Europa
ncopy

Restauracja, najsłynniejszy lokal gastronomiczny w historii miasta, dziś już niestety nieistniejący. Pierwszym właścicielem „Europy” był Klażyński, jednak to dopiero Szerszyński, drugi właściciel, uczynił z niej lokal szanowany i znany „z pierwszorzędną obsługą i znakomitą kuchnią”, o którym głośno było także poza granicami kraju. Wielu powątpiewało jednak na ile była to tak naprawdę zasługa Szerszyńskiego, a na ile jego żony z pochodzenia Niemki, „która miała głowę do interesów”. Przed wojną przyjeżdżali tu ci, „którzy mieli pieniądze i chcieli się zabawić.”

W okresie PRL-u „Europa” nazywana była rajem za zamkniętymi drzwiami, bowiem często gościli tu partyjni notable, a co za tym idzie zwykły obywatel wstęp miał nieco utrudniony. O piotrkowskiej „Europie” pisywali nawet znani pisarze, m.in. Zbigniew Nienacki w powieści „Wąż morski”: Była to „Europa”, przed którą zawsze stoją służbowe limuzyny ze znakami rejestracyjnymi z Łodzi i Warszawy. W niektórych łódzkich środowiskach jest w dobrym tonie jadąc autem z Krakowa czy Katowic wstąpić na wódkę do „Europy” w Piotrkowie. Albo po prostu wybrać się autem na kolację. Mówi się, że można w „Europie” wypić dyskretnie i z daleka od znajomych. Dlatego najczęściej spotykają się tutaj same znajome twarze. Z Łodzi i z Warszawy. W sierpniu 1967 roku we wnętrzach piotrkowskiej restauracji Jan Łomnicki zrealizował część zdjęć do filmu telewizyjnego, zatytułowanego Cyrograf dojrzałości, z Janem Englertem w roli głównej. Częstymi bywalcami restauracji bywali także zawodnicy Motoru Lublin. W latach 1965-1966 lokal przeszedł kapitalny remont. We wnętrzu restauracji mieściły się kolejno: na parterze szatnia, kuchnia, sala Malinowa, nazywana tak z uwagi na kolor ścian, zazwyczaj przegrodzona kotarą, na piętrze, na które prowadziły schody zlokalizowany był barek z salą Podkówkową, główna sala dancingowa, dwie mniejsze salki oraz pokój kierownika. W budynku działała również winda.

Lokal I kategorii, ogółem 200 miejsc, 140 na piętrze, 60 na parterze, mieściła się przy placu Kościuszki. Najsłynniejsze potrawy z menu to zupa cebulowa i zrazy królewskie. Jako jedyna restauracja w mieście serwowała obiady już od godziny 12:00, przy czym lokal – część parterowa czynna była od godziny 10:00, zaś część na piętrze od godziny 18:00.

E
"Echa Piotrkowskie"
"Ekspress Codzienny"
Echo
Essen Antoni
Essen Reinhold
Esslingen
Europa, Europa
Ewa chce spać
Ewangelickie Towarzystwo Dobroczynności
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat