Koniec z miałem węglowym i najgorszej klasy piecami

Piątek, 08 grudnia 20171
W przyszłym roku na terenie województwa łódzkiego zaczną obowiązywać nowe przepisy antysmogowe. W związku z tymi regulacjami prawnymi nie będzie można używać do ogrzewania domów miału węglowego, a montowane kotły będą musiały spełniać unijne normy efektywności i emisji. Rodzaj i wysokość kar za łamanie przepisów uchwały antysmogowej ustalą samorządy.
Koniec z miałem węglowym i najgorszej klasy piecami

Z cyklu Piotrków bez smogu

 

Już od 1 maja przyszłego roku mieszkańców województwa łódzkiego będzie obowiązywać nowa uchwała antysmogowa. Jej przepisy wprowadzą znaczne ograniczenia w zakresie eksploatacji kiepskiej jakości instalacji grzewczych, jak i zakaz używania miału węglowego. Uchwała antysmogowa to jeden z najbardziej wyczekiwanych dokumentów w naszym regionie, który został uchwalony w październiku bieżącego roku przez radnych sejmiku województwa łódzkiego. Co w związku z nowymi regulacjami prawnymi zmieni się w naszym codziennym życiu? Kogo zmiany będą najbardziej dotyczyć?

 


Smog stał się powszechnym zjawiskiem w naszym regionie w sezonie jesienno-zimowym, które znacząco wpływa na stan zdrowia mieszkańców łódzkiego. Podjęta uchwała antysmogowa to zbiór przepisów, które w założeniu mają w przyszłości polepszyć jakość powietrza w naszym województwie. Nad ostatecznym kształtem, tej czwartej tego rodzaju uchwały w kraju, pracowali zarówno przedstawiciele lokalnych samorządów, jak i eksperci oraz społecznicy. Jej najważniejsze zapisy dotyczą stopniowego ograniczenia używania w gospodarstwach domowych najgorszej jakości opału i archaicznych palenisk. Jak wspomniano wyżej od 1 maja 2018 roku na terenie województwa łódzkiego, a co za tym idzie także na terenie Piotrkowa, nie będzie wolno palić w piecach miałem węglowym czy mułem węglowym z wyjątkiem wysokoenergetycznego, wilgotnego drewna, węgla brunatnego i odpadów węglowych. Przepisy ustawy wyraźnie też precyzują dopuszczalną zawartość najgorszej jakości substancji palnej w opale. Węgiel kamienny o ziarnach poniżej 3 mm będzie mógł stanowić jedynie 15 procent masy paliwa, z wyjątkiem paliw o wartości opałowej 24 MJ/kg i większej oraz o zawartości popiołu poniżej 12 procent. Nie wolno będzie też używać paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20 procent.

 


Zmiany dotyczą także kotłów, kominków i ogrzewaczy pomieszczeń, znanych jako „kozy”. Termin 1 maja 2018 roku to data, od której wszystkie montowane kotły, zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach, muszą spełniać unijne normy efektywności i być dostosowane do wymogów niskoemisyjności. Kotły najniższej klasy piątej zainstalowane przed 1 maja 2018 r. mogą działać do czasu tzw. śmierci technicznej, zaś kotły pozaklasowe, niespełniające żadnych norm, tzw. kopciuchy będzie trzeba wymienić do 1 stycznia 2023 roku. Z kolei kotły klasy czwartej i piątej mogą działać do 1 stycznia 2027 r. Natomiast właściciele kominków lub najbardziej archaicznych pieców (starego typu) będą musieli je zdemontować lub wyposażyć w filtry do 1 stycznia 2025 roku. Jeśli zaś chodzi o budynki z centralnym ogrzewaniem tutaj okresy przejściowe są krótsze: do 1 stycznia 2020 r. dla kotłów i do początku 2022 r dla pieców i kominków.

 


Na dostosowanie się do nowych warunków właściciele kotłów i pieców mają więc kilka lat. Należy jeszcze zapamiętać, iż wprowadzone przez ustawę antysmogową ograniczenia i zakazy będą obowiązywać nas przez cały rok kalendarzowy.

 


Materiał powstał na zlecenie Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim".

POLECAMY


Zainteresował temat?

15

15


Komentarze (1)

Komentowanie zostało wyłączone.
gość ~gość (Gość)08.12.2017 16:03

Jak zwykle w trosce o środowisko i dobro mieszkańców miasto będzie zarabiać nakładając kary na najbiedniejszych, tzn na tych których nie stać na wymianę pieca czy zmianę ogrzewania. A kiedy wejdą normy unijne o zarobkach, że każdy w unii ma zarabiać tyle samo? Rozwiazałoby to przy okazji wiele innych problemów. Bo po co wyjeżdżać z kraju za pracą skoro zarobiłoby się te same pieniądze. A kiedy miasto zmodernizuje swoje miejskie ciepłownie i umożliwi podłączenie do sieci osiedlom domów jednorodzinnych? Bełchatów już tak robi.

347


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat