Piotrkowskie młyny

Tydzień Trybunalski Piątek, 30 września 20110
Jest najstarszym tego typu obiektem w Piotrkowie. Działa nieprzerwanie od ponad 150 lat. Dziś trudno sobie wyobrazić krajobraz ulicy Słowackiego bez jego okazałej sylwetki. Natomiast jego “młodszy brat” góruje nad zabudową ulicy Roosevelta…
Piotrkowskie młyny

Dwa istniejące na terenie miasta młyny – żytni i pszenny – to dziś jedyne tego typu obiekty w Piotrkowie. Pierwszy działa nieprzerwanie od ponad 150 lat, drugi od blisko 80 lat.

Pierwszy zmechanizowany

Najstarszy z nich, zlokalizowany przy ulicy Słowackiego 36, powstał w połowie XIX stulecia. Wznieśli go żydowscy kupcy, dwaj bracia Pniower. Co ciekawe, młyn ów był pierwszym w mieście zakładem zmechanizowanym. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1860, a zakończyła w 1861. Ówczesny prezydent Piotrkowa, niejaki Kacper Lechowski, wyraził nawet opinię na łamach publikowanej w tamtym okresie nad Strawą “Pamiatnajej kniżki petrkowskiej guberni”, iż projektowany, czteropiętrowy młyn parowy będzie ozdobą miasta. Lokalizacja obiektu przy dworcu kolejowym, tuż obok linii słynnej “Wiedenki”, nie była wcale przypadkowa. W ten sposób właściciele młyna zapewnili swemu przedsiębiorstwu nie tylko szybki transport surowców, ale również dostęp do wielu odległych terenów zbytu. Młyn braterskiej spółki w 1869 roku zatrudniał 29 robotników, co jak na owe czasy klasyfikowało zakład na pierwszym miejscu pod względem liczby zatrudnionych w Piotrkowie.


Młyn przechodził różne koleje losu. Kilkakrotnie zmieniał właściciela. Od 1881 do 1909 roku był nim Karol Krins. To on w 1887 roku dokonał znaczącej przebudowy zakładu. Z kolei od 1912 roku młyn należał do Włościańskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej. W okresie międzywojennym akt własności obiektu przechodził do kolejnych spółek. Po II wojnie światowej młyn najpierw upaństwowiono, a zarządzaniem nim zajmowała się Gminna Spółdzielnia “Samopomoc Chłopska”. W latach 50. minionego stulecia obiekt ten został zakupiony przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Zakładów Zbożowych w Łodzi i wszedł w skład Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Piotrkowie jako zakład nr 2. Od roku 1997 młyn ponownie jest własnością prywatnej spółki.

Młodszy brat

Za “młodszego brata” dawnego młyna Pniowerów może uchodzić młyn wzniesiony w 1932 roku na południowych błoniach miasta, przy obecnej ulicy Roosevelta. Podobnie jak starszy o 72 lata młyn przy ulicy Słowackiego, tak i ten obiekt wzniosła prywatna spółka z żydowsko-niemieckim kapitałem. W okresie hitlerowskiej okupacji zakład pracował pod zarządem niemieckim. Po wojnie został upaństwowiony, a jego zarządzaniem zajmowała się spółdzielnia “Społem”, później Polskie Zakłady Zbożowe. Od 1997 roku obiekt jest własnością prywatnej spółki, tej samej, do której należy młyn z ulicy Słowackiego, i jest młynem pszennym.

Młyny na Bugaju

Warto wspomnieć, iż na początku XX wieku w Piotrkowie prężnie działał jeszcze jeden młyn, mianowicie własność K. Godlewskiego, K. Zenera i Horna. W 1913 zatrudniał on 20 robotników. Kres działalności młyna położył pożar w tym samym, wspomnianym roku, który spowodował straty na przeszło 100 tys. rubli.


Oczywiście działające obecnie na terenie miasta młyny nie są jedynymi w dziejach Piotrkowa. Młynarskie tradycje są niemal tak wiekowe, jak samo miasto. Pierwsze młyny, jakie pracowały na rzecz miejskiej i okolicznej ludności, wykorzystywały siłę pobliskich rzek i strumieni. Jak pisze na stronach “Urbanistyki Piotrkowa” Kazimierz Głowacki, w XVI stuleciu na rzece Strawce istniały trzy młyny wodne. Wiek później działały już tylko dwa. Jeden z nich był własnością Starostwa Piotrkowskiego, drugi należał do kościoła farnego. Jednym z najstarszych młynów piotrkowskich był młyn Bugaj Dolny zlokalizowany - jak nazwa wskazuje - przy Bugaju. Obiekt ów na początku XIX stulecia dzierżawił Daniel Karow, następnie Michał Wruk, a od 1829 roku Johann Wruk.

 

Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat