Bernardyński klasztor i kościół
ncopy

Oba zbudowane na wzniesieniu zwanym Łysą Górką. Do Piotrkowa Bernardyni przybyli 01 czerwca 1625 roku, kościół wznieśli rok później z fundacji braci Starczewskich – Stanisława i Wawrzyńca. Początkowo był to kościół drewniany, budowę świątyni jak i kompleksu klasztornego murowanego rozpoczęto w 1632 roku. Nowy kościół jednonawowy, ozdobiony dwiema wieżami (wyższą i niższą), w stylu barokowym, pod wezwaniem Znalezienia św. Krzyża  konsekrowano 16 listopada 1642 roku. We wnętrzu kościoła znajdował się ołtarz główny pod wezwaniem św. Krzyża oraz ołtarze boczne: Matki Boskiej, św. Anny, św. Antoniego, św. Bernardyna ze Sieny, św. Franciszka oraz św. Piotra z Alkantary. Z uwagi na fakt iż kościół i klasztor umiejscowiono poza murami miasta zabudowaniom tym w formie opasanego murem czworoboku nadano charakter obronny. Ponieważ na wsparcie orężne z murów miejskich klasztor mógł liczyć tylko od strony wschodniej tutaj też posiadał najskromniejsze obwarowania. System baszt i przekopów okalał zabudowania od strony południowo-zachodniej. Zarówno klasztor i kościół zostały mocno zniszczone podczas najazdu szwedzkiego w 1657 roku. Wówczas jedna z wież uległa spaleniu i runęło kościelne sklepienie. Odbudowa świątyni trwała przeszło pół wieku. W połowie XVIII stulecia kościół przeszedł gruntowną renowację, otrzymał wówczas w miejsce zniszczonych upływem czasu nowe ołtarze – Matki Boskiej, św. Anny, św. Franciszka, św. Michała oraz ołtarz główny. Dodatkowo w prezbiterium wymalowano 4 sceny Męki Pańskiej, zakrystia otrzymała polichromię pędzla Stefana Milnera, a ozdobne inkrustowane meble zakrystyjne wykonał Jakub z Prus. Wówczas wzniesiono także według projektu brata Wenantego Pensa barokową bramę prowadzącą do kościelny dziedziniec. Za udział w ruchach wolnościowych, zwłaszcza za pomoc  powstańcom styczniowym władze carskie w nocy z 27 na 28 listopada 1864 roku dokonały kasacji zakonu. Klasztor powrócił w ręce Bernardynów dopiero w 1922 roku. W roku 1903 rozebrano 8-boczną basztę klasztorną, zamykającą zabudowania od strony południowo-zachodniej oraz skrzydło ogrodowe. Po II wojnie światowej kompleks klasztorny i świątynia przeszły gruntowny remont i zostały odrestaurowane. Świątynia w 1959 roku otrzymała nową polichromię figuralną pędzla Zygmunta i Ireny Acedańskich przy współudziale Władysława i Wandy Uklejów. Za najcenniejszy zabytek znajdującym się we wnętrzu bernardyńskiego kościoła uchodzi obraz  Matki Boskiej Pocieszenia, zwanej także Matką Boską Piotrkowską, wykonany w XVII stuleciu, na desce z polecenia prowincjała Leonarda Starczewskiego przez jednego z kleryków.

Ciekawostka: we wnętrzach klasztoru w 1967 roku reżyser Jan Łomnicki zrealizował część zdjęć do filmu telewizyjnego Cyrograf dojrzałości z Janem Englertem w roli głównej.

B
Baltona
Bank Państwa
Bank Polski
Bank Poznański Spółek Zarobkowych
Bank Włościański
Bar pod wieżą
Baszta Szewska
Belbog
Belgijska Spółka Akcyjna
Bełzatka
Bełzatka Zajazd
Bergemanna plan
Bet Hamidrasz
Biblioteka księży Pijarów
Biblioteka Miejska
Biblioteka Publiczna nr 2
Bieg Trybunalski
Biesy
Bistro
Bitwa warszawska. 1920
Biurowiec Budowlanych
Blichowa ulica
Błyskawica
Bodenehr Gabriel
Brama Bernardyńska
Bramy Miejskie
Bristol
Brokowski Gustaw
Browar Bartenbachów
Browar Braulińskiego
Browar Brauna
Budki
Bugaj
Burghard Karol
Busola
BWA
Bykowska ulica
Bykowskie Przedmieście
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat