Letnie studio Strefy FM w Moszczenicy

Strefa FM Niedziela, 02 sierpnia 20158
Letnie studio Strefy FM gościło w Moszczenicy. Wójt zachwalał swoją gminę, lokalny historyk-amator opowiadał o jej historii, a o tym, dlaczego królewska dyscyplina sportu jest szczególnie popularna w Moszczenicy, opowiadał szachista Piotr Kaukiel.

Ładuję galerię...

Mamy ogromne szczęście

 

- Nasza gmina to jedna z największych w powiecie w piotrkowskim, zajmuje ponad 111,5 km powierzchni i zamieszkuje ją ponad 13 tysięcy osób. Składa się z 23 sołectw, w których działają prężnie rozmaite instytucje, 14 jednostek straży pożarnej, 21 kół gospodyń wiejskich, 7 placówek oświatowych czy Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Dysponujemy także nową halą sportową, orlikiem i amfiteatrem – mówi wójt gminy Marceli Piekarek, który był pierwszym gościem czwartkowego Letniska. - Mamy ogromne szczęście, że przez teren naszej gminy przebiegają główne ciągi komunikacyjne takie jak autostrada A1, droga ekspresowa S8, droga krajowa 91, droga wojewódzka 716 czy słynna Kolej Warszawsko-Wiedeńska.

 

A skoro mowa o komunikacji, warto wspomnieć o innej inwestycji. Wspólnie z trzema innymi gminami Moszczenicy udało się wybudować sieć światłowodową, to wyjątkowy prezent dla wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy w każdej chwili mogą złożyć wniosek o podłączenie internetu socjalnego. Łącze jest pewne i - co najważniejsze - darmowe. Zwróćmy także uwagę na niezwykle owocną współpracę pomiędzy gminą a firmą IKEA, która wybudowała tutaj największe centrum dystrybucji w Europie. To właśnie IKEA sfinansowała budowę Szkoły Podstawowej w Jarostach.

 

Lekcja historii

 

O historii gminy opowiedział Andrzej Nitek, historyk-amator. - Budowę słynnego grodziska Rękoraj datuje się na IX wiek, to nasza wizytówka i to od niej zaczyna się historia gminy Moszczenica – mówił.

 

Jak twierdzi, tereny gminy są bardzo ważne dla regionu z historycznego punktu widzenia. Z Moszczenicą związanych było bowiem wiele historycznych postaci, m.in. ród Małachowskich na czele ze Stanisławem, marszałkiem Sejmu, fundatorem tutejszego kościoła. Andrzej Nitek zwraca jednak uwagę na Teodora Endera, niemieckiego kolonistę i właściciela Moszczenickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. - To postać miała niesamowity wpływ na rozwój Moszczenicy. Z osady typowo rolniczej stała się miejscowością przemysłową. Przykładał rękę do praktycznie wszystkich inwestycji na jej terenie i zatrudniał okolicznych mieszkańców.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

 

Amfiteatr w Moszczenicy znajduje się przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu od dwóch lat. Letnisko odwiedził dyrektor GOKiS-u Jerzy Korytkowski. - Jesteśmy wdzięczni zarówno Unii Europejskiej, jak i wójtowi naszej gminy – mówił. - Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, wykorzystywalibyśmy amfiteatr znacznie częściej, szczególnie latem, gdy jest gorąco. W tym momencie organizujemy tu dożynki czy moto festyn.

 

To jednak nie jedyna aktywność ze strony GOKiS-u. - Staramy się zapewniać wycieczki i wyjazdy osobom, które z rożnych względów nie mogą sobie na nie pozwolić. Zabieramy dzieci, młodzież i dorosłych i poznajemy nie tylko nasze województwo, ale także całą Polskę. Nazwaliśmy takie wyjazdy „wesołymi wtorkami” dla dzieci i „wesołymi sobotami” dla dorosłych. Z naszego Ośrodka korzysta około 150 dzieci i 70 osób dorosłych. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie - siłownia, aerobik, gimnastyka dla seniora. Oprócz tego na terenie gminy działają zespoły muzyczne Jacy Tacy Moszczeniacy czy Kapela Tkacze czy rozmaite koła zainteresowań.

 

Moszczenica sportowcami stoi

 

- Zdecydowaliśmy, że podsumujemy działalność klubów sportowych, wyróżnimy zawodników którzy osiągają największe sukcesy, są to mieszkańcy naszej gminy, chcemy ich docenić – tak uzasadnia organizację piątkowej ceremonii w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu Włodzimierz Kaźmierczak, pracownik placówki. - Samych indywidualnych nagród było ponad 20. Oprócz nich nagrodzono całe drużyny, trenerów, a nawet strażaków! Mamy sekcję piłkarską, bilardową, tenisa stołowego, fitness, szachową.

 

Jak zapewnia Kaźmierczak, największym zainteresowaniem wśród miejscowych sportowców cieszy się piłka nożna. To w pobliżu GOKiS-u znajduje się stadion Włókniarza Moszczenica. Składa się z sześciu drużyn – jednej seniorskiej i pięciu młodzieżowych. Jeden z wychowanków Włókniarza, Kamil Miazek, jest dziś zawodnikiem jednej z czołowych holenderskich drużyn – Feyenoordu Rotterdam. Jest co prawda graczem rezerwowym, ale jest młody, perspektywiczny i na pewno osiągnie sukces – chwali młodego bramkarza Kaźmierczak. Warto zwrócić także uwagę na koło bilardowe działające w Rękoraju. Anita Sochacka, wielokrotna reprezentantka Polski i multimedalistka w kategorii juniorów przechodzi właśnie do kategorii seniorów. - Wierzymy, że w Moszczenicy i okolicach wychowują się przyszli wielcy sportowcy! - dodaje Kaźmierczak. 

 

Duch obywatelski

 

- Jestem osobą, która zawodowo zajmuje się pozyskiwaniem, rozliczaniem i realizowaniem projektów z różnych źródeł finansowania – od środków europejskich po fundusze gminne. Na co dzień mieszkam i pracuję we Wrocławiu, ale spędzam tutaj lato. Z działań realizowanych we Wrocławiu narodziły się pomysły, co można zrobić dla społeczności gminy Moszczenica, a w szczególności dla miejscowości Jarosty i Michałów – mówi Agnieszka Cisowska-Szul. - Jest w nich bardzo duży potencjał osobowy - ogromna chęć do działania i entuzjazm. Pojawiłam się już w momencie, kiedy ten potencjał został pobudzony. Udało nam się zebrać zasoby: moją wiedzę w kwestiach formalno-merytorycznych, a kuzynka, która ma małe dziecko zebrała informacje, czego miejscowe dzieci potrzebuję i co chciałyby robić.  Okazało się, że w Jarostach działa przedszkole, a panie tu pracujące są bardzo otwarte na rozmaite inicjatywy. Postanowiliśmy, wspólnie z kilkunastoma innymi osobami, że napiszemy projekt do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Udało nam się pozyskać 5 tys. zł na doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Niepublicznym w Jarostach.

 

Uroczyste otwarcie placu nastąpiło w sobotę. Towarzyszył mu festyn. I tu w społeczności obudził się duch obywatelski. - W organizację niemal natychmiast zaangażowały się gmina Moszczenica, Szkoła Podstawowa w Jarostach. Pomogli nam także harcerze, gminni animatorzy społeczni czy lokalne przedsiębiorstwa – miejscowa masarnia czy piekarnia, dzięki którym mógł odbyć się grill. Planujemy pobudzić aktywność społeczną, zmobilizować mieszkańców pokazać, że nie trzeba spędzać czasu tylko na swoim podwórku. 

 

Królewska dyscyplina

 

Jednym z nagrodzonych podczas piątkowej ceremonii wyróżnienia gminnych sportowców był Piotr Kaukel, opiekun koła szachowego działającego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy. Pytany, dlaczego wybrał akurat tę dyscyplinę, odpowiada: - Zawsze interesowałem się szachami, od najmłodszych lat. Pamiętam też słynne starcie Boba Fischera z Borysem Spasskim w 1972 roku. To, co mi wtedy zaimponowało, to fantastyczna gra tego pierwszego. Tym bardziej, że rywalizacja miała podtekst polityczny.

 

Jakie jest w tej chwili zainteresowanie młodzieży szlachetnym sportem? - Mam oczywiście świadomość, że przegrywam z konkurencyjnymi sportami typowo siłowymi, ale nie mam z tym problemu. Młodzież lgnie także do szachów. To królewska dyscyplina, uczy logicznego myślenia. A to, jak wiadomo, przydaje się także w życiu codziennym – przekonuje pan Piotr.

 

Tekst i fot. Mariusz Jaroń 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (8)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
gość ~gość (Gość)03.08.2015 14:08

Londyn? Monako? Dubaj? Nie! Moszczenica jest najlepszym miejscem na świecie! Jest tak wspaniale, że szejkowie nam zazdroszczą. Prawda to czy tuba propagandowa? Zdecydujcie sami.

11


sklave sklaveranga03.08.2015 12:34

Ogromne szczęście mają mieszkańcy gminy Moszczenica, że posiadają wreszcie gospodarza z prawdziwego zdarzenia a nie jak było wcześniej mieli tylko figurantów. A mimo to ciągle narzekają i mało im i mało. Więcej na http://sklave.manifo.com/wiadomosci-lokalne

44


kazik ~kazik (Gość)03.08.2015 11:57

zrobcie chodniki w gminie panie wojcie a nie piesi chodza ulica

21


qwert ~qwert (Gość)03.08.2015 06:43

poco cytować. mieszkańcy zaraz napiszą żę wszystko żle że gorąco albo zimno że głośno albo cicho i ze wszystko żle i oczywiście żeby krowa zdechła sąsiadowi albo chociaż kura

42


gość21 ~gość21 (Gość)02.08.2015 21:29

Jednym słowem propaganda sukcesu władz gminy

41


jjj ~jjj (Gość)02.08.2015 20:43

To kto wybiera wojta

22


Moszczeniczanin 2 ~Moszczeniczanin 2 (Gość)02.08.2015 19:46

Dokładnie.

40


Mosczeniczanin ~Mosczeniczanin (Gość)02.08.2015 18:54

Ciekawe tylko dlaczego nie cytuje się tu wypowiedzi mieszkańców, czy oni także są tak zachwyceni swoją gminą jak jej władze????

63


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat