"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
ncopy

Powstała w 1889 roku jako Piotrkowska Fabryka Szkła „Anna”, w miejscu dawnej Fabryki Syropu Ziemniaczanego Holendra Alberta Wilhelma Scholtena na zachodnich peryferiach miasta. Jej właścicielami byli trzej przemysłowcy, właściciele hut szkła pod Chełmem i Łukowem w Lubelskim: Józef Schuldberg, Maurycy Tuwim i Abram Weitzman, występujący pod firmą „M.Tuwim i S-ka”.

Huta produkcję rozpoczęła 13.10.1889 roku. W 1892 roku, z uwagi na brak kapitału huta zanotowała roczną przerwę w swej działalności. Ponowne jej uruchomienie nastąpiło w 1893 roku. Początkowo zatrudniała około 60 robotników, z czasem ich liczba wzrosła do 85. Huta produkowała głównie szkło taflowe sposobem belgijskim, butelki i cylindry do lamp naftowych. W roku 1901 swe udziały ze spółki wycofali J.Schuldberg i A.Weitzman, a ich miejsce zajęła pochodząca z Kurlandii baronessa Zofia von Schlippenbach. Huta odkupiona w 1907 roku przez Emila Haeblera została przebudowana i zmodernizowana, zmieniono także jej nazwę na „Hortensja” (takie imię nosiła jedna z córek Haeblera).

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"AS" - bar
"As" - kino
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja 3 Maja
Aleja XXXV-lecia PRL
Amfiteatr miejski
Amnezja
Angielski hotel
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc