ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najciekawsze miejsca w Chorwacji (TOP5)

Utworzono: Środa, 11 stycznia 2017 0 4823
Chorwacja to nie tylko piękne wybrzeże i czyste plaże. Ten śródziemnomorski kraj oferuje niezliczoną ilość atrakcji, dostępnych na każdą kieszeń. Wybierając się na wakacyjny wypoczynek warto poznać choć część z nich, aby odpowiednio zaplanować czas i optymalną trasę dojazdową.
fot. Tambako The Jaguar (Flickr, lic. Creative Commons)

Chorwackie baseny termalne

Położone na terenie Medimurja i Zagorja kompleksy basenów termalnych mają bogatą ofertę skierowaną zarówno do osób z problemami zdrowotnymi, jak i wielbicieli masaży wodnych oraz aquaparków pełnych tuneli, zjeżdżalni i sztucznych fal.

Dla poszukujących spokoju i ciszy najlepsze są Stubickie Toplice położone 20 km na północ od Zagrzebia. Dwa baseny z ciepłą wodą (ponad 35 “C) z których jeden znajduje się pod gołym niebem, są doskonałym miejscem dla osób z chorobami krążenia, kręgosłupa, układu nerwowego i oddechowego. Natomiast 3 km dalej na wschód leżą Termy Jezercicia, w upalne weekendy chętnie odwiedzane przez rodziny.

Morskie Organy w Zadarze

Morskie Organy to jeden z najoryginalniejszych instrumentów muzycznych stworzonych przez współczesnego człowieka. Na pierwszy rzut oka organy (Morskie Orgulje) wyglądają jak zwykłe kamienne schody, prowadzące wprost do morza. Wbudowane w nie jednak 35 piszczałek różnych wymiarów. Dzięki ruchowi fal ,,wydmuchujacych” powietrze, można usłyszeć niezwykły koncert morza: siedem akordów brzmiących w pięciu tonach. Organy znajdują się na samym końcu półwyspu, przy porcie dla statków kursujących na pobliskie wyspy.

Park Narodowy Krka

W Parku Narodowym Krka znajduje się siedem malowniczo położonych wodospadów. Dorównują one urodą kompleksowi wodospadów w obszarze Jezior Plitwickich. Jednak pod jednym względem są od nich znacznie atrakcyjniejsze- u ich podnóża można się kąpać. Park zajmuje obszar 109 km2. Obejmuje najpiękniejszą część rzeki Krki (środkowy i dolny bieg) oraz wpadający do niej fragment rzeki Cikoli.

Najszerszym i najpopularniejszym wodospadem jest Skradinski Buk. Znajduje się on nieopodal miejscowości Skradin, w której mieści się jedno z wejść do parku. Na odcinku 800 m szumi 17 kaskad, osiągających od 200 do 400 m szerokości. Latem u podnóża wodospadów kąpią się turyści. Kaskady można podziwiać również z drewnianych pomostów zbudowanych wzdłuż rzeki i nad nią.

Trogir

Trogir to nie tylko jedno z najładniejszych chorwackich miast, ale również najlepiej zachowany romańsko-gotycki kompleks miejski w tej części Europy. Starówka Trogiru, znajdująca się na wyspie, została wpisana na listę UNESCO.

Piękna trogirskiej starówki nie zakłóca żaden nowoczesny budynek. Kilkugodzinny pobyt na terenie Trogiru pozwala przenieść się kilka wieków wcześniej, gdy miasto należało do Republiki Weneckiej. Wzdłuż wąskich uliczek wznoszą się imponujące renesansowe i barokowe kamienice. Zwiedzanie miasta można rozpocząć od strony północnej, gdzie znajduje się XVII wieczna Północna Brama, zbudowana w stylu renesansowym.

Pałac Dioklecjana

Pałac cesarski Dioklecjana to jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów imperium rzymskiego w tej części wybrzeża Adriatyku. Po upadku Rzymu, w murach rezydencji powstało tętniące życiem średniowieczne miasto. Pałac powstał na przełomie III i IV w. Budowla oryginalnie była długa na 215 m i szeroka na 181 m. Budowniczymi byli prawdopodobnie Grecy. Aktualnie Pałac Dioklecjana nie jest w najlepszym stanie, jednak nadal spacer wśród jego murów dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Spacer po cesarskim kompleksie można rozpocząć od wschodu, od strony Srebrnej Bramy, następnie przechodząc do Perystylu, który obecnie pełni funkcję miejskiego teatru. Następnie swoje kroki możemy skierować do Katedry św. Dujama, która niegdyś była mauzoleum samego cesarza. Przebywając w katedrze warto wspiąć się na 61 m wieże, z której rozciąga się widok na cały pałac oraz resztę miasta.

Poszukując ciekawych atrakcji w Chorwacji, warto skupić się na jej wybrzeżu. W tej części malowniczego kraju, każdy turysta odnajdzie coś dla siebie. Planując podróż wzdłuż wybrzeża, warto zastanowić się nad wyczarterowaniem jachtu, który pozwoli szybko i bezpiecznie dotrzeć do interesujących nas miejsc. Jacht wyczarterujemy w każdym największym porcie.

Informacje o czarterach jachtów w Chorwacji dostępne są pod adresem Czarteruj.com.


Zainteresował temat?

4

1


Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat