Jezuitów klasztor i kościół
ncopy

A właściwie zespół klasztorny, uznawany za jeden z najcenniejszych barokowych zabytków sakralnych w Polsce. Budowę zespołu złożonego z kościoła p.w. św. Franciszka Ksawerego, zabudowań gospodarczych oraz dwóch Kolegiów jezuici rozpoczęli w 1695 roku. Z uwagi na liczne pożary i działania wojenne prace budowlane trwały nieprzerwanie praktycznie do kasaty zakonu w 1773 roku. Jednakże sama świątynia służy wiernym od 1707 roku, a jej pierwsza konsekracja miała miejsce w 1727 roku. W kościele znajduje się unikatowy obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany techniką tempery na lipowej desce przez nieznanego malarza szkoły włoskiej w XVI wieku (od 1580 roku własność Trybunału Koronnego, przechowywana w kościele farnym, od 1829 roku w kościele oo. Jezuitów) oraz słynne freski namalowane przez Andrzeja Ahorna techniką iluzjonizmu (trompe l’oeil). Pod względem architektonicznym kościół jest budowlą jednonawową z rozbudowanymi trzema parami kaplic, nawa od południa zamknięta absydą, fasadę wieńczy ozdobny szczyt z dwiema trzykondygnacyjnymi wieżami. Co ciekawe pierwotny projekt budowli przechowywany jest w Bibliotece Narodowej w Paryżu. W trakcie budowy został on nieco zmieniony, piotrkowski kościół pozbawiono kopuły i transeptu, co  zakładano w pierwszej wersji uwiecznionej na papierze.

Po roku 1863, po Powstaniu styczniowym była tu najkrwawsza carska katownia działająca przy urzędującej w tym miejscu Komisji Sądowej Wojennej i Śledczej. W roku 1950 posadzka w tzw. kapłańskiej części świątyni została podniesiona o jeden stopień.

Do wybuchu II wojny światowej świątynia posiadała cztery dzwony, najmniejszy ważył 38kg, największy 410kg. 3 września 1940 roku z rozkazu władz okupacyjnych zdjęto je z jezuickich wież, nigdy nie wróciły na swoje miejsce. Obok świątyni znajduje się dawne kolegium jezuickie, później pijarskie, a obecnie liceum im. Bolesława Chrobrego - murowany, trzykondygnacyjny budynek z uszkowatymi obramieniami okien i z ryzalitem od frontu, podparty skarpami, wysunięty na 12 łokci poza obręb dawnych murów obronnych.

J
Jabłoński Bronisław
Jaczewski Michał
Jagiellońska
Jagiellońskie osiedle
Jak daleko stąd jak blisko
Jakub kłamca
Jan Serce
Januszek Aleksander
Jaskółczyn
Jaszkowski Teofil
Jeziorański Józef
Jubileuszowa
Jurdyka
reklama