Miernik optyczny do analizy sieci światłowodowej

Utworzono: Czwartek, 08 marca 2018 2 1632
Stworzenie sieci światłowodowej, jak i późniejszy nadzór nad nią wymaga od instalatorów posiadania wielu przyrządów, które nie tylko pozwalają na precyzyjne zespawanie światłowodów, lecz także na wykrywanie wszystkich problemów, jakie powstaną w jej obrębie. Cóż, w dzisiejszych czasach technologia idzie szybko do przodu, dlatego w skrzynkach instalatorów powinny znaleźć się urządzenia z górnej półki.

Do czego przyda się reflektometr optyczny?

Sama budowa sieci światłowodowej to tylko połowa sukcesu, gdyż w jej obrębie może powstać wiele nieprawidłowości, dlatego stały nadzór nad nią i systematyczne badanie włókien światłowodowych jest niezbędne by działała poprawnie. W tym celu wykorzystywany jest właśnie reflektometr optyczny. Takie urządzeni okażę się także niezbędne na etapie tworzenia sieci, nim jeszcze cały system światłowodowego okablowania zostanie zmontowany. Jednym słowem mówiąc reflektometr okażę się przydatny:

  • przy tworzeniu sieci i jej nadzorze
  • by precyzyjnie wykryć miejsce, w który powstałą przerwa
  • przy dokonywaniu pomiaru dwukierunkowego

Czy pomiary reflektometryczne są precyzyjne?

Oczywiście to zależy od urządzenia, jakie zostało wybrane. Najnowsze reflektometry są jak najbardziej w stanie wskazać dokładne miejsce gdzie doszło do uszkodzenia kabla. Reflektometry wykorzystując metodę radiolokacyjną w bardzo krótkim czasie wykrywają nieprawidłowości, lokalizują je, wiec instalator sieci nie musi sprawdzać całego okablowania.

 

Który reflektometr wybrać?

Z racji, iż na rynku dostępnych jest kilka modeli reflektometrów optycznych warto przy zakupie wziąć przede wszystkim pod uwagę, jakie parametry techniczne posiada. Oczywiście im nowsze urządzenie zostanie kupione, tym lepiej, gdyż będzie bardziej precyzyjne i wykonane w oparciu o najnowsze technologie. Szukając najlepszego rozwiązania warto sprawdzić ofertę na https://www.interlab.pl/produkty/testery-sieci-lan.html, gdzie na pewno uda się dobrać reflektometr, który spełni oczekiwania.

 

Przed wyborem warto sprawdzić:

  • jaką konstrukcję posiada
  • w jakim czasie dokonuje pomiarów
  • do jakiej sieci jest dedykowany
  • jaki system operacyjny posiada
  • jakiej wielkości ekran został wbudowany w urządzenie

Tak naprawdę przy wyborze reflektometru znaczenie ma każdy szczegół, nawet waga i wielkość. Nie mając wiedzy jak dobrać urządzenie by faktycznie było funkcjonalne warto skorzystać z porady doświadczonego instalatora.

 

Niezawodny reflektometr

Nadzorując sieci światłowodowe niezawodne urządzenia, dzięki którym można wykonywać bardzo dokładne pomiary to podstawa, dlatego dobierając reflektometr należy zwrócić szczególną uwagę na tą kwestię. Najwyższej klasy urządzenia posiadają solidną konstrukcję, więc idealnie sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Oczywiście ekran, układ chłodzenia czy sam procesor również mają znaczący wpływ na niezawodność reflektometru, więc na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te, które posiadają układy klasy przemysłowej gwarantujące niezawodność w każdych warunkach.

 

/Artykuł powstał we współpracy z firmą interlab.pl


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Przepraszamy! Komentowanie zostało zablokowane!
KK ~KK (Gość)09.03.2018 22:50

Artykuł o światłowodach a grafika skrętka ...

30


Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat