150-lecie urodzin Marszałka. Konferencja w Bełchatowie

ePiotrkowBełchatów Utworzono: Czwartek, 07 grudnia 201715 1370
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.

Ładuję galerię...

- Bez wątpienia do nasze spotkanie pozwoli nam na wymianę poglądów dotyczących Józefa Piłsudskiego i jego polityki, ale również może nam przybliżyć nieznane aspekty z życia Marszałka. Nikt nie odbierze mu tego, iż jest ojcem Polski niepodległej, twórcą Wojska Polskiego – podkreśla dr Dariusz Rogut, dyr. łódzkiego oddziału IPN.

 

Czy o Józefie Piłsudskim napisano już wszystko? - Myślę, że są jeszcze fragmenty biografii wielkiego Marszałka, które czekają na odkrycie. Myślę, że są też jeszcze takie fragmenty, które czekają na nową interpretację, na nową ocenę. Myślę, że z każdą dekadą tak naprawdę nasza percepcja osoby Piłsudskiego będzie się zmieniała, więc nigdy dość tych badań. Z każdym rokiem, z każdą kolejną rocznicą urodzin Marszałka, czy wielkich wydarzeń z nim związanych nieco inaczej o nim mówimy – wyjaśnia dr Piotr Kilańczyk z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.

 

Patronat objął prezydent Andrzej Duda, swoje listy do uczestników przesłali natomiast: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier Piotr Gliński. Gośćmi konferencji byli m.in.: starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński czy dyrektor piotrkowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Tomasz Trzaskacz.

 

Organizatorami konferencji są: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK, Oddział IPN w Łodzi.

 

Konferencja zakończy się w piątek. Program dostępny jest na stronie łódzkiego oddziału IPN.

 

 

  


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (15)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Socjalista ~Socjalista (Gość)08.12.2017 11:14

Na Komisji Budżetowej premier rządu polskiego powiedział o zamordowaniu tysięcy chłopów, robotników i przedstawicieli mniejszości narodowych?
Tak się zastanawiam józwa, czy poza podstawówką, która była obowiązkowa skończyłeś choćby jakiś kurs wieczorowy.

11


gość ~gość (Gość)07.12.2017 16:26

Polecam książkę Ponura prawda o Piłsudskim - Henryk Pająk

60


józwa ~józwa (Gość)07.12.2017 13:34

Skoro IPN wziął się za Piłsudskiego, to może w końcu postawią zarzuty winnym zamachu zbrojnego na legalne władze Rzeczpospolitej polskiej w roku 1926, za blisko 400 ofiar tego zamachu zbrojnego, za morderstwa polityczne, za więzienie ludzi bez sądu i za tortury w Berezie Kartuskiej?
A może przy okazji IPN znajdzie WINNYCH zamordowania tysięcy CHŁOPÓW, ROBOTNIKÓW i przedstawicieli MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH?

63


patriota ~patriota (Gość)07.12.2017 18:13

Po wysłuchaniu księdza Natanka pytam: czcimy bandytę?

31


Bolek ~Bolek (Gość)07.12.2017 16:42

Bereza Kurtuska taka t była niepdległść?

51


kot Alik ~kot Alik (Gość)07.12.2017 15:03

Ale spoko, mamy już nowego naczelnika.

40


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc