Dwie wystawy w ODA. W piątek wernisaż

ePiotrkow Utworzono: Czwartek, 07 września 20170 954
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaże wystaw: Moniki Izabeli Kostrzewy "Dialogi" i Aleksandry Wereszki „Sublimacja form”. 8 września o godz. 19.00, galeria ODA, ul. Sieradzka 8.

Wystawy będą czynne do 1 października.

„Dialogi” to wystawa prac łączących wybrane media twórcze w procesie tworzenia ubiorów, grafik, obiektów, które powstają w wyniku łączenia dyscyplin jakie uprawia autorka wystawy Monika Izabela Kostrzewa. Ideą wystawy jest zaprezentowanie dialogu międzydyscyplinarnego na płaszczyźnie sztuk pięknych i sztuk projektowych w autorskiej konfrontacji plastycznej. Wystawa jest próbą dialogu form i znaczeń widocznych na styku tradycji i współczesności w kreowaniu przedmiotów najbliższego otoczenia w tym mody.

 

Prof. Zygmunt Droński: „W twórczości Moniki daje się zauważyć dążenie do przekraczania granic różnych dyscyplin artystycznych oraz ich wzajemne przenikanie się. Artystka odważnie łączy ze sobą różnorodne,  kontrastujące  ze sobą  kierunki sztuki,  techniki plastyczne jak i materiały, tworząc  prace o nowym indywidualnym i wartościowym znaczeniu. Ubiory zaprojektowane przez autorkę i pokazane na wystawie bez modeli,  nie są " tylko modnymi strojami". Rozpięte w przestrzeni kreacje stają się niezależnymi dziełami sztuki, "ubiorami-obiektami," instalacjami, które przetrwają próbę czasu  ignorując zmieniające się w modzie trendy. (…) Pełne ekspresji grafiki  o prostej abstrakcyjnej formie , ograniczonej gamie kolorystycznej, pozornie zimne  i suche, przy bliższym przyjrzeniu się wciągają widza w swoje wnętrze, odkrywając przed nim inne przestrzenie: intelektualne, emocjonalne, a nawet mistyczne. Monika nie podąża za modnymi trendami  w sztukach pięknych, nic nie obala, niczego nie burzy, nie ulega też taniej estetyzacji, tak powszechnej w obecnej sztuce. Kreuje własną niezależną wizję, ubraną  w oryginalną technikę.”

 

Monika Izabela Kostrzewa - urodzona w Piotrkowie Trybunalskim w 1970 roku, projektant ubioru, artysta plastyk, grafik.
1985-1990 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. 1990-1995 studia na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi Wydział Tkaniny i Ubioru, kierunek wzornictwo, specjalność -projektowanie ubioru oraz projektowanie biżuterii. Dyplom w 1995 roku z projektowania ubioru „Kolekcja damskich ubiorów dziewiarskich, będących ofertą handlową dla zakładów POLO S.A. w Kaliszu”.
1995-1997 studia podyplomowe: UNIVERSITE de la MODE - moda i wzornictwo, filia Université Lumière Lyon 2 na Politechnice Łódzkiej.


2006 rok uzyskanie tytułu doktora w dziedzinie sztuki plastyczne - sztuki użytkowe na ASP w Łodzi.
Nauczyciel akademicki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu i Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Pracowni Sztuk Projektowych, autorka i koordynatorka międzynarodowego projektu Mosty Sztuki/Art Bridges organizowanego cyklicznie w Kaliszu od 2014 roku.
Od 2012  profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2013–2016 prodziekan ds. działalności naukowej i artystycznej WPA UAM w Kaliszu.
Autorskie kolekcje ubiorów i prace artystyczne w dyscyplinie grafiki warsztatowej i cyfrowej prezentuje na  wystawach w Polsce i za granicą, publikuje  w monografiach i czasopismach o modzie.
Jest autorką wielu modeli w liniach: Ted Lapidus, Personalisty, Lantier, Veronique, Luigi Vesari, Hacker. Kolekcje Moniki Kostrzewy prezentowane były wielokrotnie na międzynarodowych targach mody w kraju i za granicą, gdzie zdobywały medale i wyróżnienia.

 

 

„Symulacja form” Tytuł wystawy w odniesieniu do prezentowanych prac  w symboliczny sposób nawiązuje do zmian, zachodzących w obszarze postrzegania rzeczywistości widzialnej obrazów jawiących się w wyniku przekształceń sylwetki kobiecej na przestrzeni czasu. Autorka  interesuje się  szczególnie procesem wynikającym z zachodzących zjawisk fizycznych, jak również emocjonalnych opartych na bazie przeżyć i doznań, towarzyszących współczesnym kobietom. Dynamika owych zjawisk, różnorodność sposobu  pojmowania i odbierania bodźców i zachowań, zmusza do ciągłego poszukiwania równowagi pomiędzy  potrzebami, jakie stwarza otaczająca  rzeczywistość a możliwościami ich realizacji. Trójwymiarowa forma kobiecej sylwetki i jej transformacja w poszczególnych etapach życia, stanowi kluczowy element  twórczości autorki, która w pracy  projektowej kieruje się zarówno wewnętrzną potrzebą twórczą, jak również zasadami ergonomii oraz estetyki ubioru wynikającymi z potrzeb współczesnych kobiet. Aleksandra Wereszka w swoich działaniach twórczych stara się łączyć koncepcję artystyczną z realnymi wymogami odbiorców oraz możliwościami technologicznymi, wykorzystywanymi w procesie realizacji danej  koncepcji. Prezentowane prace, demonstrują przebieg pracy twórczej od czysto plastycznych układów graficznych  do będących ich konsekwencją  konkretnych realizacji form ubioru.

 

Aleksandra Wereszka - urodzona w 1974 r. Piotrkowie Trybunalskim, artysta - projektant, pedagog, ukończyła Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 1999. W 2014 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina sztuki projektowe na rodzimej uczelni. Od 2010 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania ubioru na kierunku Wzornictwo.

 

Doświadczenia artystyczne łączy z pracę zawodową. Od roku 2000 na stałe związana z przemysłem odzieżowym. Swoje doświadczenie plastyczne i projektowe rozwija tworząc kompozycje, koncentrujące się wokół ludzkiego ciała, pozostającego w relacjach z najbliższym mu otoczeniem zewnętrznym, jakim jest ubiór, oraz wewnętrznym, jakim jest psychika odbiorcy. Uczestniczka wielu wystaw i pokazów mody zarówno w kraju jak i za granicą. Członek komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji oraz komisji konkursowych.

 

 

Wystawy odbywają się w ramach cyklu "97-300. Tak daleko stąd, tak blisko."


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat