Buldożki francuskie – nasi wrażliwi, miejscy towarzysze

Wtorek, 30 maja 201710
Człowiek udomowił wiele tysięcy lat temu psy z czysto egoistycznych pobudek praktycznych – chciał mieć zarówno obrońcę dla swoich stad i dobytku, jak również towarzysza na polowania czy tępiciela drobnych gryzoni i innych szkodników. Z czasem rasy ewoluowały i były coraz bardziej przekształcane, by spełniać ludzkie oczekiwania. Dziś zadaniem stawianym przed większością z nich jest po prostu… towarzyszenie człowiekowi.
Buldożki francuskie – nasi wrażliwi, miejscy towarzysze

Do takich ras należą również buldożki francuskie, obecnie stające się coraz bardziej popularnymi zwłaszcza w dużych miastach. Wynika to przede wszystkim z ich sympatycznej aparycji, ale również przyjemnego charakteru oraz niewielkich rozmiarów. Wraz ze sklepem zoologicznym keko.pl sprawdzimy, jak zadbać o komfort i zdrowie tych psów, aby żyły przy naszym boku długo i w dobrej kondycji.

 

Perfekcyjny charakter towarzysza

Nie da się ukryć, że buldożki francuskie wybierane są chętnie spośród licznych ras psów przede wszystkim z uwagi na swój charakter. Z zasady, jako psy do towarzystwa, są przede wszystkim niezwykle łagodne oraz wesołe. Uwielbiają spędzać czas ze swoim człowiekiem i w ogóle dobrze sprawdzają się w towarzystwie ludzi, wśród których zabiegają o pieszczoty i bliskość. To wymarzona rasa dla kogoś, kto ceni sobie psa-przylepkę. Nie ma opcji, aby buldożek francuski leżał z daleka od właściciela – jeśli tylko będzie ku temu okazja, na pewno wpakuje mu się na kolana. Dzięki takiemu zachowaniu często wybierany jest również do domów z dziećmi. Choć oczywiście kontakty na linii psa i dziecka powinien nadzorować dorosły, to jednak buldożek dobrze sprawdza się jako dziecięcy towarzysz – nie jest tak delikatny jak mniejsze rasy, a przy okazji swoimi rozmiarami również nie przerazi wrażliwszych maluchów. Bardzo chętnie się uczy, dlatego łatwo jest go opanować, mieszkając w mieście – o ile szkolenie zaczniemy odpowiednio wcześnie i będziemy korzystać z właściwej motywacji. Pomimo swojej otwartej natury jest to pies czujny, który szczekaniem może dać znać, gdy ktoś stoi za drzwiami; jeśli ma mieszkać w bloku, to opiekun musi dobrze opanować tę cechę buldożka. Do obcych psów bywa nieufny, ale rzadko kiedy jest agresywny, dlatego ze znanymi sobie czworonożnymi towarzyszami będzie się czuł doskonale.

 

Specjalne potrzeby rasy

Buldożek francuski z uwagi na swój charakterystyczny wygląd narażony jest jednak na szereg chorób, którym można poniekąd zapobiegać dzięki właściwemu żywieniu. Marka Royal Canin przygotowała karmy bazujące na recepturach idealnie dostosowanych do potrzeb buldożków. Przede wszystkim posiadają one specjalne krykiety o charakterystycznym kształcie, które doskonale sprawdzą się w procesie żywienia. Buldożek francuski ma bowiem czaszkę tzw. brachycefaliczną, czyli o cofniętej kufie, co może utrudniać mu pobieranie pokarmu o obłych kształtach. Dodatkowo, spora zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych pozwala utrzymać w dobrej kondycji skórę oraz sierść, niejednokrotnie narażone na rozmaite schorzenia, zwłaszcza w obrębie charakterystycznych zmarszczek tworzących się na ciele psa. Spora zawartość błonnika i składników ułatwiających trawienie dodatkowo sprawia, że spada objętość odchodów, a wszystkie składniki odżywcze przyswajane są w lepszym trybie, co zapobiega częstym u tej rasy problemom z pracą układu pokarmowego.

 

Rasa z ograniczeniami

Z uwagi na niewielkie rozmiary – wzorzec rasy mówi o dochodzeniu do jedynie 14 kg, i to w przypadku większych samców – psy te chętnie wybierane są do miasta, również do mieszkania w blokach. Na dobrą sprawę są to czworonogi nie wymagające bardzo dużej ilości ruchu, ale chętnie udające się na spacery. Z uwagi na swoją charakterystyczną budowę czaszki wymagają od właściciela jednak nieco więcej uwagi, zwłaszcza w upalne dni. To właśnie wtedy warto unikać bezpośredniej ekspozycji psa na słońce czy długich wędrówek w wysokich temperaturach. Buldożki bowiem mają problemy z regulacją temperatury ciała, a w połączeniu z częstymi problemami z układem oddechowym może to skończyć się poważnym zagrożeniem życia albo choćby chorobą. W taką pogodę warto więc zostać w domu, zapewniając psu długi spacer np. z samego rana albo o zmierzchu, gdy robi się chłodniej. Nie warto jednak całkowicie ograniczać temu psu ruchu – jest pomysłowy i na pewno znajdzie sobie sposób na rozładowanie energii w domu, a to niekoniecznie się nam spodoba. Co więcej, regularny ruch jest niezbędny, aby utrzymać u tych psów prawidłową wagę ciała oraz muskulaturę, zapobiegającą potem problemom ze stawami.

 

Karmy marki Royal Canin dedykowane buldożkom oraz innym psom rasowym znaleźć można pod linkiem: https://www.keko.pl/firm-pol-1440054171-Royal-Canin.html

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Em ~Em (Gość)31.05.2017 17:05

Po pierwsze sama karma to nie wszystko. Buldozki mają tendencje do alergii na poziomie pokarmowym,ale dużo częściej dotyka je atopowe zapalenie skóry. W naszym przypadku mamy kompleks 2in1, plus sterylizacja to jeszcze wymóg innej karmy. A więc karma owszem,daje dużo ale dla atopika wystarczy parę alergenów w powietrzy,drobnoustrojów w domu (kurz) i piesel jest caly podrapany. Sa tabletki sterydowe i niesterydowe,aczkolwiek ja wyszłam z założenia,że wolę poświęcić więcej uwagi i pielęgnacji niż faszerowac Meguśkę tabletkami,które znajdą ujście na innych narzadach w przyszłości.
Bez względu na ilość chorób,nieprzespanych nocy, stresu to z pełną świadomością jest to najpiekniejsza i najwspanialsza rasa.

01


Ktos ~Ktos (Gość)30.05.2017 18:18

Też zastanawiałam się nad kupnem pieska tej rasy ale z tego co sie czyta na ich temat sa bardzo chorobliwe.

10


97-300 97-300ranga30.05.2017 21:30

Przecież tu nie o psa chodzi a tylko i wyłącznie o karmę.

10


gosc ~gosc (Gość)30.05.2017 10:23

mysle nad zanabyciem takiego psa bez rodowodu, jest w piotrkowie albo okolicy jakas chodowla ?

00


Ja ~Ja (Gość)30.05.2017 20:01

Uwielbiam ludzi którzy tak ,,kochaja swoje pieski,,spaceruja z nimi jedynie 5 cm za drzwi klatki schodowej szypkie siusiu i kupka ijuz po spacerku.

30


Psiarze i kociarze ~Psiarze i kociarze (Gość)30.05.2017 19:53

Przed zakupem radzimy zajrzeć na tę stronę i dobrze się zastanowić.
http://zalajkowane.pl/weterynarze-apeluja-nie-kupujcie-mopsow-buldogow/

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat