Jedno miasto - siedem herbów

Tydzień Trybunalski Sobota, 27 sierpnia 20110
W blisko osiemset letniej historii Piotrków okazywał się kilkoma herbami: herbem dynastycznym Piastów, herbem z orłem białym w koronie, herbem orła z herbem królów elekcyjnych na piersi, herbem z okresu zaboru pruskiego...
Jedno miasto - siedem herbów

...dwupolowym herbem Księstwa, pieczęcią z godłem Rosji oraz herbem z orłem białym w czerwonym polu. Ten ostatni jest herbem miasta od 1979 roku.

W czasach I Rzeczpospolitej  


Pierwszym herbem w dziejach miasta był herb dynastyczny Piastów, którego główny element stanowił orzeł  książęcy bez korony z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Herbem tym Piotrków posługiwał się od początku XIV wieku do 1578. Oczywiście herb ten był związany ściśle z lokacją miasta przez Władysława Łokietka. W archiwum toruńskim znajduje się najstarsza pieczęć z tym herbem Piotrkowa na dokumencie sporządzonym przed 1306 rokiem.
 Kolejnym herbem jakim posługiwało się nasze miasto był herb z orłem w koronie i tarczą na piersi przedstawiającą mur miejski z bramą i trzema wieżami. Reprezentował on Piotrków od 1578 roku do schyłku XVII wieku. Co ciekawe według historyków herb ów był wyrazem dumy jego mieszkańców, bowiem podkreślał rangę miasta, gdyż powstał w roku, w którym powołano w Piotrkowie Trybunał Koronny. Trzecim herbem w historii Piotrkowa był herb z ukoronowanym orłem dźwigającym na piersi herb królów elekcyjnych. Miasto i jego władze posługiwały się nim od końca XVII wieku do 1792 roku.

W okresie zaborów

W czasach zaborów, w okresie tzw. zaboru pruskiego w latach 1792-1806, herb miasta stanowił wizerunek muru ceglanego z trzema wieżami i otwartą bramą. Nad środkową wieżą widniał orzeł w koronie z berłem i jabłkiem królewskim w szponach. W otwartej bramie znajdowała się duża litera „P”. Herbem tym posługiwano się w mieście także w latach 1915-1938. Po drugim rozbiorze w 1793 roku orła polskiego zastąpiono orłem pruskim z mieczem i berłem. Co ciekawe ten motyw architektoniczny z dołączonym doń napisem „Stadt Petrikau, miasto Piotrków” był stosowany na pieczęci miejskiej w 1941 roku przez hitlerowskiego okupanta.
Z kolei herb dwupolowy Księstwa Warszawskiego był herbem Piotrkowa w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. Na lewej połowie tarczy widniał orzeł stanisławowski, na części prawej zaś herb księcia saskiego Fryderyka Augusta, sprawującego władzę z woli Napoleona oraz herb „Kongrsówki”, którym był czarny orzeł carów rosyjskich z białym orłem na piersi.
Po Powstaniu Styczniowym w Piotrkowie, w okresie guberni piotrkowskiej, w latach 1864-1914 jako znak miasta stosowano pieczęć z godłem Rosji, ale bez orła polskiego na jego piersi.

Po odzyskaniu niepodległości

Od 1939 roku, a dokładnie od 8 maja 1939 roku herbem Piotrkowa jest wizerunek orła białego na czerwonym polu ustanowiony decyzją ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak czytamy w stosownym dokumencie opublikowanym z tej okazji w Monitorze Polskim z 1939 roku, nr 112,  poz.263 jego centralnym i najważniejszym elementem jest biały orzeł bez korony, zwrócony w prawo, z dziobem, językiem i szponami złotymi. Po II wojnie światowej w 1979 roku, ówczesna Wojewódzka i Miejska Rada Miasta specjalną uchwała przywróciła ważność tego herbu. Od tamtej pory symbolizuje on Piotrków nieprzerwanie do chwili obecnej.
                                    
Agawa  

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat