Angielski hotel
img
ncopy

A właściwie Hotel Angielski, jeden z najbardziej tajemniczych i najmniej znanych przedwojennych piotrkowskich hoteli.

Mieścił się w okazałej, dwupiętrowej, narożnej kamienicy, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Żelaznej (obecna: Wojska Polskiego i P.O.W.), oznaczonej numerami 62 przy Piłsudskiego i 2 przy Żelaznej. Choć swą nazwą nawiązywał do podobnych obiektów w stolicy i w Częstochowie cieszył się nienajlepszą opinią wśród mieszkańców Piotrkowa, którzy nader często określali go mianem przybytku doczesnych uciech .

Liczył 14 pokoi, co jak na warunki piotrkowskie w tej branży plasowało go na czwartym miejscu, zaraz po hotelach: Polskim, Litewskim i Bristolu, a na równi ze słynnym Hotelem Wileńskim. Widnieje w wykazie miejskich hoteli datowanym na rok 1914, przechowywanym w piotrkowskich Archiwum Państwowym.

Był jednym z tych obiektów, w którym nieodpłatnie i wbrew woli właścicieli kwaterowali austriaccy żołnierze podczas okupacji miasta podczas I wojny światowej.

Pod względem cenowym należał Angielski do tańszych obiektów. Według zachowanych, archiwalnych dokumentów Zarządu Miasta z 1923 roku zawierających m.in. hotelowe cenniki koszt noclegu w Angielskim wraz ze zmianą pościeli wynosił, w zależności od pokoju, od 1725 do 2885 marek polskich. Dodatkowo za obsługę doliczano 20% ceny noclegu do rachunku. Doba hotelowa rozpoczynała się o 6 wieczorem.

Ciekawostka: W 6 grudnia 1938 roku w hotelu doszło do morderstwa na tle miłosnym. O godzinie 1:30 Walerian Pażuś, syn emerytowanego pułkownika, przedstawiciel lokalnej „złotej młodzieży”, w afekcie zastrzelił swą narzeczoną Melanię Nowakowską. Postrzelona czterokrotnie kobieta zmarła w drodze do szpitala. Rzekomym motywem zbrodni była zdrada, jakiej miała się dopuścić ofiara. 

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
"AS" - bar
"As" - kino
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja 3 Maja
Aleja XXXV-lecia PRL
Amfiteatr miejski
Amnezja
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie
reklama