ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego smog tak bardzo szkodzi dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży?

Poniedziałek, 15 stycznia 2018
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.

Z cyklu „Piotrków bez smogu”

 
Osoby starsze i z chorobami układu krążenia

 

Duszność, bóle w klatce piersiowej, wzrost ciśnienia tętniczego krwi czy niemiarowa praca serca to dolegliwości, z którymi zazwyczaj borykają się osoby obciążone przewlekłymi chorobami układu krążenia. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę, że zanieczyszczone powietrze nie tylko nasila u nich te objawy, ale również pogłębia choroby. Smog, a dokładnie rzecz biorąc, niektóre składowe zanieczyszczonego powietrza, mogą wywoływać kurcze naczyń wieńcowych lub nasilony stan zapalny w pęcherzykach płucnych, co z kolei prowadzi do szybszego rozwoju miażdżycy. Szkodliwy wpływ smogu na nasz układ krążenia znany jest od wielu lat. Już podczas Wielkiego Smogu Londyńskiego w 1952 roku odnotowano znaczny wzrost umieralności wśród osób z chorobami serca i płuc, szczególnie wśród osób starszych. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki toksycznego pyłu zawieszonego inhalowane do płuc podczas procesu oddychania przenikają z pęcherzyków płucnych do układu krążenia przez co są rozprowadzane po całym organizmie, gdzie powodują negatywne skutki zdrowotne. I właśnie seniorzy, szczególnie, ci po 60. roku życia powinni uważać i ograniczać wychodzenie z domu w okresie, w którym przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 10 i PM 2.5, ponieważ u nich te pyły mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego. Są też częstą przyczyną zaostrzenia niewydolności serca, wymagających hospitalizacji.

 

Co istotne i na co zwraca uwagę Polskie Forum i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, także osoby nieobarczone chorobami układu krążenia w okresie wzmożonego stężenia zanieczyszczonego powietrza mogą odczuwać przemijające bóle w klatce piersiowej, duszności czy zmniejszoną tolerancję wysiłku fizycznego.

 

 
Dzieci w grupie ryzyka

 

Według danych WHO w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera nawet 45 tys. osób, a 10% wykrywanych w naszym kraju nowotworów płuc to efekt fatalnej jakości powietrza. Pediatrzy zwracają uwagę, że dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe skutki zdrowotne smogu. Dlaczego? Układ oddechowy u małego dziecka posiada krótkie i wąskie drogi oddechowe, w których zlokalizowanych jest szereg gruczołów śluzowych. Ponadto z racji faktu, że dzieci oddychają z większą częstotliwością i robią to głównie przez usta, wchłaniają więcej zanieczyszczeń. Podrażnienie dróg oddechowych u nich, wywołane czy to pyłami PM 10 lub PM 2.5 czy też infekcją, powoduje wytwarzanie nadmiaru śluzu, który w przypadku tak wąskich kanałów oddechowych może prowadzić do ich zatkania i wywołać u dziecka duszności czy świszczący oddech. A to już prosta droga do groźnego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, ogólnego niedotlenienia organizmu oraz zwiększonego wysiłku serca. Szkodliwe substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu są również przyczyną spadku odporności u dzieci, jak i astmy oraz alergii. Według ekspertów całodzienna ekspozycja dziecka na zewnątrz, w czasie gdy przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza, jest porównywalna do wypalenia przez nie 4 papierosów.

 

Przebywanie na zewnątrz w atmosferze smogu jest wyjątkowo groźne dla dzieci, które są obciążone takimi chorobami przewlekłymi jak: astma, mukowiscydoza i nadreaktywność oskrzeli oraz obarczone wadami serca. W ich przypadku drażniące działanie smogu prowadzi do zaostrzenia chorób oraz pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

 

 
Wpływ smogu na zdrowie płodu

 

Zanieczyszczone powietrze szkodzi nawet dzieciom w okresie płodowym. Mówi lekarz radiolog Katarzyna Przybył: – U kobiet w ciąży, ponieważ przekraczana jest ta bariera krew-łożysko, substancje toksyczne dostają się do rozwijającego się płodu, prowadzą do poronień, do przedwczesnych porodów i upośledzają rozwój. Wraz z krwią matki zanieczyszczenia dostają się do rozwijających się płodów. Takie dzieci rodzą się z niższą masą urodzeniową, cierpią na alergie, gorzej się rozwijają, w tym mają niższy iloraz inteligencji, są podatne na nawracające zapalenie płuc w okresie niemowlęcym.

Ponadto zawarte w smogu czynniki rakotwórcze mogą być deponowane w organizmie nienarodzonego dziecka, co w przyszłości może prowadzić do rozwinięcia się u niego nowotworów.

 

 
 

Źródła:

1. „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” Krakowski Alarm Smogowy za: www.polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1346.pdf

2. www.polskialarmsmogowy.pl

3. www.ebobas.pl/artykuly/czytaj/1422/zdrowie/smog-dlaczego-jest-grozny-dla-zdrowia-dzieci-i-kobiet-w-ciazy

 

 

 

Materiał powstał na zlecenie Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim".

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

13

12


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat