10 ważnych słów zabrzmiało w Piotrkowie

Utworzono: Niedziela, 10 września 20170 1444
"10 ważnych słów" to koncert poświęcony ludziom Solidarności, który w sobotni wieczór odbył się w Centrum Idei ku Demokracji. Na piotrkowskiej scenie wystąpili Jan Krzos i akompaniująca mu na fortepianie Tatiana Dranchuk, a słowo historyczne wygłosiła łódzka aktorka, Masza Bogucka.

Ładuję galerię...

"10 ważnych słów" to poetycko-wokalna interpretacja utworów Marka Grechuty, które zostały wydane w 1994 r. w formie albumu pod tym samym tytułem. Jan Krzos, łódzki muzyk i lektor poezji, przygotował program, który nie tylko upamiętniał ludzi walczących o wolną Polskę, ale też niósł uniwersalne przesłanie. Słowa, na których program się opierał to Ojczyzna, wolność, władza, prawo, praca, wiedza, solidarność, natura, sztuka i miłość.

- Te 10 słów można traktować jak dekalog współczesnego człowieka. Ostatnim słowem jest miłość. Myślę, że to wartość dla każdego z nas największa, najpiękniejsza, zarówno od strony prywatnej, jak i fundamentalnej - mówił artysta. Zapytany o to, dlaczego oparł swoje rozważania na tekstach Grechuty tak mało znanych, Krzos przyznał, że cykl ten został zaprzepaszczony mimo jego wielkiej wartości filozoficznej i poetyckiej. Przez lata ubolewał, że utwory z tego albumu zniknęły w cieniu tych bardziej popularnych, aż wreszcie postanowił sam zmierzyć się z tym repertuarem i zaprezentować go jak najszerszej publiczności.

 

"10 ważnych słów" w wykonaniu Jana Krzosa powstało w 2008 r., a teraz po raz pierwszy rozbrzmiało w Piotrkowie.

 

fot. Milena Nowakowska


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc