Adam Guziński nakręci film o Piotrkowie

ePiotrkow Utworzono: Piątek, 21 kwietnia 20173 9458
Adam Guziński, jeden z najciekawszych reżyserów średniego pokolenia, był w czwartek, 20 kwietnia, gościem Dyskusyjnego Klubu Sztuki. Laureat nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes, Bilbao, Turynie czy Wenecji do Piotrkowa przyjechał nie przypadkowo. Młodość spędził w Piotrkowie, a już w czerwcu będzie kręcił film o naszym mieście.

Ładuję galerię...

 W czwartek, 20 kwietnia, gościem Dyskusyjnego Klubu Sztuki, którego spotkanie odbyło się w Ośrodku Działań Artystycznych przy ulicy Dąbrowskiego 5, był Adam Guziński. Zaliczany do grona najciekawszych reżyserów średniego pokolenia, absolwent Łódzkiej Filmówki, uczeń Wojciecha Hasa, jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Realizował również spektakle dla Teatru Telewizji i warszawskiego Teatru Powszechnego. Wizyta Adama Guzińskiego nie była przypadkowa – w Piotrkowie spędził swoją młodość, a już w czerwcu rozpocznie on prace nad filmem o Piotrkowie, który wstępnie zatytułował „Impresja o mieście”.

– Pojawiła się pewna propozycja i zgoda, żeby ten film zupełnie inaczej wyglądał niż klasyczny film o mieście – mówił podczas spotkania Adam Guziński. I dodał: – Zainspirowany innym filmem przedstawiłem swój pomysł, co mam na myśli i co chcę tutaj zrobić. Robienie filmu o mieście w taki klasyczny sposób raczej mnie nie kręci. Planuję zdjęcia na dwa tygodnie. To będzie film bez udziału aktorów, oparty na obrazach i muzyce, który ma oddać klimat miasta i jego rzeczywistość.

 Adam Guziński za swój pierwszy film krótkometrażowy „Pokuszenie” (1996) otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu w Siennie, z kolei drugi film „Jakub” (1997) przyniósł mu Główną Nagrodę Cinefondation na festiwalu w Cannes. Trzeci film - „Antychryst” - był nie tylko pozytywnie zaopiniowany przez samego Wernera Herzoga, ale także otrzymał szereg nagród między innymi Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Bilbao, Nagrodę Studencką na Festiwalu Krótkiego Metrażu w Nicei, Specjalne Wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Turynie, czy nagrodę La Luna de Valencia de Plata festiwalu Cinema Jove w Walencji.

 Ostatnie lata twórczości Guzińskiego to dwa filmy pełnometrażowe - „Chłopiec na galopującym koniu” (2006) i „Wspomnienie lata” (2016) . Pierwszy z wymienionych był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w części pozakonkursowej.

 Podczas spotkania z publicznością Dyskusyjnego Klubu Sztuki reżyser wspominał młodość spędzoną w Piotrkowie, między innymi swój udział w kapelach punkowych i wydarzeniach organizowanych przez Galerię OFF i DKF oraz fascynację dziełami Ingmara Bergmana. W ramach spotkania odbyła się również prezentacja trzech filmów Adama Guzińskiego, ww. "Pokuszenia", "Jakuba" oraz "Antychrysta".

 


Tekst i foto: Agawa


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sasiadka z 1 klatki:) ~Sasiadka z 1 klatki:) (Gość)23.04.2017 13:05

Adaś powodzenia ,trzymam jak zawsze kciuki !

20


cynik ~cynik (Gość)22.04.2017 09:59

cyt...."film...oparty na obrazach i muzyce, który ma oddać klimat miasta i jego rzeczywistość". Zgadza się. Proponuję zacząć film od wjazdu do miasta ulicą Roosevelta...Tylko jest problem. Pokazując ten "wjazd" nic się od miasta się nie otrzyma. Gdyż Piotrków Trybunalski ma swoje już "sprawdzone uroki". Pana "koncepcja jest słuszna" ,ale pewnie "aktorzy" się znajdą gdyż... jw.

41


pablo ~pablo (Gość)21.04.2017 10:32

Powodzenia. Trzymam kciuki za realizację

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat