ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego warto zainstalować w swojej kotłowni kocioł 5 klasy?

Środa, 17 stycznia 2018
W blisko 70 procentach domów jednorodzinnych do ogrzewania wykorzystuje się kotły o niskiej efektywności spalania. Materiałem, który do nich wykorzystujemy jest często niskiej jakości węgiel, muł, flot, a nawet śmieci. Zanieczyszczenie powietrza, które w ostatnich miesiącach jest głównym tematem medialnym jest m.in. efektem naszych zwyczajów grzewczych.
Dlaczego warto zainstalować w swojej kotłowni kocioł 5 klasy?

Na wsi odetchnę świeżym powietrzem - czy jednak jest tak naprawdę?


Mieszkańcy wsi są głęboko przekonani, że są szczęściarzami. Otacza ich nieokiełznana ręką człowieka przyroda i mogą swobodnie oddychać świeżym powietrzem. Czy jednak jest tak naprawdę? Jak się okazuje pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu i zanieczyszczenie powietrza nie pochodzą od ośrodków przemysłowych, ani też spalin samochodowych. Ich źródło leży zupełnie gdzie indziej. I jak możecie się już domyślać, są nimi nieprzystosowane piece co. Współodpowiedzialne za zanieczyszczenia są także zbyt krótkie kominy i materiały, jakim palimy.

 

Jeśli nie jesteście przekonani do tego twierdzenia, zastanówcie się ile razy wychodząc na "świeże" powietrze na wsi, czuliście zapach palonych w okolicy materiałów? Najlepszym sędzią w kwestii zanieczyszczeń jest nasz nos, w przypadku gdy czujemy woń, która budzi nasze wątpliwości, możemy być pewni, że nie jest ona dobra dla naszego zdrowia.

 

Nowoczesne kotły co - nowe rozporządzenie

 

Coraz większą uwagę zaczynamy zwracać na kwestie związane z ekologią i bezpieczeństwem naszego środowiska naturalnego, jak i nas samych. W świetle powyższych odkryć, w zakresie źródła zanieczyszczeń drobinami PM 2,5 i PM 10, w październiku 2017 roku w życie weszło nowe rozporządzenie. Pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5, zwyczajnie już nie kupimy. Przynajmniej nie w sklepach. Rozporządzenie zostało wprowadzone z powodu dowodów, iż to właśnie palenie w piecach o niskiej efektywności i wykorzystywanie do ogrzewania niskiej jakości produktów jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu w naszym kraju.

 

Kotły 5 klasy - czym się wyróżniają?

 

Kotły 5 klasy emitują od 20 do 50% mniej niepożądanych substancji do atmosfery niż kotły klasy 4. Do spalania w nich używa się pelletów z biomasy, ekogroszku, węgla kamiennego. Dostępne są również modele zagazowujące drewno.

Wysoka efektywność spalania, a także niska emisja niepożądanych substancji, jest wynikiem zastosowania w nich bardzo kosztownych systemów. Kotły klasy 5 wyposażone są w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska, dzięki czemu eliminujemy w nich możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, czy też zwyczajnej niedokładności. Kocioł sam dobiera odpowiednią ilość paliwa do paleniska, co powoduje, że nie tylko jest on bardziej ekologiczny, ale również oszczędny - palimy tylko tyle, ile jest nam potrzebne.

Co więcej, komory kotłów klasy 5 wykonane są z materiałów ceramicznych, które akumulują ciepło. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie odpowiedniej temperatury, aby możliwe było spalanie lotnych substancji wydostających się z paliwa i ostatecznie podwyższenie efektywności spalania.

Nowoczesne kotły klasy 5 wyposażone są w zawirowywacze. Znajdują się one w kanałach spalinowych i służą do zaburzania ruchu powstających we wnętrzu kotła spalin. W efekcie oddaje on więcej ciepła w wodzie, a efektywność kotła jest wyższa. Dzięki nim pył jest zatrzymywany w kotle i nie "ucieka" do atmosfery - nie wpływa na powietrze, którym oddychamy.

 

Dlaczego warto zainwestować w kocioł klasy 5?


Oprócz znaczącej poprawy powietrza i mniejszego szkodliwego wpływu na środowisku, za zakupem kotła klasy 5 powinna do nas przemówić jego ekonomia. Oczywiście zainstalowanie tego urządzenia wiązać się będzie z dużym początkowym kapitałem inwestycyjnym, jednak szybko odczujemy różnicę w kwestii ilości paliwa, jakie będzie nam potrzebne do ogrzania domu. Wygenerowane na paliwie oszczędności sprawią, że zakup drogiego kotły klasy 5 zwróci się nam bardzo szybko.

 

Co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kocioł klasy 5?


Paliwo, jakie będziemy używać do kotła klasy 5 nie może być byle jakie. Odpada tutaj całkowicie możliwości palenia śmieciami, czy też słabej jakości miałem. Przeznaczonym do palenia w kotle klasy 5 paliwem jest węgiel typu ekogroszek albo granulat z biomasy. W kotłach, które spełniają wymagania ekoprojektu możliwe jest również palenie innymi paliwami stałymi.

Przed instalacją kotła klasy 5 warto również zaopatrzyć się w przewód spalinowy odporny na działanie kwaśnych skroplin. Zwyczajny murowany komin będzie niewystarczający.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

8


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat