A pamiętacie, jak w 97 r. w Piotrkowie...

Tydzień Trybunalski Utworzono: Czwartek, 12 stycznia 201710 11313
Przewodniczącym Rady Miasta został Marek Grynkiewicz. Jednego z radnych Piotrkowa pogryzł pies, do zdarzenia doszło na terenie schroniska dla zwierząt. Na szczycie listy przebojów Radia Piotrków królował No Doubt z przebojem „Don't Speak”. Listę filmowych przebojów okupowały z kolei „Desperado”, „Młodzi gniewni” i „Słodko-gorzki”. A najczęściej granym przebojem w Radiu Piotrków był „Kieliszek i szklanka” grupy Big Cyc.

Taki był Piotrków w 1997 roku. Właśnie wtedy, dokładnie 6 marca, ukazał się pierwszy numer „Tygodnia Trybunalskiego”. Tak, tak, małymi kroczkami zbliża się nasze 20-lecie.

Przeglądając pierwszy numer „Tygodnia”, trudno powstrzymać wzruszenie, a już na pewno... uśmiech politowania. Gazeta w większości była czarno-biała, a zdjęcia przypominały czarne plamy, na których trudno rozpoznać postacie. Ale za to te tematy… Na stronie 3 o tym, że piotrkowski magistrat zamierza przełamywać stereotypy i… zwolnić tych urzędników, na których jest najwięcej skarg. Na stronie 12 relacja z koncertu Varius Manx. Tak, tak, w 97 piotrkowianie chodzili na biletowane koncerty. Na występ Varius Manx w hali Piotrcovii-Ptak przyszło 1000 (!) osób. Dziś koncerty (nawet Zenka Martyniuka czy Andrzeja Piasecznego) są w Piotrkowie odwoływane z powodu braku zainteresowania.


I właśnie do takich wydarzeń będziemy wracać w kolejnych numerach TT aż do 6 marca 2017 roku, kiedy stuknie nam 20-tka.

 

Dziś prezentujemy pierwszy odcinek z serii jubileuszowego cyklu „A pamiętacie, jak w 97 r. w Piotrkowie...”

Pamiętacie, jak Piotrków Trybunalski doczekał się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia? 22 lutego 1997 roku nastąpiło otwarcie hali Relax mieszczącej się w al. 3 Maja 6. Dotychczas piotrkowianie mogli oglądać imprezy sportowe w hali Piotrcovii. Pamiętacie w ogóle halę Piotrcovii przy Sikorskiego? Do 97 r. służyła głównie piłkarkom ręcznym i zapaśnikom, właśnie tam odbywały się eliminacje Mistrzostw Polski w zapasach w stylu klasycznym. Hala ta była nieogrzewana, a władze Polskiego Związku Zapaśniczego zdecydowały, że zawody tej rangi odbyły się w Piotrkowie… po raz ostatni. Obiekt ten jednak przez ostatnich kilka lat niszczał, a poza tym po pożarze gdańskiej hali Straż Pożarna miała wiele zastrzeżeń (parkiet, ściany w drzewie, brak wyjść ewakuacyjnych) – pisał 6 marca 1997 r. TT. - Od kilku miesięcy hala jest własnością Antoniego Ptaka, który dobrze wie, że musi sporo zainwestować, aby odnowić ten obiekt.


Ale wróćmy do Relaksu. Tam pod koniec lat 70. mieściło się lodowisko (dwie płyty z zapleczem kontenerowym). W roku 1989 postanowiono zmodernizować obiekt. Dobudowano trybunę główną i przedłużono halę tak, aby uzyskać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej. Prace wstrzymano jednak z powodu braku pieniędzy. Po 4 latach miasto wystąpiło do Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki o dofinansowanie modernizacji hali. W tym czasie w Piotrkowie przebywał minister Stefan Paszczyk, który obiecał wsparcie dla tej inwestycji. Rozmowy prowadzone przez władze miasta dały efekt. Projekt opracowano ponownie w Łodzi, a przetarg wygrała jedna z piotrkowskich firm. Prace ruszyły pełną parą.


Dziś hala ma wymiary 48 x 25 metrów, holenderską sztuczną nawierzchnię typu Pulastic 2000, boisko do piłki ręcznej, centralne boisko do koszykówki z koszami podwieszanymi „pod strop”, kort tenisowy i boisko do piłki siatkowej - pisaliśmy 20 lat temu w TT.


Imprezy mogło oglądać około 1100 osób, z czego 600 na trybunie stałej z niepalnymi, plastikowymi krzesełkami. Obiekt był zradiofonizowany, zainstalowano podłączenia TV oraz osprzęt przeciwpożarowy.
Koszt przebudowy wyniósł 4 mln zł (od 89 r.). najwięcej kosztowała podłoga 330 tys. zł. Instalacja energetyczna – 250 tys. TT pisał jeszcze, że miasto szykowało już lokalizację na hotel, który miał być niezbędny, bo „podczas Mistrzostw Polski w zapasach organizatorzy mieli problemy z umieszczeniem zawodników w hotelach, których w Piotrkowie jest mało, a istniejące są wątpliwej jakości”.


A dziś… Hala Relax to raczej powód do wstydu, a nie dumy. Piotrków ma dwie drużyny piłki ręcznej grające w Superlidze. Hala przy Batorego jest nie tylko za mała, ale oglądanie widowiska sportowego utrudniają kibicom filary zasłaniające bramki.
W grudniu 2015 miasto informowało o planach przebudowy obiektu. W 2016 miały rozpocząć się prace projektowe związane z przebudową hali Relax, co związane jest z dostosowaniem widowni do nowych wytycznych Polskiego Związku Piłki Ręcznej.

 

Na zdjęciach mecze w hali Piotrcovii w Al. Sikorskiego (widać słynne boazerie na ścianach) i pierwsze mecze Piotrcovii w hali Relax. Poznajecie Irinę Jefimową?


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

powiernik powiernikranga14.01.2017 21:06

Jeśli macie więcej takich fotek, wrzućcie je. Te są super :)

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga14.01.2017 11:22

Tak wyglądał Piotrków Trybunalski w 1997 r.:
http://phototrans.pl/images/photos/original/611/220634.jpg

20


97-300 97-300ranga14.01.2017 08:43

Ktoś to czyta ? Ciekawe skąd się wzięła kasa na radyjko i gazetkę?

12


Re ~Re (Gość)13.01.2017 01:28

Trzeba wspominać takie piękne chwile bo teraz w grze piotrcovii nie widać nic... dno i druga liga już mówiłem kiedyś , ten spadek by im się przydał, może by się obudziły... bo są dwie opcje albo wrócą za rok albo piotrcovia zniknie z mapy polski piłki ręcznej

60


assa ~assa (Gość)12.01.2017 15:41

Jefimowa i inni ,Sikorskiego - piękne czasy...Na mecz półtorej godz.wcześniej, by zająć sobie miejsce a jak nie to za siatkami na stojąco...

91


nieprawda! ~nieprawda! (Gość)12.01.2017 13:19

Przewodniczącym Rady Miasta został Marek Grynkiewicz??? A nigdy w życiu! Owszem, przez krótki czas był tylko wiceprzewodniczącym rady.

23


z Piotrkowa ~z Piotrkowa (Gość)12.01.2017 13:25

Fajnie powspominać. Łza się w oku kręci.

70


pażdzioch marian ~pażdzioch marian (Gość)12.01.2017 12:30

to były czasy Piłki ręcznej i pięknego obiektu sportowego najładniejszego woj piotrkowskiego i łodzkiego ale mieszkaniec naszego miasta wolał zrównać to z ziemią i postawić jakieś badziewne markety gdzie już po paru latach wykluczono go z użytku ale kto ma kasę ten ma władzę szkoda opisywania tego bo każdy piotrkowianin wie kto to jest i co zrobił z człowieka trudem

122


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat