Interakcje: Festiwal w centrum świata

Tydzień Trybunalski Piątek, 11 kwietnia 20080
Od dziesięciu lat w „sercu Polski” i w centrum świata – w Piotrkowie - odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji “Interakcje”. To jedyny organizowany w Polsce corocznie oraz jeden z kilku europejskich festiwali poświęconych sztuce performance.
„Interakcje” na stałe już wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Piotrkowie. Są też jednym z nielicznych tak konsekwentnie budowanych projektów w Polsce i na świecie. Każdego roku, w maju do Piotrkowa przyjeżdżają artyści z całego świata, by zaprezentować spektakle z pogranicza teatru i sztuk wizualnych. Wielu z nich rozpoczynało swoją drogę twórczą, kiedy rodziły się zjawiska z pogranicza teatru, performance, happening, fluxus i do dziś mają wpływ na kształt i rozwój tego rodzaju sztuki. W dziewięciu edycjach “Interakcji”, jakie się dotychczas w Piotrkowie odbyły, zaprezentowało się ponad stu twórców z ponad dwudziestu krajów całego świata. Znaleźli się wśród nich artyści z tak egzotycznych i odległych krajów, jak: Indie, Tajlandia, Nowa Zelandia, Singapur, Kanada, USA, Japonia.
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji “Interakcje” odbył się w maju 1999 r. Został zorganizowany z inicjatywy Ryszarda Piegzy - założyciela Wizya Video Art Action w Paryżu, Stanisława Piotra Gajdy, prezesa Stowarzyszenia Działań Artystycznych Galeria OFF w Piotrkowie oraz piotrkowskiego artysty, Gordiana Pieca. – Pierwsze “Interakcje” były wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że były pierwsze – uśmiecha się Stanisław Piotr Gajda. – Festiwal odbywał się jednocześnie w Polsce i Francji, bo o jednakowej godzinie zaczęli występować artyści w Piotrkowie i w Paryżu, nawzajem się oglądając dzięki technicznym możliwościom. Wyjątkowe było także to, że pierwszy festiwal odbywał się w czynnej jeszcze restauracji “Europa”. Pamiętam, że jeszcze był tam podświetlany parkiet, co niektórzy artyści wykorzystywali w swoich instalacjach. Podczas festiwalu mieliśmy występ wspaniałych muzyków – wystąpił Krzysztof Knittel, dziś wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich, Tadeusz Sudnik i Stanisław Krupowicz – wspomina Stanisław Piotr Gajda.
Jak opowiada plastyk miasta, idea festiwalu pojawiła się w 1998 roku, w dniu, kiedy odsłonięta została tablica upamiętniająca symboliczne przeniesienie centrum świata z Francji (ustalonego tam wcześniej przez Salvadora Dali) do Piotrkowa. Inicjatorem tej idei był Ryszard Piegza, który również był jednym z pomysłodawców późniejszych “Interakcji”. – Po odsłonięciu tej tablicy Ryszard powiedział słynne słowa: „Dlaczego nie tu!” – opowiada Stanisław Piotr Gajda. – I tak to się wszystko zaczęło. Niedługo potem gościliśmy u Ryszarda w Paryżu. Kiedy szliśmy do metra i znajdowaliśmy się nieopodal kamienicy zamieszkiwanej niegdyś przez Marlenę Dietrich, Ryszard wypowiedział kolejne historyczne słowa: “Więc zróbmy to!” Rozdzielił funkcje i zaproponował pierwsze nazwiska artystów – wspomina plastyk miasta. – Człowiek zawsze się trochę obawia, jeśli jest za coś odpowiedzialny. Ja nie miałem jakichś daleko idących obaw co do organizacji festiwalu, ponieważ miałem doświadczenie w organizacji “Translacji”, jakie się przez ostatnie pięć lat minionego wieku odbywały w Piotrkowie.
W pierwszych “Interakcjach” udział wzięło kilkunastu artystów całego świata, m.in.: Jean Dupuy (Pierre Feu Le Vieux), Charles Dreyfus z Paryża, Valentine Varhaeghe i Michel Collet (Villersexel), Michel Giroud (Besanon, Paryż, Belladonne). Ze swoimi instalacjami wystąpiło także pięciu polskich artystów – Andrzej Partum, Jan Świdziński (obaj z Warszawy), Józef Robakowski (Łódź) oraz Stanisław Krupowicz z Warszawy. Z czasem Festiwal odwiedzało coraz więcej artystów. W tegorocznych, jubileuszowych “Interakcjach” Piotrków odwiedzi już około czterdziestu performerów. Do historii festiwalu i tegorocznych, jubileuszowych „Interakcji” będziemy powracać w kolejnych wydaniach “Tygodnia”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat