Debata o Europie w PE. Łódzki Europoseł traci komisje

Strefa FM Utworzono: Środa, 13 września 20172 1242
Tym razem nie było bezpośredniej krytyki władz Polski, choć komentatorzy twierdzą, że jego wypowiedź dotyczyła również naszego kraju. Chodzi o szefa Komisji Europejskiej Jean Claude – Junkcera, który wygłosił w środę w PE doroczne orędzie o stanie Unii. Z kolei dwa dni wcześniej podczas tego samego posiedzenia Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz – Wolski, przedstawiciel naszego województwa stracił miejsce w dwóch ważnych komisjach.
fot. A. Wolski

- Europa musi oddychać dwoma płucami – wschodnim i zachodnim, w przeciwnym razie dostanie zadyszki – mówił Junkcer przywołując  słowa … Jana Pawła II. - Praworządność dla Unii Europejskiej nie stanowi opcji. Jest obowiązkiem – dodał szef KE.  Zdaniem wielu te słowa były skierowane do polskiego rządu.  W ponad godzinnym przemówieniu potrafił też zaskoczyć. Zaproponował bowiem połączenie stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Podkreślił jednak, że nie chciał w ten sposób uderzyć w Donalda Tuska. Uważa natomiast, że statek europejski powinien mieć jednego kapitana.  

 

Z kolei w poniedziałek poinformowano, że Jacek Saryusz – Wolski, europoseł wybierany przez mieszkańców województwa łódzkiego nie będzie już zasiadał w dwóch ważnych komisjach Parlamentu Europejskiego: komisji spraw zagranicznych (zastąpi go Julia Pitera z PO) i komisji spraw konstytucyjnych (jego miejsce zajmie Michał Boni – również PO). Łódzki poseł będzie pracował natomiast na miejscu Pitery w komisji petycji.

Jacek Saryusz – Wolski komentując te decyzje zarzucił swoim byłym współpracownikom z Platformy Obywatelskiej łamanie regulaminu i vendettę. Przypomnijmy, że byłego wiceprzewodniczącego PE wykluczono z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) i PO po tym, gdy był zgodził się kandydować na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Poparł go wówczas tylko jeden kraj – Polska. Pozostałe państwa opowiedziały się za Donaldem Tuskiem.

 

Podczas wtorkowego posiedzenia prof. Jerzy Buzek jako poseł sprawozdawca mówił o środkach zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego.

O tym jak ważna to kwestia możemy wiele przeczytać na stronie PE. - W 2010 roku Unia Europejska wzmocniła zasady bezpieczeństwa dostaw gazu, zobowiązując państwa członkowskie do zapewnienia, że dostawy do gospodarstw domowych oraz innych wrażliwych konsumentów (np. szpitale) pozostaną niezakłócone nawet w takich przypadkach jak problem z główną infrastrukturą gazową. W 2014 roku Komisja Europejska przeprowadziła tzw. stress testy gazowe, które pokazały, że UE mogłaby poradzić sobie z zakłóceniami dostaw gazu, jeśli państwa członkowskie zacieśniłyby współpracą w tej dziedzinie.

W zeszłym roku Komisja Europejska zaproponowała nowelizację przepisów z 2010 roku poprzez wprowadzenie nowego mechanizmu solidarności energetycznej, który miałby zapewnić, że państwo UE, w którym najbardziej wrażliwi odbiorcy mogą pozostać bez gazu w obliczu szczególnie dotkliwego kryzysu dostaw, otrzyma pomoc od państw sąsiedzkich. W kwietniu br. Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły nieformalne porozumienie w tej sprawie. We wtorek, 12 września, Parlament Europejski poparł porozumienie.

- Solidarność oznacza, że w razie trudności możemy przesyłać gaz z jednego państw do drugiego, by zapewnić dostawy gazu do gospodarstw domowych, dostawców usług ważnych ze społecznego punktu widzenia ora elektrowni, by uniknąć przerw w dostawie energii -  mówił we wtorek poseł Jerzy Buzek.

 

W czwartek w PE będzie mowa także o Nord Stream 2, projekcie, który ostro krytykuje m.in. Polska.

 

 


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (2)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)14.09.2017 22:52

Cytuję:
Europa musi oddychać dwoma płucami – wschodnim i zachodnim, w przeciwnym razie dostanie zadyszki – mówił Junkcer


Gdy płuca toczy rak, to pacjent długo nie pociągnie. To "zachodnie płuco" jest już w mocno zaawansowanym stadium rakowym. Lewacy tacy jak Juncker starają się na siłę zniszczyć rakiem również "wschodnie płuco". Bo wszędzie musi być równo: ein Reich, ein Volk, ein Scheisse!
Eurokołchozem rządzą "elyty" od prostowania bananów. Multi-kulti i do przodu! - Ku przepaści...

10


III wś blisko ~III wś blisko (Gość)14.09.2017 10:54

Machina upokarzania Polski ruszyła pełną parą, a tych co ją bronią eliminuje się. Jedno wielkie skundlenie "elyt" europejskich.

31


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc