Gmach pocztowo- telegraficzny
img
ncopy

Przy ul. Słowackiego 17, główna siedziba piotrkowskiej poczty przy centralnej ulicy miasta W 1828 roku zapadła decyzja o jej przeniesieniu z ulicy Bykowskiej (z zabudowań przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego 31) na jedno z zachodnich przedmieść Piotrkowa, zwane Przedmieściem Rokszyckim lub zamiennie Traktem Sieradzkim. Przeprowadzka owa była prawdopodobnie podyktowana faktem, że ówczesne centrum miasta było obszarem dość ciasno zabudowanym, co nie sprzyjało sprawnemu i szybkiemu poruszaniu się pocztowym pojazdom konnym. Nowa siedziba, ulokowana wówczas poza obrębem miasta, nie tylko nie nastręczała już takich kłopotów, ale z racji położenia przy jednym z głównych traktów, prowadzących w kierunku Sieradza i Kalisza pozwalała kurierom pocztowym skrócić czas wyjazdu z miasta. Gmach ukończono wznosić w 1834 roku. Jego budowę nadzorował poczmistrz Józef Golian, zaś plan sytuacyjny obiektu opracował Ignacy Marczewski. Budynek poczty jest jednym z pierwszych jakie wzniesiono przy tej ulicy i tym samym stanowi jedną z najstarszych budowli w tej części Piotrkowa. Choć nie zmienił nigdy swego właściciela i przeznaczenia użytkowego kilkakrotnie zmieniał swój wygląd. Zdobiącą niegdyś jego fronton bogatą sztukaterię dziś można podziwiać już tylko na archiwalnych zdjęciach. Pierwszą znaczną rozbudowę urząd pocztowy przeszedł w 1874 roku w związku z zlokalizowaniem w mieście Dyrekcji Okręgu Pocztowego dla guberni piotrkowskiej.

Koszty tej inwestycji oszacowano na 38 tysięcy rubli. Później na przestrzeni kolejnych pięciu dekad zabudowania poczty piotrkowskiej przechodziły mniejsze lub większe modernizacje. W 1920 roku po remoncie budynku wyodrębniono w nim sale dla izby skarbowej. W czasie tragicznych dni września 1939 roku siedziba poczty była jednym z pierwszych obiektów na jakie spadły bomby Luftwaffe.  Po II wojnie światowej budynek przy ul. Słowackiego 17 został podwyższony o jedną kondygnację, a w maju 1961 roku zakończono modernizację wnętrza obiektu, która kosztowała 600 tysięcy złotych, a której wykonawcą było ówczesne piotrkowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. 

Ciekawostka: od 1871 roku w Piotrkowie istniał okręgowy zarząd pocztowy na trzy gubernie.

G
Garbarska
Garncarska
Gazeta Ziemi Piotrkowskiej
Gazownia
Getto żydowskie
Głos Piotrkowski
Głos Trybunalski
Gmach bankowy
Gnyp Franciszek (1894-1970)
Goleńskiego chór
Grabowscy
Grodzka
Grota
Grób Nieznanego Żołnierza
Gubałówka
Gubernia Piotrkowska
Guderski Konrad (1900-1939)
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat