 1. Wojewoda, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, usunięcie tego pomnika.

 

 AKTUALIZACJA:

 

Obóz Narodowo-Radykalny przesłał nam dowód - pismo, przesłane przez osobę fizyczną do Bartosza Bijaka. - Wyjaśnienie jest dość proste. Pytanie dotyczyło zapytania ONR, a takowe do IPN nie wpłynęło. Komentując sprawę dodałem również, że o pomnik nie pytał UM, UWoj. i z rozpędu włączyłem w ten ciąg "osoby fizyczne", zapominając, że jeden mieszkaniec Piotrkowa przesłał kiedyś mejla w tej sprawie - odpisał nam. 

 

 


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Luśnia ~Luśnia (Gość)22.08.2017 19:32

A ja stawiam wniosek o zmianę nazwy ulicy Roosevelta. Ten człowiek był tym, który na konferencji w Jałcie wepchnął Polskę na długie lata w łapy zbrodniarzy ZSRR. Wyraził ochoczo zgodę na bandyckie działanie w naszym kraju służb NKWD, co spowodowało aresztowania, wywózki i morderstwa, dokonywane na żołnierzach polskiego podziemia i nie tylko. W sprawie Katynia, nabrał wody w swoją fałszywą gębę i m.in. dzięki temu mógł bandyta Stalin z podniesionym czołem udawać sprawiedliwego zbawcę świata. Niech mu ziemia lekką będzie, ale w moim przekonaniu, upamiętnianie w Polsce tego człowieka nie powinno mieć miejsca!

107


97-300 97-300ranga23.08.2017 13:39

Na ulicy jest rok pański 2017.
28 lat po powołaniu pierwszego niekomunistycznego rządu, choć jeszcze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i
27 lat po zdechnięciu tego sowieckiego pochodzenia tworu.
18 miesięcy po uchwaleniu ustawy dekomunizacyjnej ,ruski żołdak ma się dobrze i zapomniany przez wszystkich nkwdzista arciszewski z ul.Przyszłej w centrum EP. Stop komunie !

18


JTTM ~JTTM (Gość)23.08.2017 12:38

uuuuuuuuuuu.. Wykasowali mój wpis o ty, że ktoś tu mija się z prawdą. Pozwólcie, że zamiast komentarza posłużę się cytatem:

Cytuję:
Nie wpłynęła do nas żadna oficjalna prośba o opinię w sprawie tego pomnika – dementuje Bartosz Bijak, reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy łódzkim IPN.


To do kogo wysłali pismo piotrkowscy ONRowcy i kto użył pieczątki oraz złożył podpis na piśmie, do którego pan Bijak się nie przyznaje?
Adres: http://www.epiotrkow.pl/news/List-ONR.-Instytut-Pamieci-Narodowej-zaprzecza-[AKTUALIZACJA],29493,0,0#comment

32


Whalaala ~Whalaala (Gość)23.08.2017 10:57

Brawo ONR! Komuś zależy na waszej kompromitacji, a te głupie tłumaczenia? Chcieliście ośmieszyć i ukazać jako kłamców część działaczy piotrkowskiego onr. Głupio wam?

52


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)23.08.2017 10:07

Zlikwidować wszystkie pomniki, a na ich miejsce postawić złamany TU 154, a przed nim Kaczyńskich?

71


facebook ~facebook (Gość)23.08.2017 08:22

ONR chyba już się do tego odniósł na facebook -> https://www.facebook.com/Patriotycznypiotrkow/photos/a.756191961205764.1073741828.756175454540748/867816543376638/
Czy zatem w łódzkim IPN nie wiedą jakie opinie wydają?

52


AZS AZSranga23.08.2017 09:25

Ujadacz odpowiada: jest to "równo" a nie opinia IPN dotycząca pomnika żołnierza zlokalizowanego na Pl. Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim.

22


97-300 97-300ranga22.08.2017 15:37

Ale to nie zmienia faktu że ten żołdak i wszyscy jemu podobni odejdą do lamusa. Stop komunie !

924


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)22.08.2017 23:10

Dekomunizację powinno się zacząć od Komisji Europejskiej i Europarlamentu. Wszak obecnie to najważniejsze organy w tym całym bajzlu, w którym żyjemy. Po dekomunizacji tych tworów można dopiero przejść do dekomunizacji na prowincjonalnych włościach. A tak, to mamy zwykłe działanie "od dupy strony", które ma stworzyć jedynie pozory walki z komunizmem, podczas gdy filozofie totalitarne (komunizm, islam) rozwijają się w eurokołchozie pełną parą.
Tak więc działania "dekomunizacyjne" w kontekście obecnej rzeczywistości to plucie w twarz myślącym ludziom i urąganie logice. Pomnik stojący na placu szkodliwego wpływu na nasze życie nie ma, ale komuniści w KE już tak!!!
A jak już wszystkie nazwy ulic zmienią i wszystkie pomniki rozwalą, to pewnie wycofają sierpy, młotki i czerwoną farbę ze sprzedaży. Był taki kawał o facecie, co mu się wszystko z dupą kojarzyło. U "tropicieli komunizmu" chyba jest podobny problem. Szukają go na siłę, tam gdzie to nieistotne, a tam gdzie on aż krzyczy, to przechodzą obok niego, udając że nie widzą.

66


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat