Bezdomni nie zostają bez opieki, chyba, że jej nie chcą

ePiotrkow Utworzono: Poniedziałek, 13 listopada 201712 2405
Pustostany, zniszczone kamienice to naturalne miejsca, w których można spotkać bezdomnych. Ludzie ci nie szukają innego miejsca pobytu, choć w Piotrkowie nie ma z tym problemu. Jeśli tylko tego chcą mogą skorzystać z pomocy pracowników schroniska dla osób bezdomnych mieszczącego się przy ulicy Wroniej. Ale … nie chcą.
fot. archiwum epiotrkow.pl

W schronisku przebywa zazwyczaj ok. 70-80 osób w tym 15-20 kobiet. Zapewnioną mają opiekę całodobową, cztery posiłki dziennie, ubranie, pomoc medyczną. Gdy pojawi się mróz to do ośrodka trafia kolejnych 40 osób i wszyscy mogą liczyć na pomoc. - Jeżeli nie chcą przebywać u nas na stałe, zawsze mogą się zgłosić dostaną żywność,  czyste ubranie, mogą wziąć prysznic – podkreśla  Piotr Kindilichi, kierownik schroniska dla osób bezdomnych w Piotrkowie . - Warunkiem przebywania w ośrodku jest zakaz picia alkoholu, przyjmujemy tylko osoby trzeźwe – dodaje. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno to również pijani bezdomni mogą liczyć na pomoc.

Schronisko jest zarządzane przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy „Panaceum”, a finansowane jest z dotacji miasta, środków własnych i przez sponsorów. Na 900 metrach kwadratowych są sale mogące pomieścić od 8 do 16 osób. - Być może już wkrótce zaadoptujemy dodatkowe pomieszczenia, które nasi podopieczni wyremontują, więc będziemy mieć kolejne 100m2 – zapowiada Piotr Kindilichi.

 

Najważniejsze jest to, że z bezdomności można wyjść. - Są osoby, które wychodzą z ośrodka, układają sobie życie. Byłem zapraszany na śluby czy chrzciny – mówi kierownik schroniska. Ale żeby tak się stało trzeba w nim mieszkać, a nie w zniszczonych kamienicach. – Ale to jest wolna wola każdego człowieka – dodaje Kindilichi.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (12)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.11.2017 12:25

Więc trzeba ich gonić z pustostanów.

50


.A. ~.A. (Gość)13.11.2017 20:52

o "współpracy" z osobami bezdomnymi najlepiej wiedzą pracownicy socjalni i Straż Miejska, wiedzą co to znaczy "motywować" osobę bezdomną aby zgodziła się na pobyt w noclegowni... bo zima..., bo mróz..., bo każdy powinien żyć w godziwych warunkach..., a w noclegowni przecież dostaną jedzenie, spanie na czystym materacu, można umyć się i czysto ubrać...wykorzystać szansę i " odbić się od dna" - ile razy trzeba PROSIĆ taką osobę by może jednak rozważyła zmianę stylu życia- BEZSKUTECZNIE!!! bo przecież wszyscy doskonale znają swoje prawa i wiedzą, że są wolni i nikt niczego nie może im narzucić, zmusić, nakłonić.... OCZYWIŚCI- do czasu, do czasu kiedy coś się wydarzy- bo wtedy wszyscy zaczną rozliczać slużby- MOPR, Straż Miejską, Policję z tego że powinni działać wcześniej bo przecież na pewno wiedzieli, widzieli, a jeśli o czymś nie wiedzieli to jak mogli nie wiedzieć... PROSZĘ WTEDY PAMIĘTAĆ, ŻE OSOBY BEZDOMNE SĄ WOLNE I MAJĄ PRAWO DECYDOWAĆ O SWOIM LOSIE

30


gość ~gość (Gość)13.11.2017 15:55

Straszliwe jednak warunki w tej noclegowni, jak wynika ze zdjęcia. To urąga ludzkiej godności!

55


420L ~420L (Gość)13.11.2017 17:50

a można jarac blanty ??

01


kmicic ~kmicic (Gość)13.11.2017 14:19

osoby bezdomne niechętnie chcą pomocy osoba bezdomna wychodzi z założenia takiego że jest osobą wolną i nikt nie będzie stawiał im warunków wydawał rozkazów itd tak jak mozna to nazwać prawdziwy anarchista zyje sobie własnym życie dla niego liczy się byciem wolnym

30


Zaduma ~Zaduma (Gość)13.11.2017 11:52

Niektórzy to od urodzenia do późnej starości chcieliby dziecięciem być, bez odpowiedzialności za swoje życie, bo nie ma to jak żyć "krótko, ale dobrze", często słyszałam takie slogany, a przychodzi żyć długo i byle jak.

40


procencik ~procencik (Gość)13.11.2017 11:26

Wszystko przez ten cholerny zakaz picia alkoholu.

24


gość ~gość (Gość)13.11.2017 10:49

Powinni zezwolić na alkohol w schronisku i wszyscy bezdomni by tam zamieszkali. Co to zmienia , a atmosfera powinna tam nie odbiegać od domowej. A każdy z nas lubi sobie piwko strzelić wieczorkiem po pracy.

17


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc