Dodatkowy nabór na wymianę pieców

ePiotrkow Utworzono: Piątek, 13 października 201715 4771
Od 12 października trwa dodatkowy nabór wniosków do „Programu ograniczania niskiej emisji". Na mieszkańców czeka nawet 40% dofinansowania na modernizację przydomowych kotłowni.

Urząd Miasta od kilku miesięcy realizuje zadanie „Poprawa jakości powietrza na terenie miasta poprzez wymianę źródeł ciepła”, to część programu ograniczania niskiej emisji. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez m.in. wymianę starych kotłów opalanych paliwem stałym na bardziej ekologiczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zastosowanie pomp ciepła.

 

Osoby fizyczne oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą na ten cel pozyskać nawet do 40% dofinansowania na modernizację kotłowni.

 

W podstawowym naborze do magistratu złożono 306 deklaracji.

- Obecnie podpisywane są umowy z odbiorcami, którzy zadeklarowali przystąpienie do programu. Jednakże w związku z rezygnacją części osób z podpisania umowy ogłosiliśmy dodatkowy nabór na tzw. listę rezerwową - informują magistraccy urzędnicy i zaznaczają, że o przyznaniu dofinansowania decydować będzie wysokość osiąganego efektu ekologicznego, czyli zmniejszenie zanieczyszczenia.

 

Pieniądze na konto właściciela nieruchomości trafią po wykonaniu i prawidłowym rozliczeniu inwestycji.

 

Umowy z osobami z listy rezerwowej, których deklaracje przeznaczone będą do realizacji, podpisane zostaną po zaakceptowaniu zmian przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Jak zaznaczają urzędnicy wymiana źródła ciepła powinna nastąpić po podpisaniu umowy i zakończyć się wraz z rozliczeniem do 31 sierpnia 2018 r. (jest to okres, w którym poniesione wydatki na zadeklarowany cel stanowią koszty kwalifikowane).

Dodatkowy nabór deklaracji trwa do 25 października. Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (ul. Szkolna 28) lub pod numerami telefonu: 44 732 18 46, 44 732 18 47.

 

Stosowany druk do wypełnienia można uzyskać w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Pasażu Karola Rudowskiego 10 lub przy ul. Szkolnej 28 lub pobrać z miejskiego portalu piotrkow.pl.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jubitus ~Jubitus (Gość)29.01.2018 13:39

piec wymieniłem w listopadzie, a pieniędzy nadal nie ma..., mnóstwo korowodów i bzdurnych zapisów w umowie..., pracownicy Urzędu Miasta nie pomagaja, a wręcz przeciwnie...

21


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)13.10.2017 13:37

W buty sobie wsadźcie tą swoja tzw zapomogę DO 40%. Kto się orientuje w temacie wie że dobrze na tym nie wyjdzie.

142


gość ~gość (Gość)14.10.2017 16:04

To się poprostu nie opłaca a ceny gazu zabójcze,zeby ogrzac chalupe trzeba być bogatym.I ludzie rezygnują z dofinansowania a Ci co wymieniaja niech za kieszeń się potem trzymają

41


gość ~gość (Gość)14.10.2017 11:38

Witek przecież Ty masz tzw kozę w domu.Co Ty tu wywijasz na forum?Przyjdziesz z traperki do domu to dostaniesz wciry.

04


witek ~witek (Gość)14.10.2017 10:55

co mi po wymianie pieca jak codziennie chemtralis lata i truje nad głową

50


gość ~gość (Gość)13.10.2017 14:54

a to czemu jest dodatkowy nabór? Ktos wie?

80


obs. ~obs. (Gość)13.10.2017 13:17

cyt "Jednakże w związku z rezygnacją części osób z podpisania umowy"....może Szanowna Radakcja poinformuje dlaczego nastąpiła ta rezygnacja. W swoim domu wymiana kotła na "nowoczesny" była połączona z wymianą całej instalacji co. Wtedy to ma sens...Do tego ocieplenie domu i wymiana okien. Trwało to trzy lata. Ale efekt jest...Koszty tej operacji ,"znaczne"

111


Witek ~Witek (Gość)13.10.2017 19:08

To nagonka medialna bo ktoś musi zarobić na tej operacji sezon grzewczy się zbliża więc portal zaraz o smogu sobie przypomni i będzie mydlił ludziom oczy jaki to dwutlenek węgla jest zły . Widać redaktorzy niczego w szkole się nie uczyli na ten temat

41


józek z koziej wólki ~józek z koziej wólki (Gość)13.10.2017 19:02

"Jak zaznaczają urzędnicy wymiana źródła ciepła powinna nastąpić po podpisaniu umowy i zakończyć się wraz z rozliczeniem do 31 sierpnia 2018 r. (jest to okres, w którym poniesione wydatki na zadeklarowany cel stanowią koszty kwalifikowane)....."
Dlaczego część ludzi zrezygnowała z podpisania umowy?
Zacznijmy więc od początku:
- z dniem 21 czerwca 2017 r weszła w życie UCHWAŁA NR XXXIX/495/17 RADY MIASTA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zadania służące ochronie powietrza w ramach realizacji programu priorytetowego pn. „Program Ograniczania Niskiej Emisji” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego, na lata 2017-2018.
Po złożeniu deklaracji w UM ubiegający się o dotację musi czekać na podpisania umowy, gdyż zgodnie z regulaminem zawartym w uchwale od tego momentu mógłby zacząć myśleć o wymianie starego kotła węglowego. Dlaczego od momentu podpisania umowy, a nie złożenia deklaracji (regulamin)? Ano dlatego, że dopiero z tą datą nabierają ważności przedstawiane w Urzędzie faktury związane z wymianą żródła emisji ciepła - czyli blokada terminowa na rozpoczęcie inwestycji wymiany starego kotła na nowy niskoemisyjny, do czasu podpisania umowy. Tylko jak długo można czekać chcąc zrealizować wymianę jeszcze przed okresem grzewczym?
Ludzi zainteresowanych zaproszono do podpisywania umów dopiero w październiku po otrzymaniu dotacji z FOŚ i GW w Łodzi, gdy praktycznie rozpoczyna się sezon grzewczy, więc rok 2017 jest już rokiem straconym. Sezon grzewczy w roku następnym zakończy się pod koniec kwietnia, a bywało, że jeszcze w maju trzeba było podgrzewać w domach. Skoro rozliczenie z faktur związanych z wykonaniem zmian żródła ciepła na nowe i modernizacji instalacji ma się zakończyć do końca sierpnia 2018 roku to gratuluję takiego pomysłu na dofinansowanie. Jeszcze w przypadku wymiany tylko starego pieca na nowy węglowy (np. ekogroszek) jest to realne, bo w przypadku pieca i instalacji gazowej raczej wątpliwe, samo załatwienie wszystkich zezwoleń, map projektów i odbiorów do momentu uruchomienia pieca to 4 miesiące. Dlatego wielu ludzi zrezygnowało z podpisania takich umów, bo wcześniej wzięli się za wymianę we własnym zakresie często za pożyczone pieniadze, nie czekajac na żadne jałmużny. Tylko, że ukarano ich wszystkich za inwencję i obywatelską postawę przedłużając przekaz dofinansowania z Łodzi do Piotrkowa, aż do sezonu grzewczego. Myślę, że już sama złożona deklaracja powinna pozwolić na wcześniejsze rozpoczęcie prac modernizacyjnych, upoważniając do starania się o dofinansowanie (blokada regulaminowa), ale pewnie jeszcze nie tak prędko doczekamy się sytuacji gdzie biurokracja opętana różnymi bzdurnymi przepisami, zaleceniami i uchwałami nie będzie blokować obywatelskich inicjatyw. Bo ten kraj przypomina bardzo chorego pacjenta, który powoli powstaje z kolan, ale bez terapii szokowej nieprędko powróci do zdrowia.

131


mom ~mom (Gość)13.10.2017 14:42

Cytuję:
Jednakże w związku z rezygnacją części osób z podpisania umowy ogłosiliśmy dodatkowy nabór na tzw. listę rezerwową - informują magistraccy urzędnicy.........

Jaki jest faktyczny powód rezygnacji ........ a może to nieudolność Zarządu Miasta (Urzędników), i może zła umowa.

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat