Aleja 3 Maja
img
ncopy

W okresie gubernialnym nosiła miano Alei Aleksandryjskiej, później Szkolnej, w okresie okupacji hitlerowskiej przemianowana na Lindendlle, a w latach PRL-u (1952-1989) znana jako Aleje Bieruta. Jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta, większość stojących przy niej kamienic wybudowano w stylu secesyjnym. Aleja powstała w 1873 roku, jednak projekt jej wytyczenia, autorstwa warszawskiego budowniczego wolno praktykującego Konstantego Sługockiego, powstał około 1865 roku w ramach ustalonego przez ówczesne władze Piotrkowa architektonicznego porządkowania miasta po wielkim pożarze i urbanizowania jego południowych terenów. Zgodnie z projektem Sługockiego jej szerokość wyznaczono na 51 łokci, czyli 96 i 1/3 stóp rosyjskich.

Wyżwirowana w 1874 roku, wybrukowana w 1921. Dla wygody spacerowiczów wysadzana rzędami drzew cieniowanych, początkowo były to tylko kasztanowce i klony, z czasem jednak na skutek zniszczeń drzewostanu, powstałych m.in. na skutek wypasania tu bydła, ubytki w nim zastępowano brzozami i lipami.

Dziś przy Alei 3 Maja zlokalizowanych jest szereg budynków użyteczności publicznej, szkoły, Miejski Ośrodek Kultury, Prokuratura Rejonowa, Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna czy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ciekawostka: decyzję o ponownym przemianowaniu nazwy alei na miano upamiętniającą Konstytucję 3 maja podjęły komunistyczne władze Piotrkowa 28 lutego 1989 roku na IV sesji Miejskiej Rady Narodowej. Uchwałę figurującą pod numerem IV/30/89 podjęli członkowie najliczniejszego klubu MRN – Klubu Radnych PZPR i Bezpartyjnych, a także radni SD i ZSL. Przywrócona nazwa nie zaczęła obowiązywać od razu. Oficjalną stała się dopiero w 198 rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, tj. od 3 maja 1989 roku. 

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
"AS" - bar
"As" - kino
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja XXXV-lecia PRL
Amfiteatr miejski
Amnezja
Angielski hotel
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat