Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Niedziela, 26 lutego 201757
Dwa powiaty: grodzki i ziemski funkcjonują od 1999 roku. To była decyzja władz Piotrkowa, które chciały uzyskać rekompensatę za likwidację województwa piotrkowskiego. W regionie łódzkim tylko Sieradz zdecydował się na inne rozwiązanie: tam jest jeden powiat. Dziś, gdy mamy do czynienia z pewnym konfliktem między obiema jednostkami samorządowymi (w sprawie służby zdrowia) zadajemy pytanie: czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?
Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Chcąc zadośćuczynić byłym miasto wojewódzkim takim jak Piotrków, Sieradz czy Skierniewice rząd AWS – UW zaproponował im, że mogą stać się powiatami grodzkimi zarządzającymi drogami powiatowymi, szkołami ponadgimnazjalnymi itp. Wokół stolicy regionu powstać miały natomiast stricte ziemskie (z założenia słabsze) powiaty nie posiadające praktycznie stolicy. Prezydent Andrzej Pol i zarząd miasta zdecydował się na takie rozwiązanie oznaczające m.in. większe środki dla Piotrkowa. Powiaty miały ze sobą współpracować.

 

Na mocy porozumienia Szpital Rejonowy przy Roosevelta oraz przychodnie w mieście miały zostać jednostkami podległymi powiatowi ziemskiemu. Podobnie było w przypadku Powiatowego Urzędu Pracy i kilku innych instytucji. Z kolei miasto zarządzało tym czym np. w Radomsku czy Tomaszowie zarządza powiat: szkoły ponadgimnazjalne, drogi. Ponadto w Piotrkowie mieszkańcy wybierają tylko radnych Rady Miasta  i do tego w okręgach nie jednomandatowych (gdy radny rezygnuje, umiera itp. na jego miejsce wchodzi kolejny  z listy a np. w Tomaszowie musiałaby się odbyć w tym okręgu wybory uzupełniające).

 

Sytuacja z przychodnią przy Dmowskiego unaoczniła mieszkańcom, że ich wpływ na władze powiatu piotrkowskiego jest żaden. Wybierani są bowiem przez tych, którzy są zameldowani w 11 gminach wokół Piotrkowa. Gdyby istniał jeden powiat wówczas jego zarząd musiałby brać pod uwagę głos mieszkańców miasta. Tak jest w przypadku Radomska czy Tomaszowa. Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że w sprawie przychodni wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak nie unikał spotkań z mieszkańcami Piotrkowa i władzami trybunalskiego grodu.

Są jednak i pozytywy. Miasto będące powiatem grodzkim  ma większy budżet i więcej inwestycji może zrealizować. W przypadku wspólnego powiatu środki byłyby rozdzielane zarówno na stolicę jak i ościenne miejscowości. Czy byłyby dzielone racjonalnie i sprawiedliwie? To zależałoby od radnych i zarządu powiatu.

 

A jaka jest Wasza opinia? Czekamy zarówno na te z Piotrkowa jak i powiatu piotrkowskiego.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (57)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Podwładny ludzkich panów ~Podwładny ludzkich panów (Gość)26.02.2017 12:48

Niech będą dwa tylko zapisać żeby pis nimi rządził będzie wówczas więcej miejsc dla pisiewiczow. Bo tak to muszą w Bełchatowie dobrych fuch sobie szukać biedactwa

32


Now ~Now (Gość)26.02.2017 12:38

Nie ma mowy mieszkańców chłopskiej powiatu jest dużo więcej niż miasta i to oni w radzie tego nowego powiatu położą łapę na pieniądzach dla.miasta i taka wola czy Moszczenica będzie miała jeszcze lepiej. Nie pozwalam . Piotrkowianin

21


Do kamil ~Do kamil (Gość)26.02.2017 12:35

To niech miasto jako powiat grodzki zacznie realizować swoje obowiązki w zakresie zdrowia i nie będzie nikt musiał decydować i utrzymywać tych przychodni miejskich kosztem przychodni na wsiach. Przecież teraz powiat ziemski musi dokładać do mieszkańców nie swojego powiatu. Jako mieszkaniec gminy wyrażam swój sprzeciw na finansowanie z moich pieniędzy służby zdrowia dla mieszkańców miasta będącego innym powiatem. Dlatego wolę żeby zostało tak jak jest. Inaczej gminy zostały by oprawione ze swoich pieniędzy na drogi , szkoły itd. O wszystko do miasta by poszło.

41


władca marionetek ~władca marionetek (Gość)26.02.2017 12:32

Ja jestem za przyłączeniem naszej metropolii do metropolii warszawskiej.Mam nadzieję, że ktoś z partii panów zauważy głos suwerena - może np. poseł z Piotrkowa Macierewicz, dla którego wstrzymują ruch na ulicy by mógł bezpiecznie przejść.

32


Logosik ~Logosik (Gość)26.02.2017 12:17

Z artykułu wynika że ten wojtysiak na starostę połączonych powiatów się nadaje. Bo nie musiał się liczyć z mieszkańcami miasta a jednak chciał wsłuchać się w ich głosy i narazić na ich krzyki

71


Kamil ~Kamil (Gość)26.02.2017 12:15

Tylko jeden powiat bez żadnego starostwa i chłopstwa powiązanego z PSL. Dlaczego ktoś z Wolborza czy Woli K.ma decydować czy przechodnia ma istnieć lub nie.Mają swoje gminy. Temat dla posła Maciarewicza by zrobić jeną powiatową administrację w Piotrkowie na bazie UM.

14


Werol ~Werol (Gość)26.02.2017 12:11

Lepiej niech zostanie tak jak jest . Wieś niech sie sama rządzi i miasto też.

30


sky ~sky (Gość)26.02.2017 12:09

Jednej sitwy mniej, niewolnikom trochę lżej.

32


Mietek ~Mietek (Gość)26.02.2017 12:07

Ile to oszczędności na tzw. kosztach urzędniczych. Miliony złotych. Jeden, jeden, jeden, jeden, jeden.

01


konstanty ~konstanty (Gość)26.02.2017 12:01

O nie! Wtedy wszyscy byśmy mieli tablice EPI!

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat