Czy będziemy sprzedawać prąd?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 03 maja 20155
Odnawialne źródła energii coraz mocniej wchodzą w nasze życie. Wiatraki, solary, wkrótce pojawią się panele fotowoltaiczne, dzięki którym będziemy mieć możliwość zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych będących na wyposażeniu domu lub firmy łącznie z oświetleniem, podgrzewaniem wody i ogrzewaniem budynku. Polska została niedawno objęta programem Prosument, co oznacza możliwość uzyskania 40% dotacji na instalację zestawów fotowoltaicznych.
Czy będziemy sprzedawać prąd?

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój. Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW. Ale wkrótce może się to zmienić.

Beneficjentami programu Prosument będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji: energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku); dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Wsparcie będzie się odbywało poprzez 40% dotację do instalacji fotowoltaicznych oraz niskooprocentowany kredyt, którego oprocentowanie wyniesie 1% w skali roku. Czas kredytu będzie mógł wynieść do15 lat.
Co ważne, gdy wyprodukujemy więcej prądu niż nam potrzeba, będziemy mogli go legalnie odsprzedać nawet nie prowadząc działalności gospodarczej. Możemy zaoszczędzić, a nawet zarobić. To samo dotyczy gmin. Aż 100 mln złotych jeszcze w tym roku ma trafić do samorządów. Dzięki tym środkom gminy będą mogły obniżyć koszty energii montując zestawy fotowoltaiczne np. na szkołach czy blokach TBS. Czy Piotrków jest zainteresowany takim rozwiązaniem? Na razie na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

arwo

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Alaskan Husky ~Alaskan Husky (Gość)04.05.2015 08:50

Ilość dni słonecznych w ciągu roku w Polsce wynosi tyle samo co na Alasce. Dziękuję, dobranoc.

00


dsdsdds ~dsdsdds (Gość)03.05.2015 22:15

A w czym Ci przeszkadza wiatrak? ledwo go słychać nawet z bliska.

00


pesio ~pesio (Gość)03.05.2015 14:12

Dolary to co innego niż fotowoltaika

00


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)03.05.2015 10:39

Znowu uprawiacie propagande odnośnie źródeł odnawialnych bo jeśli chodzi o solary to każdy moze sobie to montowac po uzgodnieniu z nadzorem budowlanym .Nalezy dodać ,ze solary to buble które sie zuzywaja z czasem i raczej komus zalezy żeby na tym zarobic a inwestor straci tylko o czym sie nie mówi.Druga sprawa wiatraki które na siłe sie stawia wbrew prawu .przypominam ,ze w kraju nie ma prawa regulójacego pozwolenia na budowe wiatraków ich iodległosci od siedzib ludzkich oraz uwarunkowań srodowiskowych .Dlaczego PO odzrzuciło projekty ustaw w tej sprawi i uprawia samowolke budowlana nie licząc sie ze społeczeństwem .Ktos ma w tym interes żeby takiego prawa nie było a wiec nie jasne interesy i uklady z rzadzącymi zainteresowanych firm budową takich elektrowni wiatrowych .
http://stopwiatrakom.eu/wts/pliki/halas_wiatrakow.pdf

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat